Vivo X60 Pro 5G to kolejny smartfon producenta po V21 5G , który miałem okazję testować. O ile poprzedni model nie wywołał u mnie jakiegoś wielkiego WOW o tyle X60 Pro 5G już po wyjęciu z pudełka wywołał u mnie spory uśmiech na twarzy. Urządzenie wyszło na rynek z oprogramowaniem Funtouch OS 11 bazującym na Androidzie 11. Mój egzemplarz zaraz po wyjęciu z pudełka zgłosił chęć aktualizacji do wersji 12. Jeśli jesteście ciekawi jak Vivo X60 Pro sprawdził się podczas moich testów, zapraszam na recenzje.
Co w pudełku?
- smartfon z nałożonym na ekran szkłem hartowanym,
- przezroczyste, silikonowe etui,
- dość sporą ładowarkę,
- słuchawki z dwiema dodatkowym parami nakładek silikonowych,
- przejściówkę USB C -> jack 3,5 mm,
- dokumentację i kluczyk do wymiany karty SIM.

Wygląd i jakość wykonania vivo X60 Pro 5G
Na pierwszy rzut oka Vivo X60 Pro 5G wygląda wyśmienicie, jest smukły dobrze wykonany, utrzymany w stonowanej lecz przyjemnej kolorystyce. Ramki urządzenia wykonane są z aluminium, które jest w matowym kolorze co wygląda bardzo dobrze.
Co znajdziemy na krawędziach:
- Lewa – czysta, z wyjątkiem – pasków anteny.
- Górna – napis professional photography.
- Prawa: przycisk głośności plus-minus oraz przycisk zasilania. Oba są cienkie, ale mają wyczuwalny klik. Na plus, że przycisk zasilania jest delikatnie performowany co pozwala łatwo wyczuć go pod palcem.
- Dolna – tacka na dwie karty SIM, wejście USB-C, głośnik.
Przód niemal w całości wypełnia ekran (90,1% – screen to body ratio). Minimalne ramki znajdują się nad i pod wyświetlaczem. Prawa i lewa krawędź są z kolei zaokrąglone, co wzmacnia wrażenie bezramkowości. W górnej części ekranu, na środku, znajduje się wtopiony w ekran obiektyw.





Z tyłu vivo X60 Pro 5G Midnight Black prezentuje się po prostu nieziemsko. Wyspa aparatów jest powiedziałbym w sam raz, ani za duża ani za mała – wpasowuje się idealnie. Plecki zostały wykonane z matowego szkła, niestety vivo nie podaje jakiego producenta.
Specyfikacja vivo X60 Pro 5G
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (jeden rdzeń 3,19 Ghz, trzy rdzenie 2,42 GHz, cztery rdzenie 1,8 GHz).
- Grafika: Adreno 650.
- Pamięć RAM:: 12 GB z opcją rozszerzenia Virtual RAM o 4 GB .
- Pamięć masowa: 256 GB.
- Łączność:
- 5G,
- Bluetooth 5.1,
- NFC,
- Wi-Fi.
- Systemy nawigacji satelitarnej
- A-GPS,
- Beidou,
- Galileo,
- GLONASS,
- GPS,
- QZSS,
- Ekran: AMOLED, 2376 × 1080, 120 Hz, 398 ppi, 472 nity.
- Bateria: 4200 mAh, maksymalnie 33 W.
- Aparat:
- Główny:
- 48 Mpix z przysłoną f/1.48,
- 13 Mpix z przysłoną f/2.46 (pomiar głębi),
- 13 Mpix z przysłoną f/2.2 i kątem widzenia 120 stopni.
- Przedni: 32 Mpix z przysłoną f/2.45.
- Główny:
- Wymiary i waga: 156,6 mm × 73,2 mm × 7,6 mm; 179 g.
System i Wydajność vivo X60 Pro 5G
Jak już wspomniałem na wstępie mój egzemplarz działa na 12-stej wersji Funtouch OS. System w Vivo X60 Pro 5G to prawdziwy kombajn, który pozwala nam na bardzo dużo. Szkoda natomiast, że producent nie zaimplementował w nim funkcji Material You znanej z czystego androida.
Zanim przejdę do samej wydajności po krótce o nakładce producenta. Vivo daje nam do dyspozycji mnogość funkcji personalizacji, od motywów po przez efekty dynamiczne jak np. animacja na AOD podczas słuchania muzyki, wybór animacji podczas gdy ktoś do nas dzwoni czy przychodzi nam powiadomienie. Możemy także zmienić animację podczas odblokowywania po przez czytnik jak i za pomocą twarzy. Jest tego bardzo dużo, a to tylko niektóre z dostępnych opcji.
Do korzystania z nakładki szybko się przyzwyczaisz, a nawet polubisz ją za możliwość dostosowania niemal wszystkiego pod swoje oczekiwania.




