Ze „składanymi” laptopami typu Microsoft Surface Laptop Studio miałem już odczynienia wcześniej np. z ConceptD 3 Ezel. Uważam, że był to najbardziej wyjątkowy laptop z jakim miałem odczynienia. Przemyślane rozwiązania, szereg udogodnień, więc wysoko postawił poprzeczkę. Jak będzie z Microsoft Surface Laptop Studio?
Pierwsze wrażenia
W momencie odpakowania paczki, myślałem jaki on będzie czy będzie delikatny i czy będzie mnie szanował? Oj sorry to słowa z romansidła, które ogląda moja żona. Do brzegu, gdy odpakowałem wszystko poczułem się trochę jakbym odpakowywał coś co miało być jabłuszkiem, ale nie do końca. Kształt brył, czy korpus przypominał mi mojego MacBooka. Więc kwestie wzornictwa omówię szerzej troche później, ale wspomnę tylko, że zawiodłem się na tym ruchomym ekranie. Ciekawi, dlaczego?? Zapraszam do recenzji Microsoft Surface Laptop Studio
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na:
Specyfikacja Microsoft Surface Laptop Studio
- Procesor: Intel Core i7-11370H (4 rdzenie, 8 wątków, 3.30-4.80 GHz, 12MB cache),
- Pamięć RAM: 16 GB (DDR4, 2666MHz) z możliwością do 32 GB,
- Dysk SSD M.2 PCIe: 512 GB maksymalny 2 TB,
- Dotykowy ekran,
- Wielodotykowy, intuicyjny touchpad
- Typ ekranu: Błyszczący, LED
- Przekątna ekranu: 14,4″
- Rozdzielczość ekranu: 2400 x 1600
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
- Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti / Intel Iris Xe Graphics
- Pamięć karty graficznej: 4 GB GDDR6
- Dźwięk: Wbudowane głośniki stereo, Wbudowany mikrofon
- Kamera internetowa: 2.1 Mpix
- Łączność: Wi-Fi 6
- Moduł Bluetooth 5.1
- Złącza
- USB Typu-C (z Thunderbolt™ 4) – 2 szt.
- Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe – 1 szt.
- Surface Connect – 1 szt.
- Typ baterii Litowo-jonowa
- Pojemność baterii: 6-komorowa, 5099 mAh
- Czytnik linii papilarnych: Nie
- Czujniki:
- Akcelerometr
- Magnetometr
- Czujnik światła
- Żyroskop
- Podświetlana klawiatura: Tak
- Kolor podświetlenia klawiatury: Biały
- Zabezpieczenia: Szyfrowanie TPM
- Obudowa i wykonanie: Obudowa magnezowo – aluminiowa
- System operacyjny: Microsoft Windows 11 Home
- Dołączone oprogramowanie: Partycja recovery (opcja przywrócenia systemu z dysku)
- Wymiary: 18,9 x 323 x 228 mm
- Waga: 1,82 kg
- Gwarancja: 12 miesięcy (gwarancja producenta)
Wzornictwo i jakość wykonania Microsoft
Niestety jest tak, że każda firmy kopiuje od drugiej przy większych bądź mniejszych zmianach. Więc po części opisując naszego Surface opisuje design Apple. Zaczynając do pokrywy, która w całości została wykonana z aluminium w centralnej części albo raczej w jego połowie znajduje się grawer 4 okienek, czyli logo Windowsa. Osobiście mi ten zabieg się nie podoba, ponieważ zaburza symetrię, lepszym rozwiązaniem było by ustawienie w centralnej części tak, aby po „złamaniu” laptopa 2 okienka znajdowały się na górnej i dolnej pokrywie byłby to ciekawy zabieg.
