Nie tak dawno miałem okazję testować OnePlus 11 5G, który jest flagowcem w dosyć rozsądnej cenie poniżej magicznej bariery 5 tyś miedziaków. Dziś na warsztat biorę kolejną propozycję nie rujnującą doszczętnie naszych portfeli. Motorola EDGE 40 Pro, bo o niej mowa – flagowa propozycja od producenta znanego i lubianego. Jak wypadła z moim teście? Zapraszam
Budowa i Wykonanie
Motorola edge 40 pro to flagowiec wykonany najwyższą starannością. Smartfon oferuje dwie wersje kolorystyczne: czarną i błękitną. Do mnie trafiła ta pierwsza. Obudowa składa się z dwóch tafli szkła Gorilla Glass Victus oraz aluminiowej ramy.
Szkło na froncie jest zakrzywione ze wszystkich stron, ale najbardziej po bokach. Ramki ekranu są symetryczne, ale niezbyt cienkie w porównaniu z konkurencją. W górnej części ekranu znajduje się niewielki otwór na aparat do selfie.
Tył urządzenia jest również zakrzywiony i pokryty matowym szkłem o satynowym wykończeniu. Jest ono bardzo przyjemne w dotyku i mieni się tysiącami drobinek. Na środku widnieje logo Motoroli, a na dole znaki towarowe. Takie wykonanie pozwoli nam utrzymać urządzenie w czystości przez długi czas i co ważne nie zbiera naszych odcisków palców do niecnych celów 😉 Wyspa z aparatami jest jednolita i zagięta na lewej i prawej krawędzi. Znajdują się na niej trzy matryce i dioda doświetlająca
Ramki edge 40 pro mają matową powierzchnię, co jest dużym atutem, ponieważ – podobnie jak tył obudowy – nie zbierają odcisków palców, a jedynie niewielką ilość kurzu z kieszeni. Na lewej krawędzi nie ma żadnych elementów, natomiast na prawej znajdują się dwa oddzielne przyciski do regulacji głośności i niżej przycisk zasilania. Na dolnej krawędzi umieszczono tackę na kartę nanoSIM, port USB typu C i jeden z głośników. Na górnej krawędzi znajduje się drugi głośnik z dwoma otworami – jednym na krawędzi i drugim na ekranie oraz logo Dolby Atmos.
Wyświetlacz
Przód smartfona zajmuje obustronnie zakrzywiony ekran pOLED o przekątnej 6,67 cala i rozdzielczości Full HD+ (2400 x 1080 pikseli). Panel ten odświeża się w 165 Hz, co jest wyższą wartością niż standardowe 120 Hz we flagowych urządzeniach. Nie oznacza to jednak, że różnica jest bardzo widoczna – znacznie większą zmianę odczuwa się przy przejściu z 60 do 120 Hz.
Wyświetlacz cechuje się świetną kolorystyką, głębokimi czerniami i rewelacyjnym kontrastem. Jasność szczytowa wynosi maksymalnie 1100 nitów i zapewnia dobrą widoczność zarówno w jasnym, jak i ciemnym otoczeniu. Kąty widzenia są dobre, choć panel delikatnie się przygasza pod większym kątem. Panel obsługuje także HDR10+ i Dolby Vision, a w ustawieniach można dostosować wiele parametrów wyświetlania obrazu.
