Szyk, elegancja i gracja, tak można opisać Lenovo Yoga C940. Ultramobilny laptop 2 w 1, który jest połączeniem smukłego notebooka i mobilnego tabletu. Lenovo Yoga C940 potrafi rozkochać niejedną kobietę swoim wyglądem, a zarazem zadba o jej bezpieczeństwo.
Specyfikacja
Procesor | Intel® Core™ i7 10. generacji |
System operacyjny | Windows 10 Home |
Wyświetlacz | 14” FHD (1920 x 1080) IPS z Dolby Vision™, 400 nitów 14” UHD (3840 x 2160) z certyfikatem VESA DisplayHDR™ 400, 500 nitów |
Pamięć | 8 GB pamięci LPDDR4X Do 16 GB pamięci LPDDR4X |
Pamięć masowa | 256 GB PCIe SSD Do 1 TB PCIe SSD |
Grafika | Intel Iris® Plus |
Bateria | Maksymalny czas pracy na baterii 12 godzin Do 18 godzin (deklarowany czas producenta) Technologia Rapid Charge |
Łączność | Do 2×2 AX / Wi-Fi 6 (opcjonalnie) |
Dźwięk | Obracany soundbar z głośnikami Dolby Atmos® Speaker System 2 mikrofony dalekiego zasięgu |
Waga | 1,35 kg |
Wymiary (wys. x szer. x głęb.) | 320,3 mm x 215,6 mm x 14,5-15,7 mm |
Gniazda | 2 x USB-C (Thunderbolt™ 3, PD, DP, USB 3.1 Gen 2) USB-A (Gen 2) Gniazdo słuchawek/mikrofonu |
Kolor | Iron Grey (żelaznoszary) Mika |
Wydajność
Test dysku
Test wydajności zaczynam od dysku. Lenovo Yoga jest wyposażony w SAMSUNG MZVLB256HBHQ-000L2 o pojemności 256GB. Test wydajności dysku pokazał, że dysk ma przyzwoite parametry odczytu/zapisu. Lenovo był wykorzystywany głównie do prac biurowych takich jak Photoshopa, strony WWW i grafiki/grafiki 3D. Nie muszę chyba wspominać o komforcie pracy na SSD :). Dzięki technologii NVMe pozwala uruchomienie systemu w niecałe 8 sekund.
Test grafiki
Test grafiki zacząłem od renderu poczciwego Audi RS 6 tak samo, jak w poprzedniej recenzji. Zintegrowana grafika mnie i tym razem nie zaskoczyła ani nie zawiodła. Wynik jest dobry, wyrenderowanie tego auta zajęło 6 minut 22 sekundy – o prawie 1 minutę gorszy wynik niż Lenovo ThinkBook 13s, w jaki sposób nie wiem. Tym razem nie pozostałem na jednym renderze stworzyłem małą inspirację, która jest wymagająca pod względem szczegółów.
Natomiast 3D Mark potwierdza, że nie jest to sprzęt do wymagających gier, choć w mniej wymagające tytuły będziemy w stanie pograć. W pracy codziennej powyższa specyfikacja sprawdza się bardzo dobrze, otwarcie kilku programów nie sprawia problemów dla Lenovo, wszystko działa jak należy.
Testy w grach
Można śmiało powiedzieć, że między pracą można w coś pograć ;), laptop wchodzi w tryb gaming i swoimi głośnymi wentylatorami sygnalizuje, że odpaliliśmy grę ;P. Jak na tak mobilną wersję jestem zadowolony z tych wyników. Wiedźmin na ultra nie pójdzie, ale znane nam tytuły jak LOL lub CS bądź Valorant można śmiało „pykać”.
Audio
Audio w tym wykonaniu wprawiło mnie w osłupienie, na tak małe urządzenie wyposażono naprawdę dobre głośniki dodatkowo zastosowano technologię Dolby Atmos® Speaker w zawiasie. W połączeniu z dwoma zestawami głośników, z mocnymi przetwornikami niskotonowymi i wysokotonowymi emitują dźwięk mocniejszy, głębszy i bardzo czysty i realistyczny. Dzięki temu mamy trójwymiarowy dźwięk w każdym trybie pracy komputer. Przyznam się, że na początku głośnik w zawiasie potraktowałem jako dobre odprowadzanie ciepłą – ma dziurki, nagrzewa się, Lenovo dobra myśl- po czym zapoznałem się, że to jednak głośnik. Do samego dźwięku nie można się doczepić, ale do nagrzewania się głośnika już tak! Ciekawi mnie jego trwałość i awaryjność jak tuż obok niego znajdują się wypusty ciepłego powietrza.
Ekran
Cała bryła Lenovo Yoga C940 jest solidną bryłą z jednym pomysłowym detalem – pogrubieniem przy kamerze, które pozwala w łatwy i bezpieczny sposób otworzyć laptopa, dzięki wąskim ramkom po otwarciu szczelnej były ukazuje się majestatyczny dotykowy ekran. Właśnie, dotykowy ekran … ekran, którego prawie wcale nie używałem jestem jednak zwolennikiem takich urządzeń jak Microsoft Surface, gdzie klawiatura jest osobną częścią urządzenia. Wyobraźcie sobie teraz tak piękny, zgrabny laptop z cudownym kolorem….bez ani jednej ryski obrócić o 360° i położyć klawiaturą na biurku, gdzie mogą być okruszki, cokolwiek co może go porysować….aż ciarki mnie przechodzą. On jest zbyt ładny, by tak go traktować!
