Cześć! i czołem!
Motorola Edge 30 Ultra to jeden z najlepiej wycenionych flagowców w 2022 roku jak i obecnie w 2023. Firma bez wątpienia cechuje się dobrą wyceną swoich urządzeń. Jeśli jesteście ciekawi jak wypadła Motka z moim teście, zapraszam do lektury.
Design
Matowy tył został wykonany z Corning GorillaGlass 5, zaś ramka i korpus – z aluminium. To połączenie pozwala cieszyć się wyjątkową elegancją, ale wystawia na wrażenie ślizgu. Również dbałość o szczegóły jest godna uwagi, ponieważ ramka ma delikatny szlif dookoła, co dodatkowo podkreśla wrażenie bycia w posiadaniu produktu wyższej jakości. Testowane urządzenie nie wykazuje żadnych niedostatków w kwestii spasowania – nic nie skrzypi ani nie trzeszczy, a także nie ugina się pod naciskiem.
Skoro jesteśmy przy pleckach omawianej Motoroli trzeba wspomnieć o wyspie aparatów, która nie jest zbytnio duża i została podzielona na dwie części. Na górnej znajduje się, główny obiektyw, poniżej dwa pozostałe aparaty – szerokokątny oraz teleobiektyw. Znajdziemy tu także loga producenta.
Smartfon Motoroli przyciąga uwagę swoją symetrią – duży ekran na froncie, obustronne zakrzywienie, zaokrąglenie plecków oraz płaskie dolne i górne krawędzie. Dzięki temu urządzenie prezentuje się elegancko, zapewniając przy tym komfortowe użytkowanie.
Motorola Edge 30 Ultra z pewnością nie należy do najmniejszych urządzeń. Jego wymiary wynoszą 161,8×73,5×8,4 mm. Na szczęście odpowiednio zakrąglone kształty sprawiają, że urządzenie dobrze wpasowuje w dłoń.
Prawa krawędź zawiera przycisk włączania, który jest wzbogacony o dodatkową fakturę dzięki czemu jest lepiej wyczuwalny. Powyżej mamy regulację głośności w standardowym dwukliku. Na lewej krawędzi znajdziemy jedynie przeszycia antenowe.
Góra urządzenia skrywa dodatkowy mikrofon do redukcji szumów, przeszycia antenowe oraz logo Dolby. Na dole odnajdziemy centralnie umieszczony port USB C, tackę kart SIM, mikrofon oraz jeden z głośników stereo.
Przód urządzenia niemal w całości wypełniony jest wyświetlaczem o przekątnej 6,67 cala, który również został pokryty szkłem Corning GorillaGlass 5, a jego STBR wynosi 92%. Na samym środku znajdziemy kamerkę do selfie, a tuż nad nią drugi s głośników stereo.
Ekran
Jak już wspomniałem wcześniej ekran w Motce jest obustronnie zaokrąglony, jak na Edge przystało. Powiedziałbym, że to mały powrót do korzeni serii Edge. Wyświetlacz jak na flagowca przystało wykonany został w technologii P-OLED. Jego rozdzielczość to FHD+ (2400 x 1080) z zagęszczeniem pikseli na poziomie
394 ppi.
Producent deklaruje jasność na poziomie 1250 nitów, ale to tylko cyferki. W praktyce niezależnie od panujących warunków byłem w stanie korzystać z urządzenia bez problemowo. Konsumpcja treści na ekranie Motoroli to czysta przyjemność. Kolory są żywe, ostre, czerń nieskończona, do tego odświeżanie na poziomie 144 Hz oraz wparcie dla HDR – to jest to co „tygryski” lubią najbardziej. Szczerze, nie mam się tu do czego doczepić, wszystko działało jak należy.
Wydajność i Specyfikacja
Ekran | 6,67″ P-OLED 1080 x 2400 px,144 Hz |
Procesor | Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
Pamięć RAM/masowa | 12 LPDDR5 / 256 GB UFS3.1 |
Aparat tylny | 200 Mpix f/1.9 – główny 50 Mpix f/2.2 – ultraszerokokątny 12 Mpix f/1.6 – teleobiektyw 2x |
Aparat przedni | 60 Mpix f/2.2 |
Bateria | 4610 mAh z ładowaniem przewodowym do 125 W i bezprzewodowym do 50 W |
Obsługa sieci | dual nanoSIM: 5G/4G/3G/2G |
Łączność | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax/6E, Bluetooth 5.2, NFC |
Geolokalizacja | GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS |
Wymiary | 161,8 x 73,5 x 8,4 mm |
Wodoszczelność i pyłoszczelność | uszczelniona konstrukcja, niepotwierdzona certyfikatem |
Waga | 199 g |
System | My UX (Android 12) |
Cena | 4499 złotych |
Motorola Edge 30 Ultra jest napędzana procesorem Snapdragon 8+ Gen 1. To 64-bitowa jednostka, wykonana w 4-nanometrowym procesie technologicznym i wyposażona w 8 rdzeni. Jest to podrasowana wersja modelu 8 Gen 1. Procesor wspierany jest przez 12 GB pamięci RAM oraz 256GB pamięci wewnętrznej UFS 3.1.
