Wielu z Was pewnie zastanawia się nad tym jak czy przejście z Google Mobile Services na Huawei Mobile Services ma sens. Większość z nas od lat jest w jakiś sposób związana z Googlem. Posiadamy smartphony z androidem czy inteligentne głośniki.
Sam jestem od lat związany z Usługami Googla, ostatnio miałem okazję przetestować ekosystem od Huawei. Jak się sprawował? Czy było trudno przesiąść się z Google Mobile Services na Huawei Mobile Services? W tym wpisie postaram się opisać Wam wrażenia po przejściu z GMS na HMS oraz opisać krok po kroku jak to zrobić w najmniej bolesny sposób.
Konfiguracji urządzenia z Huawei Mobile Services.
Jak w każdym urządzeniu opartym o system android na dzień dobry wita nas kreator konfiguracji który przeprowadzi nas krok po kroku.
Ja użyłem do tego celu programu Phone Clone. Jako, że przenosiłem z Huawei opartego o GMS na Huawei z HMS, nie było problemu z aplikacją. Jeśli przesiadacie się z urządzenia innego producenta polecam ściągnąć sobie aplikacje ze Sklepu Play
Przenoszenie wszystkich nam potrzebnych rzeczy z naszego starego urządzenia na nowe po przez Phone Clone jest banalnie proste, wybieramy co chcemy przenieść, po czym oba urządzenia nawiązują ze sobą komunikacje po przez wifi direct i następuje danych między naszymi sprzętami. Więcej o przenoszeniu po przez Phone Clone znajdziesz tu:
Jakie aplikacje możemy przenieść?
Praktycznie wszystkie za wyjątkiem aplikacji związanych z Usługami Google. Jedyna aplikacją z pakietu GMS, która zostanie przeniesiona to Mapy Google, które o dziwo działają bez problemu.
Niektóre aplikację bankowe, mogą nie zostać przeniesione lub mogą nie działać poprawnie. Na 100% działają aplikacje IKO i Millenium Bank. Obie są także dostępne w AppGallery.
Część aplikacji wymagać będzie ponownej konfiguracji, zalogowania się na konto czy dodaniu konkretnych uprawnień.
Co zrobić gdy brak nam Youtube, Facebook czy Instagram?
Pierwsza z nich niestety nie zostanie sklonowana na nasze nowe urządzenie z HMS, ale możemy ja zastąpić popularnym Youtube Vanced. Natomiast jeśli chcemy ściągnąć aplikacje taką jak facebook możemy to zrobić na oficjalnej stronie facebooka. Aplikacje możemy także wyszukiwać w autorskiej wyszukiwarce Petal Search, która jest dostępna w każdym urządzeniu opartym o Huawei Mobile Services.
Możemy także skorzystać z innych źródeł ,takich jak aptoide czy aurorastore, czy jest to bezpieczne? O tym w akapicie poniżej.
Jak to jest z tym bezpieczeństwem na Huawei Mobile Services?
Petal Search jest wyszukiwarką, dzięki której możemy wyszukać konkretne frazy w internecie jak i apliakcję. Te drugie nie zawsze wyszukuje nam z pewnych i bezpiecznych źródeł, zanim cokolwiek z zainstalujemy zastanówmy się dwa razy i spróbujmy zweryfikować witrynę z której pobieramy daną aplikację. Źródła takie jak aptoide i aurorastore także nie należą do najbezpieczniejszych. Podam Wam prosty przykład aplikacji bankowej, która została sklonowana z urządzenia z GMS i działała bez zarzutu. Po pewnym czasie telefon wykrył sobie aktualizację po przez aptoide i zaktualizował aplikacje. Po aktualizacji aplikacja przestała działać, nie dało się zalogować nie mówiąc już o płatnościach. Drugi przypadek to Przeglądarka Huawei, która jakimś dziwnym trafem uzyskała wcześniej aktualizację prze repozytorium aptoide niż oficjalne źródło czyli AppGallery, po aktualizacji aplikacja działała lecz zdarzały się w niej dziwne sytuacje np. podczas przełączania się miedzy trybem jasny -> ciemny znikał pasek adresu czy nie dało się dostać do menu przeglądarki. Pomogło odinstalowanie aktualizacji po czym wszystko wróciło do normy.