Dbajmy o ekran
Dodam jeszcze, że większość osób otwiera ekran w zły sposób. Dlaczego? Otóż my jako użytkownicy mamy w zwyczaju otwierać ekran jedną ręką przy samej krawędzi laptopa, nie na środku, przez co zdarzały się przypadki, w których ekran będąc obciążony z jednej strony pękał. Dzieje się tak dlatego, że cała powieszenia ekranu jest dotykowa, wiec mocowania zawiasów nie są obok ekranu a za dlatego zachęcam każdego posiadacza Lenovo Yoga by skorzystał z wymyślonego patentu pogrubionej ramki na środku ekranu 🙂
Rysik i jego funkcje
Do zestawy jest dołączany rysik – nie jestem grafikiem, który mógłby wykorzystać jego zastosowanie, ale znalazłem ciekawą opcję dla osób, które nie są profesjonalnymi grafikami a przy zakupie tego laptopa mogą tę opcję wykorzystać np. do rysunków technicznych. Inżynierowie będą zadowoleni, ponieważ mamy dobry sprzęt do prac biurowych i tworzenia rysunków technicznych (bez kupowania kolejnego urządzenia). Aby wykorzystywać ekran i rysik już od uruchomienia komputera, mamy narzędzie do rysowania, podstawowe ale jest i nazywa się Microsoft Whiteboard to na nim możemy działać.
Jakość ekranu
Natomiast odwzorowanie kolorów jest tutaj na najwyższym poziomie, kolory są wyraziste dla osób pracujących na programach graficznych będzie to dobrym atutem. Odwzorowanie kolorów niesie ze sobą jedną wadę ekran jest błyszczący i w słońcu nie da się na nim pracować, ale zawsze możemy obrócić go na 2 stronę przesiąść się i pisać na ekranie hehe. Warto też dodać, że kąty widzenia są naprawę spore przy prawie „180°” widzę wszystko wyraźnie.
Aparat
Aparat w tym wydaniu to 0.9MP (16:9) HD w dobie pandemii dobra kamera to przydatna rzecz, powiem szczerze, że nie potrzeba więcej można, ale po co by liczyć nasze pryszcze. Korzystanie na Zoomie jest przyjemne widać nas wystarczająco dobrze, dodatkowo mamy wbudowaną ochronę swojej prywatności, za co duży plus.
Zabezpieczenia
Zabezpieczenia są bardzo podobne jak w poprzednim testowanym egzemplarzu Lenovo Thinkbook 13s, dedykowany czytnik linii papilarnych i zaślepka na kamerę.
Bateria
Producent deklaruje 18 godzin pracy na baterii, podczas testów nie udało mi się osiągnąć takiego wyniku. Standardem było 6 -11 h tyle udało się osiągnąć w ustawieniach najwyższej wydajności. Czas pracy jest uzależniony od jasności ekranu lub ilości używanych programów. To naprawdę dobry wynik. Dodatkowo mamy tutaj wbudowaną technologię, która monitoruje nasze zużycie prądu i dba o jak najlepsze wydłużenie czasu pracy.
Lenovo Vantage – wszystko w jednym miejscu:
- Bezpieczeństwo Wi-Fi
- Tryb prywatności kamery
- Mikrofon
- Tryb oszczędzania energii
- Inteligentne chłodzenie w 3 różnych trybach
- Klawisze funkcyjne Action Keys Mode (bez wciskania Fn)
- Podświetlenie klawiatury
Kilka zdjęć
Być może o tym nie wiesz, ale jak zarejestrujesz się w programie letyshop możesz otrzymać nawet do 10% zwrotu gotówki i dodatkowo +10zł za skorzystanie z linku podanego tutaj. Każdy procent zwrotu gotówki przy tak dużych kwotach pozwala ci na oszczędności, wiec co kupisz za zaoszczędzone pieniądze?
Podsumowanie
Lenovo Yoga C940
Jeżeli zależy ci by posiadać laptop z dobrymi podzespołami i tablet w jednym, dodatkowo cieszyć się dobrym odwzorowaniem kolorów i pełną gamą dźwiękową, to ten produkt jest dla ciebie. Pomimo wymienionych wad ciężko będzie znaleźć lepszy sprzęt w tej kategorii.
Zalety
- Ultramobilność
- Wymiary
- Przyjemna klawiatura
- Waga
- Działanie na baterii
- Design
- Rysik do obsługi ekranu
- Dolby Atmos
Wady
- Słaba widoczność w światle słonecznym
- Brak portu Lan
- Widoczne odciski palców na ekranie
- USB na jednej stronie
- Brak możliwości wyłączenia ekranu dotykowego