Przez kilka tygodni miałem okazję testować Matebooka X Pro w najmocniejszej sprzedawanej konfiguracji.
Parametry Techniczne
Ultrabook ten został wyposażony w procesor Intel i7 10510U, 16 GB RAM DDR 3 (i tu takie małe niemiłe zaskoczenie) i do tego mamy 1TB SSD NVME. Za grafikę odpowiadają 2 karty graficzne – Intel Comet Lake GT2 i Nvidia Geforce MX250 z 2GB własnej pamięci GDDR5.
Matebook X Pro jest sprzedawany z Windows 10 Profesional.
Huawei Desktop Mode – czy używałeś?
Wygląd
Sam Matebook wygląda rewelacyjnie. Aluminiowa obudowa i jakość wykonania super! Sprzęt jest bardzo kompaktowy i waży 1,3 kg a wymiary 217x304x14,6 mm. Kolor testowego matebooka to zielony (Emerald Green). Ekran dotykowy o przekątnej 13,9’’ i rozdzielczości 3000×2000, 200 ppi. jest rewelacyjny. Dawno nie widziałem ekranu o takiej jakości, chyba że w tej firmie od jabłek. Z lewej strony znajdziemy gniazdo słuchawkowe i 2 porty usb c z które można wykorzystać do ładowania Matebooka (dołączona ładowarka 65W usb c). Z prawej znajdziemy port USB -A w wersji 3.0. Niestety, jeśli chcecie podłączyć go do zewnętrznego monitora to musicie się zaopatrzyć w przejściówkę. Na nasze szczęście Matebook nie wybrzydza i działa nawet z przejściówką za 10 zł (testowałem podczas szkolenia). I to też dla mnie nie jest minus, bo moim głównym mobilnym urządzeniem jest tablet Dell 5290.
Bateria
Bateria w tym Matebooku wytrzymuje według Huawei 15h mi po około 5h krzyczał o ładowarkę. Ale być może dlatego że jest to egzemplarz, który przewinął się już przez kilka osób testujących i też dość intensywnie go używałem. Uważam to za dobry wynik – znając optymalizację Microsoftu ?
Łączność
Zaskoczył mnie brak w tym Ultrabooku karty sieciowej w standardzie WIFI 6 jest AC. Chociaż potrafi się zestawić z moim routerem AX3 Pro na 1,7Gb/s
Jak każdy laptop/ultrabook Huawei mamy do dyspozycji Huawei Share/ Onehop i to działa chociaż nie ze wszystkimi moimi sprzętami. Ale to może być też kwestia aktualizacji.
W pracy biurowej na tą chwilę nie mogę się do niczego przyczepić, klawiatura jest naprawdę bardzo wygodna a podświetlenie sprawia, że możecie popracować nawet w nocy co mi zdarza się coraz częściej.
Wydajność
Matebook X Pro 2020 nie jest laptopem/ultrabookiem gamingowym i też do tego nie został zaprojektowany. Co prawda wyposażono go w dedykowaną grafikę Nvidia Geforce MX250, ale nie jest ona na dzisiejsze czasy grafiką gamingową. Nie oznacza to jednak, że laptopa za prawie 8500 zł będziemy wykorzystywać tylko do pracy.
Postanowiłem go przetestować jak będzie się spisywać w grach. Na tapetę wziąłem 2 najbardziej popularne gry CS GO i Valorant. Za nim jednak sobie pograłem wykonałem testy wydajności min grafiki w programach 3DMARKi Heaven. Zrzuty ekranów poniżej.
Laptop wypadł w nich zgodnie z oczekiwaniami, nie odbiegając wydajnością od laptopów z podobnymi konfiguracjami. W benchmarkach laptop średnio pokazywał 5FPS.
Temperatura mierzona na obudowie oscylowała w granicach 40-50 stopni Celsjusza.
Pierwszą grą jaką przetestowałem to Counter strike Global Ofensive. Na samym początku na domyślnym ustawieniu rozdzielczości granie było wręcz niemożliwe raptem kilkanaście do 30 klatek na sekundę. Dopiero po zmianie rozdzielczości na 1280×768 da się grać na ustawieniach wysokich w około 80-100fps. zależności od akcji na mapie. Laptop ten utrzymywał temperaturę na poziomie wcześniej wspominanym 40-50 stopni. Wentylator działał na pełnej prędkości.
Drugą grą był Valorant i tu miłe zaskoczenie, na domyślnych ustawieniach nawet 90-120 fps przy maksymalnej rozdzielczości ekranu. Podczas gry było widać minimalne braki w grafice, ale cała rozgrywka odbywała się płynnie.
Temperatura mierzona na obudowie nie przekraczała 50 stopni Celsjusza.
W testowanym egzemplarzu znajduje się dysk 1TB Samsunga. Jest on całkiem wydajny. Na chwilę obecną sam dysk można kupić za około 690zł.
Poniżej zrzuty ekranu z benchmarka