Autorski sklep AppGallery
Wróćmy do sklepu AppGallery, tu każda aplikacja która trafia jest weryfikowana na obecność różnych malware, które mogą wyrządzić krzywdę naszemu smarthoneowi czy tabletowi. Więc teoretycznie możemy być spokojni o aplikacje, które instalujemy z AppGallery.
Ja osobiście zalecam korzystać tylko z AppGallery, ponieważ bez odpowiedniej czujności i wiedzy korzystając z innych repozytoriów możemy zaszkodzi naszemu urządzeniu jak i samym sobie, możemy stracić cenne dane, które później może być ciężko odzyskać lub będzie to wręcz niemożliwe.
Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie Arshe:
Wydajność HMS a GMS
Zajmijmy się wydajnością urządzeń opartych na HMS i GMS. W tej kwestii jak najbardziej wygrywa HMS, urządzenie oparte o Huawei Mobile Services jest bardziej responsywne i dużo mniej prądożerne niż w przypadku urządzeń opartych na Google Mobile Services. Jest to bez wątpienia duży plus dla ekosystemu Huawei. Tą różnicę czuć zwłaszcza przy codziennym użytkowaniu smartphone. Podczas gdy na urządzeniu z GMS uzyskujemy SOT (Screen On Time) na poziomie 4-5h tak w przypadku urządzenia opartego o HMS jest to 7-8h, co jest wynikiem naprawdę znakomitym.
Jak zastąpić usługi googla takie jak dysk googla czy zdjęcia google?
Jeśli chodzi o dysk to możemy wykupić sobie przestrzeń dyskową w Huawei Drive. Niestety najlepszy dostęp do chmury Huawei jest po przez smartphone. Z poziomu PC możemy dostać sie jedynie o przez przeglądarkę internetową. Wielka szkoda, że nie ma dedykowanej aplikacji do synchronizacji z urządzeniem opartym o system Windows jak to jest w przypadku Google Drive. informacji, które znalazłem w internecie wynika, że prace nad taką aplikacją trwają póki co jednak na terenie Chin. Kiedy aplikacja wyjdzie poza rynek Chiński? Tego póki co nie wiadomo, ale jest światełko w tunelu, że w końcu zawita też na starym kontynencie.
Jeśli natomiast zależy nam na dostępie do naszego dysku z poziomu smartphone opartego o Huawei Mobile Services, polecam do tego użyć Solid Explorer, dzięki któremu możemy połączyć sie z dyskiem, pobierać czy wgrywać na niego pliki. Do pobrania tutaj:
Jeśli chodzi o alternatywę dla Zdjęć Googla, tu niestety ekosystem Huawei nie oferuje nam żadnej usługi. Być może w przyszłości coś się zmieni.
Jaki plusy, jakie minusy przesiadki na HMS
Zacznijmy od przyjemniejszych rzeczy, czyli od plusów naszej przesiadki na Huawei Mobile Services.
- wydajność
- czas działania na baterii
- jeden duży ekosystem smartphone, tablet, laptop, który cały czas energicznie się rozwija
- coraz większa dostępność usług Huawei Mobiel Services w naszym kraju
Jakie minusy?
- nadal brak niektórych aplikacji bankowych
- w przypadku sporej ilości aplikacji nadal musimy posiłkować się źródłami zewnętrzymi (mniej bezpiecznymi)
- wyszukiwarka Petal nie zawsze znajduje nam aplikacje z bezpiecznych źródeł
- brak alternatywy dla niektórych usług Google
Ogólne wrażenia po przesiadce z Google Mobile Services na Huawei Mobile Serwices
Póki co moje wrażenia są bardzo mieszane, urządzenia oparte o HMS, zyskują dużo na baterii i wydajności, ale nadal brakuję kilku istotnych usług, które oferuje wujek google. Brakuje także aplikacji w AppGallery, które dla większości z nas są „must have”. Oczywiście nie jeden z Was powie, że da się bez tego żyć. Jasne, że da się żyć bez usług Google, wszystko zależy jakie usługi czy programy są nam naprawdę potrzebne do codziennego funkcjonowania. Usługi od chińskiego giganta cały czas się prężnie rozwijają. Na wszystko potrzeba czasu. Moim zdaniem Huawei Mobile Services idą w dobrym kierunku aby namieszać w monopolu Googla. Ja osobiście daje im szansę.
Dyskusja na temat tego post