Sam ekran w połączeniu z aluminiowym korpusem wydaje się solidny i dość gruby. Pomimo owalnych zakończeń rogów jest to kanciasta płyta, na której oczepiono ekran. Patrząc na to ma się wrażenie, że laptop jest kanciasty. Jeszcze więcej o tych wrażeniach powiem dalej :). Z racji tego, że możemy manewrować naszym ekranem, przyjrzałem się wykonaniu Microsoftu. I szczerze powiem byłem zaskoczony jak słabo został wykonany. Zaczynając od tego, że jak złamiemy ekran to na spodnich krawędziach nie ma ani jednego zabezpieczenia w postaci gumowych obwódek
\(〇_o)/.
Jedynie co znajduje się na krawędziach to magnesy, które tylko przywierają metalowej obramówki. Wyobraźcie sobie to, że podczas otwierania naszego laptopa gdzieś w połowie wysokości, może nieco ponad łapiąc za prawą krawędź złamałem ekran chcąc go otworzyć w szybszym tępię. Erkan zrównał się z początkiem klawiatury i zaczął trzeć po całej aluminiowej obudowie.
Widząc to byłem skonfundowany. Po pierwsze, zdąży się mocniej przycisnąć ekran i magnesy pozwolą go odłączyć, ale żeby nie było żadnej ochrony to już troszkę skandal ╰(‵□′)╯! Po drugie wyobraziłem sobie sytuację, w której łapiemy za środek otwieramy, ale nasze palce napierają na obudowę i szybkim ruchem otwieramy niech się gdzieś o coś zahaczy jak nie ma gumowych wstawek i pęknie. Może to gdybanie, ale wydawać tyle kasy i takie coś no Panowie!
Kolejnym kontrowersyjnym elementem były właśnie te magnesy, tylko spodnia cześć trzyma nasz ekran. W ConceptD Ezel mieliśmy możliwość manewrowania ekranem jak tylko chcieliśmy. Mogliśmy go ustawić pod każdym kątem, ponieważ tam był siłowniki, które utrzymywały nam ułożenie ekranu. A tutaj nawet jakbym chciał przerzucić ekran na drugą stronę to się nie będzie trzymać, ponieważ magnesy są tylko na dole.
Przez cały ekran w laptopie ConceptD przechodził masywny aluminiowy zawias, był widoczny z każdej strony. Tutaj mamy, nie wiem, jak to określić cieniutką blaszkę. Niestety nie możemy zobaczyć, jak został zaprojektowany, ponieważ cały zawias jest obszyty materiałem i to jest plus wykończenia tego elementu w ConceptD była surowa blacha, tutaj jest to lepiej wykonane.
Przechodząc do korpusu, widzę 1 do 1 MacBooka w sumie brakuje mi tylko głośników po bokach i wypisz wymaluj MacBook Air. Skończmy narzekać, bo całe wykonanie jest naprawdę solidne. Guma i podświetlenie są wykonane naprawdę dobrze. Gumowe klawisze są przyjemne w dotyku, aż się chce na niej pisać. Tu mogę powiedzieć, że to jedna z topowych klawiatur z jakimi miałem odczynienia. Poniżej znajduje gładzik (psss. taki sam jak w.… no dobra już nie będę) jest on przepotężny, zajmuje 3/5 całego miejsca na spodniej sekcji. Po prostu WOW, ale jest tak przyjemny, że reklama Velvet mogła by się uczyć co to znaczy słowo aksamitny i miły w dotyku.
Znowu zaczynam marudzić, mamy kawałek smukłego fajnego laptopa z doklejoną dupą na chłodzenie i głośnik. Ten zabieg sprawia, że mamy pogłębione uczucia kwadratowości owalnej XD. Ten laptop składa się z 4 owalnych placków, no ludzie ranty są naprawdę nieprzyjemne, gdyby były jeszcze zaokrąglone, ale nie po co?! Strasznie się to wbija podczas używania naszego laptopa na kolanach i nie tylko! Rozumiem, gdyby była kwadratowa nakładka chłodząca, bo ta dupa idealnie by tam siedziała ≡(▔﹏▔)≡.
