Hisense U8HQ Oferty
Czy kolejna chińska marka szturmem zdobędzie nasze sklepy z elektroniką i nasze domy w Polsce? Czy zastanawiasz się nad nowym telewizorem i masz na niego do wydania nie więcej niż 5 tysięcy? Czy warto dopłacać do technologii OLED, gdy MINI-LED jest równie dobry? Na powyższe pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji. Zapraszam do przeczytania moich doświadczeń z użytkowania telewizora HISENSE 55U8HQ
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na:
Na początek warto wspomnieć o sprawie, która jakoś zazwyczaj umyka recenzentom telewizorów o większych gabarytach, a mianowicie sami go do domu nie wniesiecie (w całości), i sami będziecie mieli problem z jego rozłożeniem. Więc dla świętego spokoju, poproście kolegę o pomoc, zarówno przy wniesieniu jak i przy rozpakowywaniu i montowaniu. Zaoszczędzicie czasu i nerwów;) Gdyż ważące 35kg wielkie pudło to nie lada wyzwanie a i 4 piętro bez windy nie pomaga.
Dodam od siebie na początku, iż poniższy tekst pisany jest z przez osobę, która przez ostatnie 10 lat używała 50 calowego plazmowego telewizora marki Panasonic używanego głównie do grania na konsoli i oglądania sportu. I który wciąż nie chce się cholera zepsuć!
Więc trzeba wziąć poprawkę na to, gdyż odczucia osoby, która użytkowała już telewizory typu OLED czy LED będą zupełnie inne – oczywiście jeżeli chodzi o obraz.
Zanim zaczniemy to parę zdań o firmie Hisense warto napisać. Jest to dość nowa marka na polskim rynku i nie wszyscy o niej słyszeli – jeszcze. Firma powstała już w 1969 roku w Chinach i ten rejon świata na początku był Jej głównym odbiorcą. Oferta Hisense obejmuje m.in. telewizory, lodówki, pralki i klimatyzatory. Obecnie, na przykład, jeżeli chodzi o telewizory to są one najczęściej wybieraną marką na rynkach np. w Chinach, Australii czy RPA. Myślę, że za niedługo i o Polsce będziemy mogli tak napisać. Gdyż stosunek ceny do jakości mamy tutaj naprawdę dobry.
Budowa i wygląd
Na początek to co pierwsze rzuca nam się w oczy, czyli wygląd. Telewizor jest ładny…i naprawdę nic więcej w tym temacie napisać się nie da. Ramki są dość cienkie i nie rzucają się w oczy. Te powyższe zdania to odczucia, gdy patrzymy na niego z przodu oczywiście. Ale gdy zerkniemy na to co się dzieje z tyłu to dochodzi do nas jaki jest on masywny. Jesteśmy ostatnio przyzwyczajeni do bardzo cienkich i lekkich telewizorów OLED które można podnieść jedną ręką i zawiesić na ścianie trzymając w drugiej ręce lampkę wina. Tutaj jednak tak nie jest. Już podczas rozpakowywania zauważamy, że nóżka/stojak dedykowany dla tego TV jest ciężki…naprawdę ciężki.
I to już nam daje do myślenia. Swoją drogą jest ona idealnie spasowana z całością i nie odrzuca. Całe plecy są wykonane z plastiku i całe szczęście, że nie musimy z nimi obcować na co dzień, gdyż zaburzają nasze postrzeganie tego telewizora jako premium tv. Będąc z tyłu wymieńmy porty jakie daje nam do dyspozycji ten TV. A mamy tu wszystko co potrzeba a najważniejsze to oczywiście HDMI 2.1 😉 Pełną listę portów znajdziecie na dole tekstu. Wspomnieć jeszcze trzeba o głośnikach – ale na nich skupię trochę później. Teraz jedynie opiszę, jak to wygląda. A mianowicie jak soundbar przyczepiony na spodzie telewizora. Pokryty jest ładnym materiałem idealnie dopasowanym do designu całego telewizora.
Parametry ekranu i obraz
Pora przejść do tego co najnudniejsze dla statystycznego Kowalskiego wybierającego nowy telewizor a najważniejsze dla gracza 😉 Czyli cyferki.