Niestety, brakuje pełnego Always on Display. Ekran nie świeci się cały czas, a jedynie po stuknięciu w wyświetlacz, gdy weźmiemy telefon do ręki lub nim poruszymy. Z kolei w momencie pojawienia się powiadomienia podświetlają się także krawędzie ekranu. Niestety Motorola jako jeden z nielicznych producentów nie zaimplementowała do dziś pełnoprawnego AoD -szkoda. Motorolo prosimy w przyszłości to zmienić ewentualnie dać wybór 😉
Specyfikacja
- ekran 6,67 cala pOLED, rozdzielczość Full HD+ (2400 x 1080 pikseli), częstotliwość odświeżania 165 Hz, HDR10+ i Dolby Vision, Gorilla Glass Victus,
- procesor Snapdragon 8 Gen 2 z GPU Adreno 740,
- 12 GB RAM LPDDR5X,
- 256 GB pamięci wewnętrznej UFS 4.0,
- system Android 13 z nakładką MyUX,
- WiFi 6E, 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2.4 + 5 + 6 GHz), gotowy na WiFi 7,
- 5G, 4G LTE i LTE-A, 3G, 2G,
- eSIM, dualSIM (nanoSIM + eSIM),
- Bluetooth 5.3, kodeki audio SBC, AAC, aptX/HD/Adaptive, LDAC, LHDC 4.0,
- NFC i Google Pay,
- GPS, AGPS, LTEPP, SUPL, Glonass, Galileo,
- optyczny czytnik linii papilarnych w ekranie,
- aparat główny 50 Mpix (1/1.5″, f/1.8, OIS, Quad Pixel) + ultraszerokokątny 50 Mpix (f/2.2, 114°, autofocus i makro) + 12 Mpix teleobiektyw (f/1.6, 2x zbliżenie optyczne, portrety),
- przedni aparat 60 Mpix (f/2.2, Quad Pixel),
- akumulator o pojemności 4600 mAh, szybkie ładowanie TurboCharge 125 W, ładowanie bezprzewodowe 15 W i zwrotne 5 W,
- USB typu C 3.2,
- wymiary: 161,1 x 74 x 8,59 mm,
- waga: 199 g,
- IP68
Wydajność
Motorola edge 40 pro napędzana jest przez ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 8 Gen 2, który wykonano w technologii 4 nm. To jeden z najszybszych i najbardziej wydajnych układów na rynku smartfonów premium. Współpracuje on z 12 GB pamięci RAM typu LPDDR5X i 256 GB pamięci wewnętrznej typu UFS 4.0.
Motorola edge 40 pro zachwyca swoją płynnością i responsywnością. Dzięki flagowemu procesorowi, dużej ilości RAM i szybkiej pamięci, telefon nie ma problemu z żadnym zadaniem i nie zauważamy żadnych opóźnień czy przycięć. Dodatkowo ekran o częstotliwości odświeżania 165 Hz zapewnia niesamowite wrażenia wizualne.
Aplikacje uruchamiają się błyskawicznie, nawet gdy próbujemy obciążyć telefon i włączamy je jednocześnie. Telefon również dobrze radzi sobie z zarządzaniem pamięcią RAM i utrzymuje uruchomione aplikacje w tle przez długi czas. Motorola edge 40 pro nie ma też problemów z kulturą pracy i temperaturami. Telefon pozostaje chłodny w większości sytuacji, a jedynie podczas intensywnego grania lub szybkiego ładowania może się nieco podgrzać, ale nie na tyle, żeby to było uciążliwe.
Bateria
Motorola wyposażyła edge 40 pro w akumulator o pojemności 4600 mAh, który zapewnia dobre czas pracy na jednym ładowaniu. Motorola bardzo dobrze zoptymalizowała swoje urządzenie dzięki czemu korzystanie z wysokiego odświeżania (do 165 Hz) nie wpływa znacznie na zużycie energii.
Podczas testów telefon wytrzymywał ponad 6 godzin z włączonym ekranem przy użyciu sieci komórkowej i ok 8 godzin przy użyciu WiFi. Przy normalnym użytkowaniu ładowałem go co półtora dnia. Jeśli chcemy szybko uzupełnić akumulator, możemy skorzystać z funkcji TurboCharge o mocy 125 W, która naładuje telefon od 1 do 100 procent w około 25 minut. Domyślnie włączone jest nieco wolniejsze ładowanie, które zajmuje około 32 minuty co i tak jest dobrym wynikiem.
Telefon posiada również funkcję ładowania indukcyjnego zgodną ze standardem Qi o mocy do 15 Dodatkowo jest także bezprzewodowe ładowanie zwrotne, które może być użyte do podładowania np. słuchawek bezprzewodowych czy zegarka.
Biometria
Telefon ma wbudowany w ekran optyczny czytnik linii papilarnych. Jego działanie jest bardzo dobre. Większość prób odblokowania kończy się sukcesem i poprawnym rozpoznaniem palca. Czytnik jest też bardzo szybki, choć czasem trzeba przytrzymać palec na skanerze trochę dłużej. Czytnik działa zarówno na ekranie blokady, jak i na ekranie Moto. Można wybrać jedną z trzech animacji odblokowywania odciskiem palca w opcjach personalizacji.