Wróćmy do wydajności
Vivo zaimplementowało technologię rozszerzania RAM-u za pomocą pamięci wirtualnej – 4GB z pamięci flash może wspomóc smartfon podczas najbardziej wymagającej pracy. Lecz w praktyce zapewne nie przyda się to nikomu ponieważ zainstalowane 12GB RAM LPDDR5 bez problemu nam wystarczy. Podczas testów nie zaobserwowałem żadnej zadyszki urządzenia, wszystko działa płynnie i szybko, lecz pojawił się inny problem.
Jest to spora ilość wydzielanego ciepła – podczas grania w gry matowe szkło znacznie się nagrzewa, co po pewnym czasie zaczyna powodować dyskomfort. Zjawiska nagrzewania nie zaobserwowałem podczas codziennego kożytania z urządzenia.
Pamięć wewnętrzna wykonana w standardzie UFS 3.1 zapewnia błyskawiczny dostęp do plików, a grafika Adreno 650 jest odpowiednia do grania w wymagające z gry – te dodatkowo wspomaga tryb Ultragry. Poniżej kilka screenów z benchmarków.






Możliwości foto wideo vivo X60 Pro 5G

Zestaw fotograficzny Vivo X60 Pro składa się z trzech oczek. Oto ich parametry:
- sensor główny 48 MP z gimbalową stabilizacją aparatu (Gimbal 2.0, OIS+EIS), obiektyw ZEISS f/1.48
- szeroki kąt 13 MP z przysłoną f/2.2, pole widzenia 120 stopni
- teleobiektyw 13 MP z przysłoną f/2.46 i 2-krotnym zoomem optycznym
Główny
Zdjęcia tworzone głównym aparatem mają rozdzielczość 12 MP i są znakomite. Są one szczegółowości oraz doceniam ich naturalną kolorystykę, gdyż na fotografii wszystko wygląda tak, jak widzą to oczy – X60 Pro nie stara się zakłamywać rzeczywistej scenerii.
Aparat oferuje świetną ostrość, bardzo miękkie, naturalne rozmycie tła kiedy chcemy skupić się np. na mniejszym obiekcie na pierwszym planie.









Szeroki




Zdjęcia wykonane aparatem szerokokątnym zdarzają się czasem nieco mniej szczegółowe, ale za to oferuje on świetne kolory – w wielu przypadkach tak samo dobre jak w głównym obiektywie.
Makro



Nocne
Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w dedykowanym trybie nocnym z ręki. Praktycznie 99% zdjęć wychodzi celująco bez znaczenia czy mamy w pobliżu źródło światła czy też nie. Czasem zdarzają się lekkie przebarwienia nieba, które wygląda nienaturalnie.













