Jako użytkownik realme GT 5G byłem bardzo ciekaw jaki progres zrobiło realme w wersji GT2 w stosunku do poprzednika. Takim sposobem w moje ręce wpadł realme GT2. Urządzenie, które możemy kupić z przyzwoitej cenie, a na papierze oferuje nam bardzo dużo. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jakie zmiany w stosunku do GT 5G oraz czy warto zmienić na kolejną generacje? Mam nadzieję ,że w tej recenzji uda mi się Wam odpowiedzieć na te pytania. No to jedziemy 😉
Design i jakość wykonania
Design w stosunku do poprzednika zmienił się znacząco. Urządzenie urosło, dostało większą baterię oraz większy ekran. Zmianie uległ też materiał z których wykonane zostały plecki urządzenia – realme zastosowało tu tak zwany Paper Tech, czyli materiał, który ma przypominać fakturę papieru. Dzięki takiemu rozwiązaniu na pleckach nie uświadczymy żadnych odcisków palców co jest bez wątpienia mega plusem. W lewym górnym rogu znajdziemy także wyspę aparatów -wygląda ona bardzo schludnie, wystaje ona ok 3 mm przez co urządzenie dosyć mocno się kolibocze na stole.
Ramki w realme GT2 do złudzenia przypominają aluminium – nic bardziej mylnego jest to tworzywo sztuczne bardzo dobrej jakości. W mojej ocenie są one dużo lepiej wykonane niż w realme GT. Standardowo dla realme na lewej stronie znajdziemy przyciski głośności – są to dwa osobne przyciski. Prawa natomiast to włącznik. U góry znajdziemy mikrofon do redukcji szumu. Dół to tacka na kartę SIM – nie mamy tu obsługi kart mircoSD oraz mikrofon, gniazdo ładowania USB-C oraz drugi z mikrofonów. Zabrakło tu miejsca na jack’a 3,5 mm
Front pokrywa 6,62″ ekran AMOLED o rozdzielczości FHD+ (2400×1080) i odświeżaniu 120Hz. Ramki wokół ekranu są stosunkowo małe – boczne ok 1 mm, górna ok 2 mm natomiast dolna jest ciut większa – ok 3mm. W lewym górnym rogu znajduje się oczko do selfie.
Całość wygląda naprawdę świetnie, urządzenie może się podobać. Spasowanie wszystkich elementów jest na najwyższym poziomie.
Ekran
Zastosowany ekran w realme GT2 to AMOLED o rozdzielczości FullHD + i częstotliwości odświeżania do 120Hz Jasność wyświetlacza jest na wysokim poziomie. W słoneczne dni ekran jest dobrze czytelny, jasność minimalna także jest w porządku – nasze oczy nie cierpią gdy korzystamy z urządzenia w ciemnym pomieszczeniu. Oczywiście ekran wspiera także HDR. Jakość barw również dobrze się sprawdza. W ustawieniach możemy dostosować wyświetlaną paletę barw – czy chcemy sRGB czy też DCI-P3, którego pokrycie wynosi 100%. Kolory prezentowane przez wyświetlacz realme GT2 są żywe i nasycone, czerń jak przystało na AMOLED’a jest głęboka.
Jak już wcześniej wspomniałem realme GT2 pozwala odświeżać obraz w 120 Hz, ale możemy także zdecydować czy chcemy 60Hz, 120Hz czy aby system automatycznie zarządzał odświeżaniem. Praktycznie cały system bez problemu obsługuje odświeżanie 120Hz, owszem są aplikacje firm trzecich, które go nie obsługują – również YT w trybie pełno-ekranowym działa w 60Hz.
Specyfikacja
- 6,62-calowy wyświetlacz AMOLED FullHD+
- rozdzielczość: 2400×1080 (20:9, 398 ppi)
- 85,7% wypełnienia frontu
- jasność do 1300 nitów
- częstotliwość odświeżania obrazu: 120 Hz
- układ Snapdragon 888
- litografia: 5 nm
- CPU:
- 1x Kryo 680 (2,84 GHz)
- 3x Kryo 680 (2,42 GHz)
- 4x Kryo 680 (1,8 GHz)
- GPU: Adreno 660
- 8 lub 12 GB LPDDR5 RAM
- 128 lub 256 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika
- UFS 3.1
- brak obsługi kart pamięci microSD
- aparaty:
- przód: 16 MPx (f/2.5)
- tył:
- 50 MPx (f/1.8, PDAF, OIS)
- 8 MPx (f/2.2, szerokokątny)
- 2 MPx (f/2.4, makro)
- akumulator o pojemności 5000 mAh
- ładowanie 65 W
- łączność: 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6 (802.11ax), USB-C (2.0)
- czytnik linii papilarnych w ekranie, głośniki stereo
- Android 12 (realme UI 3)
- wymiary: 162,9 x 75,8 x 8,6 mm
- waga: 194,5 g lub 199,8 g w specjalnej wersji wykończeniowej
- wykonanie:
- front: Gorilla Glass 5
- korpus i tył: tworzywo sztuczne
- wersje kolorystyczne: Paper White, Paper Green, Steel Black, Titanium Blue
Wydajność
realme GT2 napędzany przez zeszłoroczny flagowy SoC Snapdragon 888 podobnie jak to miało miejsce w poprzedniku. I podobnie jak w starszym bracie jest piekielnie szybko. Urządzenie działa bez najmniejszych zacięć, reaguje na nasze polecenia natychmiast. Gry działają na najwyższych możliwych ustawieniach bez najmniejszych zacięć przy czym urządzenie nie nagrzewa się nadmiernie. Jasne jest ciepłe, ale nie na tyle aby nasze dłonie wymagały natychmiastowego okładu altacetem.
