Na początku było Raspberry
Jest to pierwszy artykuł z całej sagi, przedsmak tego co dostarczy wam wortal Tech2u.pl przy współpracy z firmą wdrożeniową L4T.pl. A co znajdziecie w tej sadze? Wszystko co związane z inteligentnym domem, od samego etapu projektowania i założeń, po wdrożenie w całości opisane, etap po etapie, urządzenie po urządzeniu. Wdrożenia całego, mieszanego systemu przedstawię wam na przykładzie mojego domu. Dom obecnie jest w stanie surowym, zamkniętym. Wiec będzie się tu działa i kodowało. System jaki wybrałem do centralnego zarządzania to Home Assistant. Skupmy się teraz na podstawie i zainstalujmy go najpierw.
Co będziemy potrzebować:
- Raspberry Pi 3 lub nowsze
- Karta SD 32 GB (przemysłowa)
- Zasilacz microusb 5V2A
- obudowa do raspberry Pi
- czytnik kart pamięci
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na:
Niech się stanie Smart
Zaczynamy, Jednak by to wszystko było możliwe to najpierw musimy wyposażyć nasz dom w wiele różnego rodzaju urządzeń, czujników itp. Musimy również mieć system, który umożliwi komunikację pomiędzy nimi, a dodatkowo umożliwi tworzenie różnego rodzaju scenariuszy zachowań czyli nasze upragnione automatyzacje. I tu właśnie pojawia się Home Assistant w pełni darmowe oprogramowanie. To właśnie dzięki niemu, będziemy mogli połączyć wszystko w spójną całość.
Jednak chcąc z niego korzystać musimy najpierw go zainstalować, a jak to zrobić dowiecie się właśnie z poniższego poradnika.
Jest wiele różnych sposobów instalacji systemu Home Assistant’a jednak ja skupię się tylko na jednej z nich – instalacji na dedykowanym komputerze przy wykorzystaniu Hass.io (zintegrowany system operacyjny wraz z oprogramowaniem Home Assistant). Do tego będziemy potrzebować wspomniany wcześniej komputer. Do większości zastosowań wystarczy Raspberry Pi 3. Cena takiego komputera to ok. 200 PLN w zależności od konfiguracji i akcesoriów dodatkowych.
Gdy posiadamy już dedykowany komputer to kolejnym etapem jest pobranie obrazu instalacyjnego ze strony producenta. Zalecam wybór wersji Raspberry Pi 3 32-bit lub inne wedle posiadanego modelu RPI.
Instalacja
Po pobraniu należy wgrać pobrany obraz na kartę pamięci przy użyciu oprogramowania balenaEtcher. Oprogramowanie jest dostępne na większość platform systemowych, a jego instalacja nie powinna stwarzać problemów. Gdy mamy już zainstalowane wspomniane oprogramowanie to wgranie obrazu na kartę SD składa się z wykonania poniższych kroków:
Wybranie pobranego obrazu do wgrania na kartę.
Wybranie dysku SD na który chcemy przegrać obraz.
Rozpoczęcie procesu przegrywania
Pierwsze kroki
Gdy mamy już wszystko wgrane to przekładamy kartę pamięci do naszego Raspberry PI i uruchamiamy. Postęp instalacji możemy sprawdzać wywołując w przeglądarce adres:
https://hassio.local:8123
Jeżeli powyższe adres nam nie działa to możliwe, że router nie wspiera mDNS wtedy jedynym rozwiązaniem jest zweryfikować na routerze jaki adres IP został przydzielony do naszego Raspberry Pi i połączyć się za jego pomocą, np:
https://192.168.0.20:8123
Po krótkiej chwili jedyne co nam zostaje to przejście przez proces szybkiej konfiguracji
Utworzenie nowego użytkownika
I przechodzicie do dodawania elementów. Tutaj zwanych Integracjami.
To by było na tyle w tej części. Jesteśmy teraz posiadaczem nowego systemu do sterowania naszym domem, jednak to dopiero początek naszej przygody.
Zapraszam więc do kolejnego poradnika w którym dowiemy się co tak naprawdę powinniśmy dalej zrobić.
Inteligentny dom – Home Assistant – wybór aktorów cz.2 <- już niebawem
Możecie też zakupić Raspberry Pi z zainstalowanym systemem Home Assistant, zapraszamy na stronę partnera L4T.pl
Jeżeli będziecie mieć jakieś problemy to piszcie w komentarzach postaram się pomóc jak tylko będę mógł 🙂
Dyskusja na temat tego post