Ekran
Microsoft Surface Laptop Studio jest wyposażony w błyszczącą matrycę LED, o rozdzielczości 2400 x 1600 i odświeżaniu na poziomie 120 Hz. Jak wspomniałem ekran jest ruchomy i dodatkowo dotykowy. Z doświadczenia podpowiem, że warto zainwestować w folie hybrydową od 3M, aby chronić nasz ekran przed rysami a po drugie, aby się aż tak nie palcował. Dzięki ekranowi błyszczącemu mamy naprawdę bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Wyniki pokazują, że panel Sharpa oferuje blisko 100% pokrycie przestrzeni barw sRGB, około 75% pokrycie Adobe RGB oraz prawie 82% DCI-P3. Nie są to najwyższe noty jakie oferują ekrany na rynku, więc jak na laptop stricte przeznaczony do grafiki nie zachwyca.
Moim wybranym laptopem, który ma wszystko (oprócz dotykowego ekranu) i konkurentem Surface Studio byłby Asus Vivobook Pro 14X OLED N7400. Natomiast Microsoft Surface posiada bardzo dobre kąty widzenia zarówno w pionie jak i poziomie. Osoby nie zajmujące się grafiką nie odczują różnicy w mniejszej gamie kolorów i będą zadowoleni.
Klawiatura i gładzik
Klawiatura jest jedna z najlepiej wykonanych w laptopach z jakimi miałem do czynienia. Świetne wykonanie gumowych klawiszy, odpowiednia separacja i skok sprawiają, że naprawdę używa się fenomenalnie. Bardzie cieszy mnie fakt, że jest wykonana estetycznie pod względem koloru, ale również nie mamy napaćkane niepotrzebne klawisze numeryczne na prawej części klawiatury. Dzięki trzy stopniowemu podświetlaniu klawiszy możemy jej używać w wieczornych porach. Barwa podświetlenia to zimne białe światło, które idealnie się spisuje podczas wieczornych elaboratów.
Gładzik, jest po pierwsze spory zajmuje 1/3 miejsca pod klawiaturą. Bardzo spory rozmiar pomaga podczas manewrowanie po ekranie kursorem. Jest tak delikatny w dotyku, że muska się palcem po nim i precyzyjnie się steruje kursorem bez żadnego problemu. Gładzik jest wyposażony w multitouch co pozwala nam na szybkie gesty, które są konfigurowalne w systemie uprzyjemniające sterowanie naszym laptopem. Klik jest fenomenalny z małym naciskiem na, ale przy lewej krawędzi zdarza mu się zrobić dwuklik bądź nie załapać tego, że kliknęliśmy. Z racji tego, że posiadałem dwa te same egzemplarze i w dwóch było to samo ogłaszam, że jest to wada fabryczna tego gładzika. Drodzy czytelnicy więcej win w tym gładziku nie znalazłem ?.
Wydajność
Dysk
Microsoft wyposażył swój sprzęt w dysk od Samsunga MZ9LQ512HALU. W porównaniu do tańszych konkurentów wybada średnio, chociażby laptop Huawei D16 ma lepsze wyniki zapisu i odczytu a wspomniany dzisiaj Asus jeszcze lepsze. Wiec, dlaczego w tak drogim sprzęcie mamy tak słabe podzespoły?? Przecież praca dysku jest również ważna, podczas jak i praca karty graficznej.
Karta graficzna i procesor
Jak o karcie graficznej to i o procesorze, teraz zajmiemy się oceną naszego tandemu. Jak wypada w testach syntetycznych?? Czy można na tym sprzęcie pograć?? Mamy na stanie 11th Gen Intel(R) Core(TM) i7-11370H i NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti, więc powinno być dobrze?!
Procesor i RAM mają nieco lepsze wyniki niż Asus Vivobook 14 Pro. To są tylko testy syntetyczne, które nie przekładają się na faktyczną pracę. Praca biurowa jest naprawdę przyjemna i nie można narzekać na sam procesor, umówmy się w końcu to i7 wiec na dzisiejsze czasy jest to naprawdę wydajna jednostka, pomimo że to 11 generacja.