- Przekątna 55 cali (138 cm),
- Kontrast: 1200:1
- Rozdzielczość 3840×2160,
- Kąt widoczności (H): 178 stopni
- Częstotliwość synchronizacji: 120 Hz
- Jakości obrazu (PCI): 2800
- Jasność 500 nits
Zastosowanie podświetlenia miniLED w połączeniu z matrycą IPS-ADS i dorzucenie do tego technologii kropek kwantowych (QLED) sprawia, że jasność jest na przyzwoitym poziomie. Dla przeciętnego użytkownika będzie to wystarczające, tak samo jak czerń. Nie ma się do czego przyczepić no chyba że w ciemnym pomieszczeniu na całym ekranie pojawi się jasna plansza – wtedy można zauważyć, że do idealnego równomiernego podświetlania trochę jednak brakuje. A na wysoce kontrastujących planszach 120 stref lokalnego przyciemniania pokazuje, że niewiele tej technologii brakuje do OLED. Na koniec wspomnieć trzeba o kontach widoczności które są niemal idealne. Ciężko dostrzec jakiekolwiek zniekształcenia obrazu patrząc na niego pod sporym kątem. Mało Wam jeszcze danych? Wspominałem już o zastosowaniu Dolby Vision czy HDR10+?
Wystarczy tych suchych danych. Pora przejść do subiektywnych odczuć. Jak się to TO ogląda? Zajebiście. Siadamy na kanapie, bierzemy pilota w dłonie i odpalamy co tam tylko chcemy o ile jest oczywiście to sygnał w 4K. Filmy na platformach streamingowych wyglądają świetnie. YouTube również daje radę. Nie wspominam już o graniu na takim sprzęcie – jest świetnie. Obraz jest ostry i płynny a kolory są świetne.
Zastosowane i opisane powyżej technologie sprawiają, że zbieramy szczękę z podłogi. Możemy ustawić jeden z sześciu trybów by bardziej dopasować ustawienia telewizora do aktualnie oglądanego programu. Kino dzienne czy nocne, Kids, Sport, Standardowy lub Dynamiczny albo tryb filmowy zwany tutaj Filmmaker Mode. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko to wygląda pięknie oczywiście w zależności od źródła obrazu. Bo jeżeli ktoś ogląda w większości tylko i wyłącznie telewizję z kablówki to szału nie będzie.
Mimo iż skalowanie obrazu z FHD do 4K działa całkiem dobrze to mimo wszystko mija się to z celem. Zapewne graczy ucieszy zastosowanie specjalnego tryby dla podłączających kompa czy konsole zapewniający obniżenie input lagu. Będziemy mogli wtedy uruchomić wsparcie VRR i AMD FreeSync Premium. A funkcja ALLM automatycznie wykrywa, gdy użytkownik zaczyna grać i automatycznie przełącza go w tryb z najniższym input lagiem. Duże brawa za takie podejście. Wspomnieć jeszcze warto o certyfikacie IMAX Enhanced – a jest to feature który “wspomaga ultra kinowe wrażenia na ekranie, prezentując obraz zgodnie z oryginalną wizją hollywoodzkich twórców.”
Dźwięk
Och ten dźwięk! Jeżeli chodzi o największe zaskoczenie jakie mnie spotkało w czasie poznawania tego telewizora to właśnie odczucia audio. Naprawdę nie spodziewałem się…nie spodziewałem się tego co usłyszałem. A że ze mnie samozwańczy audiofil, który z muzyką nie rozstaje się na krok, potrafię docenić porządne jebnięcie. Dźwięki które dochodzą z głośnika umiejscowionego pod ekranem są iście orgazmiczne. Oczywiście opisuję to wszystko patrząc przez pryzmat głośnika z telewizora. Wiadomo – systemy nagłaśniające o wielu satelitach czy soundbary za grube tysiące zapewne zrobią swoją robotę lepiej, ale tutaj wciąż mówimy o głośniku z telewizora!
Tak, wiem, powtarzam się! Swoją drogą, testowałem niedawno soundbar za niecałe dwa tysiące i powiem Wam, jakość dźwięku była porównywalna do tego dobiegającego z telewizora. Jest głośno, jest czysto i jest wyraźnie. Mamy parę standardowych trybów do wyboru, ale największe wrażenie zrobiło na mnie ustawienie trybu teatralnego. Nie wiem jaka magia się tam w środku podziała, ale naprawdę brzmiało to jakbym był w kinie! A jak ktoś nie chce się tym bawić za każdym razem przy zmianie oglądanego programu, to tryb AUTO poradzi sobie z tym całkiem nieźle. A za całą tą magię odpowiada 70 watowy, 7 elementowy system, którym kieruje Dolby Atmos razem z DTS Virtual X.