Telefon ma też funkcję rozpoznawania twarzy, ale tylko przez przednią kamerę. Jest ona bardzo szybka, ale mniej bezpieczna niż odcisk palca.
Dźwięk i Haptyka
Jedną z ciekawostek edge 40 pro są głośniki stereo z certyfikatem Dolby Atmos. Górny głośnik ma specjalną konstrukcję z dwiema maskownicami, dzięki czemu podczas oglądania filmów lub słuchania muzyki dźwięk wydobywa się zarówno z górnej, jak i dolnej ramki telefonu. To poprawia wrażenie symetrii i równowagi pomiędzy głośnikami.
Głośniki edge 40 pro prezentują się dobrze, ale nie zachwycają. Na plus zaliczyć można ich przestrzenność, separację kanałów stereo i czystość brzmienia w całym zakresie. Nie ma tu problemu z zniekształceniami nawet przy wysokiej głośności. Niestety, brakuje tu basów, które nadawałyby dźwiękowi głębi i dynamiki.
Za to bardzo pozytywnie ocenić można wibracje edge 40 pro. Motorola zastosowała tu wysokiej jakości silniczki wibracyjne, które zapewniają doskonałe odpowiedzi haptyczne. Są one bardzo subtelne i adekwatne do sytuacji.
Aparat
Smartfon ma trzy obiektywy: główny i ultraszerokokątny o rozdzielczości 50 Mpix oraz teleobiektyw o rozdzielczości 12 Mpix i dwukrotnym zoomie optycznym.
W ciągu dnia, przy dobrym oświetleniu, zdjęcia wychodzą ładnie. Fotki ze wszystkich obiektywów są spójne kolorystycznie, choć teleobiektyw robi ciemniejsze zdjęcia z powodu mniejszej jasności. Kolory są naturalne i wiernie odwzorowane, nie brakuje dynamiki i szczegółów (zwłaszcza z obiektywu głównego).
Jakość zdjęć pogarsza się, gdy jest szaro, pochmurno lub po prostu mniej światła. Wtedy fotki tracą na dynamice, kontraście i kolorach, przez co wyglądają nieco mdło.
Najgorzej jest w nocy – zdjęcia z poszczególnych obiektywów różnią się kolorystycznie, pojawia się dużo ziarna i szumów. To tutaj Motorola edge 40 pro najbardziej odstaje od konkurencji.
Smartfon oferuje maksymalnie dwukrotne zbliżenie optyczne przy pomocy teleobiektywu, a każdy kolejny zoom to wycinki z matrycy głównej. Maksymalne przybliżenie, jakie możemy uzyskać, wynosi 16x. Niestety, jak można się spodziewać, wspomniane 16-krotne zbliżenie to jedno wielkie ziarno.
Zdjęcia makro to jedna z największych zalet tego smartfona. Aparat ultraszerokokątny pozwala na zbliżenie się do obiektu na odległość zaledwie 2,5 cm i uzyskanie niesamowitych efektów. Zdjęcia są ostre, szczegółowe i pełne kolorów.
Tryb portretowy oferuje trzy opcje ogniskowych do wyboru, a także możliwość regulacji rozmycia tła po zrobieniu zdjęcia. Rozmycie jest dość naturalne i dobrze oddziela obiekt od otoczenia, choć mogłoby być nieco lepiej dopracowane.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na:
Podsumowanie
Motorola Edge 40 Pro
Motorola EDGE 40 Pro to urządzenie, które bez wątpienia jest wydajnościową petardą, świetnie wykonaną i zdolną wytrzymać długi czas na jednym ładowaniu. Jakość wykonania godna flagowca, szkło plus aluminium to jest to co tygryski lubią najbardziej. Mały minusik za przeciętnie grające głośniki oraz dużo większy minus za możliwości fotografii nocnej - zwłaszcza w tym aspekcie producent musi jeszcze troszkę popracować.
Zalety
- Świetny ekran
- Wysoka wydajność
- Głośniki stereo
- Szybkie ładowanie
- Dobre czasy na baterii
Wady
- Aparat główny odbiegający od konkurencji (zwłaszcza ujęcia nocne)