Nasza karta graficzna w starciu z grami wygląda następująco (we wszystkich grach rozdzielczość była ustawiona na 2400 x 1600, odświeżanie 120Hz i jakość grafiki ultra):
- theHunter Call of the Wild – średnio 40 fps
- STAR WARS Battlefront – 90 – 100 fps
- STAR WARS Battlefront II – 80 – 90 fps
- Assassin’s Creed Unity – 35-40 fps
- Cyberpunk 2077 – 4 fps przy niskich udało się uzyskać 25 – 30 fps
Jak na nie gamingowy laptop to uważam, że są to naprawdę przyzwoite osiągi, zwłaszcza, że jak zmienimy rozdzielczość na FullHD to zyskamy kilka klatek. Dodatkowo ekran daje nam możliwość ustawienie go w idealnej pozycji, aby podłączyć pada i zanurzyć się w świat rozrywki. Co nie zmienia fakty, że są to nieobiektywnie wydane pieniądze w stosunku za wydajność, ponieważ za te same peniądze mamy laptop gamingowy np XPG Xenia, który bije we wszystkim Surface Studio i posłuży nam do pracy bez zająknięcia do wszystkiego.
Rysik
O rysiku pisałem już wcześniej w recenzji Microsoft Surface Pro 8, jest to ten sam model tylko z nakładką ładującą. Nakładka posiada w sobie magnes, który ładuje indukcyjnie nasz rysik i przy okazji chroni przed wypadnięciem. Tylko jest problem, ponieważ ta magnetyczna „rynienka” nie ma specjalnego, bądź dedykowanego miejsca na umiejscowienie w laptopie albo koło niego. Czyli jest wolna niczym elektron i musimy pamiętać, aby zabierać ją ze sobą. Rynienka posiada port ładowania USB-C, ale sama w sobie nie posiada baterii wiec musimy podłączyć ją, aby zaczęło ładować trochę słabo. Osobiście nie kupuje tego rozwiązania wolałem takie jakie było w Microsoft Surface Pro 8.
Bateria
Jak sprawdzić czas pracy na baterii? Prosty tip uruchamiamy CMD wpisujemy komendę „powercfg/batteryreport” i pojawia nam się miejsce wygenerowanego raportu. W moim przypadku jest to C:\Users\tech2\battery-report.html. Otwieramy plik HTML i mamy wszystkie dane odnośnie naszej baterii. Drugim sposobem jest uruchomienie menadżera zadań i zobaczenie czasu pracy procesora w sekcji wydajność.
Więc odnośnie czasu pracy na baterii można na niej wyciągnąć do 8 godzin pracy na baterii i teraz tak każdy używa inaczej ten sprzęt. Maksymalna jasność ekranu, maksymalna głośność, odświeżanie 120 Hz i włączone wszystkie funkcje HDR na optymalizację pod względem jakości. I to jest taki standardowy czas pracy można uzyskać kilka godzin, gdyby się pokusić o optymalizacji pewnych rzeczy, aczkolwiek uważam, że czas jest naprawdę dobry.
Podsumowanie
Microsoft Surface Laptop Studio
Z tym sprzętem mam pewien dysonans, z jednej strony ma wiele świetnych rzeczy jak klawiatura czy gładzik a z drugiej strony tandetnie wykonany ekran, który rysuje nam obudowę. Czy osobiście bym polecił ten laptop osobie pracującej kreatywnie...Nie! Wolałbym kupić gamingowy laptop w tej samej cenie i mieć wydajność na wysokim poziomie bądź wydać pienbiądze w ConcepD i ustawiać ekran jak ja chce.
Zalety
- Port ładowania na magnes
- Dobra jakość wyświetlanego obrazu
- Ruchomy i dotykowy ekran
- Świetna klawiatura i gładzik
- Przyzwoity czas pracy na baterii
Wady
- Kanciaste zakończenia obudowy
- Brak zaślepki na kamerkę
- Ekran bez zabezpieczeń rysujący nam obudowę
- Ustawienie ekranu w tylko 2 pozycjach
- Brak portu LAN i USB