System
Nasze nowe telewizory nie były by takie smart, gdyby nie zastosowane w nich systemy operacyjne. A w tym przypadku jest to VIDAA w wersji 6.0. Za dużo o nim napisać nie można, gdyż działa jak należy. Działa płynnie i tylko czasami możemy zauważyć drobne zatrzymania czy lagi. Preinstalowanych aplikacji jest od zatrzęsienia, ale niestety zauważyłem parę braków. Rozumiem, że można nie zainstalować tam TVP VOD czy Player, ale brak HBO MAX to już drobna przesada. W tym przypadku konkurencja w postaci Google TV czy Tizena jest sporo z przodu.
Hisense U8HQ posiada także funkcję, która pozwala na sterowanie jednym pilotem wieloma urządzeniami, czyli CEC. Poza tym jest jeszcze multum innych opcji do ustawień telewizora, ale są one niemal identyczne jak u konkurencji i nie zaskoczę Was tutaj kompletnie niczym. Z ciekawostek wspomnę jeszcze o tym, iż na stronie internetowej producenta przy tym modelu, opisującym zalety tego telewizora, tylko opis systemu operacyjnego nie jest przetłumaczony na Polski.
Pilot
Zgadnijcie, czy zaskoczę Was czymkolwiek przy opisywaniu pilota. Jak odpowiedzieliście, że nie – to zgadliście. Standardowy do bólu, niczym nie wyróżniający się. Tak można by go pisać. Robi to co ma robić. Jest wykonany z materiałów przyjemnych w dotyku. J
est dobrze wyważony, mimo iż moim zdaniem jest trochę za długi. Winą tego może być 12 guzików dedykowanych aplikacją. Większość z nich nie powie kompletnie nic polskiemu użytkownikowi. Pilot posiada mikrofon dzięki czemu możemy głosowo – również w języku Polskim – sterować telewizorem. Wciąż ciężko mi się do tego przyzwyczaić 😛
I tyle o pilocie. Jest i działa.
Porty
- Złącze HDMI1 – HDMI2.1/ALLM
- Złącze HDMI2 – HDMI2.1/ALLM
- Złącze HDMI3 – HDMI2.1/eARC, ALLM, VRR (120HZ)
- Złącze HDMI4 – HDMI2.1/ALLM, VRR (120HZ)
- Złącze USB (2.0)
- Złącze USB (3.0)
- Wyjście S/PDIF
- Wyjście audio (L/P)
- Wyjście słuchawkowych
- Dwa Tunery RF
- Wyjście (AV)
- Subwoofer
- Port Eternet RJ45
- Technologia WiFi: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac-2.4G,5G
- Bluetooth
- Czujnik światła
Głośnik
- Wyjściowa moc dźwięku 4×10 W + 2×10 W
- Technologia dźwięku – Dolby Atmos
- Obsługiwane formaty video: MPG, VOB, AVI, MPEG, MKV, WEBM, MP4, FLV, OGM, TS, WMV, OGG, MOV
- Obsługiwane formaty audio: WMA, MP2, FLAC, MP3
- Obsługiwane formaty zdjęć BMP, JPEG, GIF, PNG
- Cyfrowy i analogowy tuner DVB-T2/T/C/S2/S
Wymiary i waga
- Waga telewizora z podstawą 24.5 kg
- Szerokość telewizora z podstawą 1233 mm
- Wysokość telewizora z podstawą 784 mm
- Głębokość telewizora z podstawą 300 mm
- Kompatybilny z uchwytem ściennym VESA 300×200
Podsumowanie
Hisense U8HQ
I jak? Przekonałem Was do marki Hisense? Konkurencja na rynku telewizorów jest coraz większa. Spodziewam się, że za niedługo i Orlen coś wyprodukuje. Wracając, mnie przekonała. Za kwotę około 4500 zł dostajemy naprawdę świetny telewizor w rozmiarze 55 cali. Nada się on praktycznie do wszystkiego, jest naprawdę uniwersalny. Ma oczywiście swoje wady, ale kto ich nie ma?! Bardzo ciężko będzie Wam znaleźć u konkurencji lepsze parametry za podobna cenę. Podsumowując - gorąco polecam.
Zalety
- Obraz
- Dźwięk
- Parametry
- Wygląd
- Porty
- Cena
Wady
- Gabaryty
- Pilot
- System
- Podświetlenie
Hisense U8HQ Oferty
Zbieramy informacje z wielu sklepów w najlepszej dostępnej cenie