Takie trio zapewnia nam mega wysoka wydajność w codziennym użytkowaniu jak i w grach. Przez cały okres testów nie miałem żadnych problemów z użytkowaniem. Zero przycięć animacji czy chwilowej zadumy. Każda aplikacja odpalała się ekspresowo. W najbardziej wymagających grach Motorola EDGE 30 Ultra radzi sobie bez najmniejszych problemów przy tym nie nagrzewa się do kosmicznych temperatur. Owszem jest ciepła, ale nie na tyle aby było to uciążliwe dla użytkownika.
Dźwięk
Omawiana dziś flagowa Motorola posiada głośniki stereo, które grają głośno lecz nieco płasko. Ciężko tu uświadczyć choćby grama tonów niskich, lecz w mobilnych konstrukcjach to jest niejako standard, no może za wyjątkiem ROG Phone 6 od Asusa, który jest dla mnie wyznacznikiem jakości głośników.
Producent zapewnia nam wsparcie dla Dolby Atmos, które sprawdza się wyłącznie po podłączeniu słuchawek i właśnie tu Motka pokazuje na co ją stać. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Bateria
Akumulator, jaki został zamontowany Motoroli Edge 30 Ultra, ma pojemność 4610 mAh. Osiągi SoT przy codziennycm użytkowaniu z cały czas włączoną transmisja danych wahały się w przedziale 6 do 8 godzin co uważam za dobry wynik, patrząc na choćby wielkość samego ekranu oraz jego wysokie odświeżanie. Jest to jeden intensywny dzień lub 2 średnio intensywne. Oczywiście czasy mogą się różnić w zależności od użytkowania.
Gdyby jednak zabrakło nam energii z pomocą przychodzi szybkie ładowanie Turbo Power o mocy 125W! po kableku lub 50W bezprzewodowo. Co ważne ładowarkę przewodową znajdziemy w zestawie. Brawo!!
Ładowanie po kabelku trwa ok 25 minut, czyli ekspresowo. Niestety nie miałem jak zweryfikować ładowania bezprzewodowego ponieważ nie posiadam tak szybkiej ładowarki.
Aparat
Testowana przeze mnie Motka została wyposażona w potrójny zestaw aparatów. Główny obiektyw to sensor o wielkości 200 Mpix i przysłonie f/1.9, który dodatkowo ma optyczną stabilizację obrazu (OIS). Zdjęcia wykonywane za jego pomocą zapisywane są standardowo w rozdzielczości 12,6 Mpix.
Główny moduł wspierany jest przez ultraszeroki obiektyw o wielkości 50 Mpix, przysłonie f/2.2 i kącie patrzenia 114°. Ostatni z modułów to teleobiektyw o rozdzielczości 12 Mpix i przysłonie f/1.6.
Fotki wykonane w dzień są bardzo dobre jakościowo, zarówno pierwszy plan jak i całą reszta jest na wysokim poziomie. Doczepić się mogę jedynie do nieba, które niekiedy jest mocno wypalone. Odwzorowanie kolorów jest dobre, lecz zdarza się, że oprogramowanie Motoroli potrafi lekko „pomalować” świat w lepszych barwach.
Z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu producent nie do końca potrafi poradzić sobie z jakością zdjęć nocnych pomimo zastosowania dobrego zestawu aparatów. Zdjęcia nocne to dosyć mocna ruletka. Czy w trybie nocnym czy też automatycznym nocne kadry nie urzekają jakością, nie jest źle ale patrząc na poprzedni flagowy model producenta jakim była Motorola EDGE 20 Pro nie widzę tu znaczącej poprawy. Nadal zdjęcia są mocno ziarniste i często rozmazane w dalszych kadrach. Ewidentnie jest tu jeszcze sporo do poprawy.
Biometria
Motorola Edge 30 Ultra została wyposażona w optyczny czytnik linii papilarnych, który został umieszczony pod ekranem. Działa on wręcz wzorowo – jest ultra szybki i do tego precyzyjny. Umiejscowiony został blisko dolnej krawędzi, co nie każdemu może pasować. Dla mnie akurat było ciut na nisko, ale być może to moje przyzwyczajenie w prywatnego urządzenia.
Mamy także opcje odblokowania przy pomocy rozpoznawania twarzy. Rozwiązanie to oparte zostało wyłącznie o przedni aparat do selfie, co oznacza, że trudno mówić o jakimkolwiek stopniu zabezpieczenia. Natomiast warto zaznaczyć, że urządzenia nie udało mi się odblokować za pomocą zdjęcia.
Podsumowanie
Motorola Edge 30 Ultra
Motorola Edge 30 Ultra to udany flagowiec producenta z drobymi potknięciami. Największym z nich jest aparat, który odbiega od konkurencji jakością, a także nie czuć tu znaczącej poprawy względem poprzednika. Na duży plus, bardzo szybkie ładowanie, jakość wykonania oraz cena urządzenia. Jest to bez wątpienia najlepiej wyceniony flagowiec 2022 roku, który także w 2023 jest dobrą propozycją.
Zalety
- Świetny Ekran P-OLED
- Szybkie ładowanie 125W i 50W
- Jakość wykonania
- Ekran 144Hz
- Głośniki stereo
- Świetna wydajność
Wady
- Aparat główny odbiegający od konkurencji (zwłaszcza ujęcia nocne)
- brak certyfikowanej ochrony przed pyłem i wodą