Foto – Wideo
realme GT2 to flagowiec w przystępnej cenie, więc gdzieś trzeba było zaoszczędzić i padło na zestaw aparatów. Do dyspozycji mamy tak naprawdę tylko główna matrycę Sony IMX766 – o czym za chwilę. Dwie pozostałe oczka to 2MPx, które właściwie nie służą do niczego oraz obiektyw szerokokątny – jest on mocno średni pod względem światła, reprodukcji kolorów i poziomu szczegółowości. O ile w dzień jesteśmy w stanie wykonać akceptowalne zdjęcie szerokim kątem o tyle w nocy efekty są mało zadowalające.
Na ratunek przychodzi nam wspomniana wcześniej matryca główna szczęście główna, która robi robotę i pokazuje się z najlepszej możliwej strony. W tym przypadku odwzorowanie kolorów i detale wypadają bardzo dobrze w odpowiednio oświetlonych warunkach, jak i w nocy zdjęcia są dobrej jakości. Właśnie w aparatach w stosunku do GT 5G mamy największy progres.
Zastosowana matryca posiada optyczną stabilizację obrazu dzięki czemu nagrywanie filmów staje się przyjemnością i wyraźnie podnosi jakość aparatów. Zarówno w dzień jak i w nocy filmy są dobrej jakości, choć w nocy zdarzą się że urządzenie potrafi gubić ostrość.
realme GT 2 pozwala nagrywać filmy w następujących rozdzielczościach:
- 720p w 30 i 60 kl./s.
- 1080p w 30 i 60 kl./s.
- 4K w 30 i 60 kl./s.
Nocne
Wideo
https://youtube.com/shorts/YW9RMKj2UUs?feature=share
https://youtube.com/shorts/FSTWroiBGSs?feature=share
Biometria
realem GT2 posiada wbudowany czytnik linii papilarny umieszczony pod ekranem. Działa on bardzo szybko i nadzwyczaj rzadko się myli. Ciekawostką jest pulsometr wbudowany w czytnik linii papilarnych dostępny w laboratorium realme.
Oprócz wspomnianego czytnika mamy także do dyspozycji rozpoznawanie twarzy realizowane przednią kamerką – działa ono poprawnie. Problemy zaczynają się gdy jest ciemno, pomimo doświetlaniem ekranem, urządzenie nie zawsze jest w stanie nas rozpoznać.
Bateria i ładowanie
Realme GT2 posiada ogniwo wielkości 5000 mAh czyli o 500 mAh więcej niż starszy brat realme GT 5G co przekłada się na lepsze czasy na włączonym ekranie (SOT):
ok 6-7h przy normlanym użytkowaniu (social media, YT, internet)
ok 3 -4h gdy dociśniemy urządzenie (gry, benchmarki)
realme GT2 bez problemu wytrzyma 1,5 dnia pracy w cyklu mieszanym. W razie gdyby jednak brakowało nam energii, watro pamiętać, że producent dał nam do dyspozycji szybkie 66W ładowanie, dzięki któremu w 30 minut zyskamy ok 80% naładowania baterii, a w ok 45 minut mamy 100%.
Audio
realme GT2 podobnie jak poprzednik posiada głośniki stereo, które grają wzorowo, choć nie są to najlepsze z jakimi miałem do czynienia. Dźwięk jest czysty, nawet przy maksymalnej głośności. Nie uświadczymy tu żadnych przesterowań czy trzasków. Mało tego nawet wyczujemy małą, ale jednak, nutkę tonów niskich. Posłuchać muzyki czy też obejrzeć film możemy śmiało – oczywiście jeśli chcielibyśmy doświadczyć lepszych doznań musimy użyć do tego celu słuchawek na USB-C bądź BT (niestety bądź stety jak kto woli nie uświadczymy tu gniazda jak 3,5 mm).
Producent do dyspozycji oddaje nam Dolby Atmos z kilkoma predefiniowanymi ustawieniami. W moim odczuciu jest bardzo dobrze – zaznaczam, że nie jestem audiofilem.
Podsumowanie
realme GT2
realme GT2 to bardzo udany flagowiec w dobrej cenie. Oczywiście, producent musiał isc na pewne ustępstwa aby cena była atrakcyjna i podobnie jak w realme GT 5G padło na oczka aparatów. Choć jest dużo lepiej niż w poprzedniku, nie jest do końca flagowo. Urządzenie to bez wątpienia demon prędkości. Czy warto? Jeśli posiadasz poprzednika przejście na nowszy model nie zaoferuje nam dużego przeskoku, tu lepszym wyborem byłby GT2 Pro, ale jeśli szukasz demona wydajności z dobrym lecz nie flagowym aparatem - bierz śmiało!
Zalety
- Dobrej jakości ekran AMOLED 120Hz
- Wydajność na wysokim poziomie
- Szybkie ładowanie 66 W
- Lepsza matryca główna niż w poprzedniku
- Świetny design Paper Tech
- Głośniki stereo
Wady
- Średnia matryca szerokokątna oraz zbędna matryca 2Mpx
- Brak wodo i kurzo odporności
- Brak możliwości rozbudowy pamięci za pomocą kart SD
Dyskusja na temat tego post