Wideo
Główny aparat został wyposażony w zaawansowaną stabilizację obrazu, która podczas nagrywania filmów wykorzystuje wbudowanego gimbala. Jakość nagrywanych filmów stoi na bardzo dobrym poziomie. Na mały minus gimabala możemy wykorzystac tylko przy nagrywaniu w maksymalnej rozdzielczości FullHD 60FPS. W 4K nie mamy żadnej stabilizacji.
Zabezpieczenia w vivo X60 Pro 5G
Dostęp do urządzenia można zabezpieczyć za pomocą: odcisku palca (czytnik w ekranie), twarzy i hasła. I cóż, gdybym ułożyć te możliwości w kolejności od najszybszej do najwolniejszej, wyglądałoby to tak:
- Odblokowywanie twarzą (dosłownie zawstydzająco szybkie, nawet w półmroku).
- Odcisk palca (w 8 na 10 próbach działa błyskawicznie).
- Hasło.
Ale patrząc pod kątem bezpieczeństwa, kolejność trzeba byłoby pewnie odwrócić. Ponadto smartfon obsługuje jeszcze funkcję smart lock, ma także narzędzie do wykrywania zagrożeń i szyfruje dane.
Ekran vivo X60 Pro 5G
Zastosowany tu ekran to 6,56-calowy AMOLED o rozdzielczości 2376 × 1080, częstotliwości odświeżania 120 Hz i zagęszczeniu pikseli na poziomie 398 ppi. Maksymalna jasność wynosi 472 nity w ustawieniach manualnych i nieco ponad 800 nitów w trybie automatycznym. To bardzo dobre wyniki, zapewniające świetną widoczność w różnych warunkach.


Jeśli chodzi o responsywność ekranu. Smartfon reaguje błyskawicznie na wprowadzane komendy, wszystko działa płynnie, duża tu zasługa wysokiego odświeżania. Na ekranie Vivo X60 Pro 5G barwy są żywe, naturalne, kontrastowe – mówiąc krótko – jest świetnie.
Ekran posiada także tryb Always on Display, który jest wysoce personalizowany. Można np. wybrać motyw ozdobny, sposób wyświetlania godziny, a nawet da się ustawić jakiś cytat bądź notatkę. Każdy znajdzie tu dla siebie cos miłego.


Bateria vivo X60 Pro 5G
Vivo wyposażyło X60 Pro w baterię o pojemności 4200 mAh i już na papierze może się wydawać, że to mało. Przy rozsądnym użytkowaniu (komunikatory, media społecznościowe, przeglądanie stron,) energii wystarczy na cały dzień przy włączonym odświeżaniu 120Hz. Jeśli jednak zdecydujecie się dokręcić śrubę i na przykład zagracie w coś to baterii powinno Wam wystarczyć na ok 6 -7h.
Na szczęście wyposażony w ogromniastą ładowarkę vivo X60 Pro 5G obsługuje szybkie 33 W ładowanie, które naładuje nasze urządzenie od ok 20% do 100% w ok 1h 20 min.
Podsumowanie
Vivo X60 Pro 5G
vivo X60 Pro 5G to smartfon prawie idealny. Świetnie wykonany i do tego wyposażony w bardzo dobry wyświetlacz oraz rewelacyjne aparaty. Nie brakuje mu także wydajności, a nakładka producenta przyjemna w codziennym użytkowaniu. Czego chcieć więcej? Moim zdaniem brakuje tu trochę stabilizacji dla wideo w 4K. W tak technologicznie zaawansowanym smartfonie stawiającym na foto-wideo powinien to być standard. Brakuje mi tu jeszcze głośników stereo oraz ciut większej baterii. Jeśli zależy Ci na super możliwościach foto-wideo, a nie przeszkadzają Ci w/w braki to ten smartfon jest jak najbardziej dla Ciebie.
Zalety
- Elegancki design
- Wspaniały, czytelny i jasny wyświetlacz,
- Wysoka wydajność w każdym zadaniu
- Super możliwości Foto - Wideo
- Dobre czasy na baterii
- Przyjemna nakładka producenta
Wady
- Brak stabilizacji dla wideo w 4K
- Tylko jeden głośnik zewnętrzny