Przez ostatnie miesiące dane było mi obcować głównie z laptopami typowo gamingowymi, przez co testowanie obecnego było dla mnie odrobinę jak przesiadka z Ferrari do Audi. Specjalnie użyłem nazwy tej niemieckiej marki, gdyż testowany laptop może mistrzem wydajności nie jest, to można się przy jego pomocy dobrze bawić.
Zapraszam do tekstu, w którym opisze moje “przygody” z ThinkPad P14s 1 generacji, czyli stacją roboczą od Lenovo. który wyceniony był na około 7500zł w dniu pisania tekstu.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na:
Specyfikacja
- Procesor AMD Ryzen 7 PRO 4750U DASH
- Ekran 14″ 1920×1080 (Full HD) IPS dotykowy
- Pamięć RAM 16 GB, DDR4 3200MHz z możliwością rozszerzenia do 48 GB
- Karta graficzna zintegrowana AMD Radeon™ Graphics
- Dysk SSD 1 TB
- Porty
- Port Thunderbolt
- USB-C
- USB 3 (typ A)
- HDMI
- VGA
- RJ-45 (LAN)
- Czytnik linii papilarnych
- Czytnik Smart Card
- Podświetlana klawiatura
- Bateria 50 Wh Litowo-polimerowa maksymalny czas działania deklarowany przez producenta 13,2h
- Łącznośc WiFi 6, 802.11 ax, z modułem Bluetooth® 5
- Kamera 720P z fizyczną przesłoną
- System Windows 10 Pro
- Gwarancja 3 lata On-Site Premier Support
- Wymiary 329 x 227 x 18 mm
- Waga 1,47 kg
Nasz model wyposażony jest w procesor AMD Ryzen 7PRO 4750U taktowany 1,7 GHz ze zintegrowanym procesorem graficznym AMD Radeon Graphics 448SP, 16 Gb pamięci ram, dysk SSD o pojemności 1 terabajta i pracuje na systemie Windows 10 Pro w wersji 21H2.
Obudowa
Zacznijmy nietypowo, bo od …budowy. Żartowałem, zawsze się zaczyna od opisu budowy. Wracając, obudowa laptopa wykonana jest głównie z plastiku i aluminium. Jej wymiary to 32 x 23 x 1,8 cm a waga to około 1,6 kg. Niestety nie sprawia wrażenia odpornego na uszkodzenia czy na upadki ze stolika w salonie razem z miską płatków śniadaniowych. Matowy plastik, który dość łatwo się rysuje przypomina nam o wspólnych przygodach. Całość może nie skrzypi jak się go wygina lub naciska, ale czujemy, że mogło to być lepiej spasowane czy użyte inne materiały do budowy.
O podświetlanej klawiaturze złych rzeczy powiedzieć nie można. Do układu i rozmiaru przyzwyczajamy się po paru chwilach. Skok klawiszy jest przyjemny więc dłuższa praca na tym laptopie nie sprawi nam żadnych problemów. Po środku klawiatury znajduje się czerwony joystick, który jest dość precyzyjny, ale jego obecność jest dla mnie kompletnie nie potrzebna.
No chyba że ktoś mnie uświadomi jaki jest jego cel. Może do gier? Muszę sprawdzić w grach fps. Touchpad jest precyzyjny a praca na nim wygodna, mimo że jest dość mały. Na dole znajdują się zintegrowane przyciski zastępujące lewy oraz prawy przycisk myszy a na górze znajdziemy je ponownie w postaci fizycznej. W jakim celu zostało to zdublowane? Nie wiem. Osobiście wolałbym większy touchpad kosztem tych fizycznym przycisków.
Nad klawiaturą pomiędzy zawiasami znajduje się głośnik. Który gra i trąbi niczym zespół…ok, ok bez sucharów. Po prawej od touchpada znajduje się czytnik linii papilarnych. Działający szybko i bez problemów. Wspomnieć należy również o przycisku włączania który został wyodrębniony od klawiatury. Chwała należy się producentowi za to, że nie zintegrował go z pozostałymi klawiszami na klawiaturze.
Porty
Z lewej strony znajduje się gniazdo USB 3.2 typu C, Thunderbolty 3 dwie sztuki, USB 3.2 typu A, HDMI 1.4b, gniazdo słuchawkowe na na końcu czytnik kard MicroSD. Z prawej strony większość powierzchni zajmuje wylot chłodzenia znajdujący się pomiędzy gniazdem sieciowym RJ-45 a USB 3.2 typu A. Mamy tam jeszcze gniazdo security Keyhole oraz kartę mikroprocesorową. A z tyłu jedyne co się znajduje to tacka na NanoSim.
Ekran
Ekran przymocowany jest na dwóch zawiasach sprawiających wrażenie dość solidnych. Dzięki ich budowie mamy możliwość położenia ekranu na płasko, pod kątem 180 stopni.
Sam ekran to 14 calowy wyświetlacz IPS o max rozdzielczości 1920×1080 i 60 Hz. Matowa powłoka to duży plus, zwłaszcza gdy będziemy pracowali na dworze w słoneczny dzień. Od strony technicznej wszystko jest ok, ale od estetycznej już not so much. Boczne ramki mają grubość prawie centymetra a górna 1,7 która skrywa obiektyw kamery. I tu duży pozytyw, można go fizycznie zasłonić wbudowaną zasuwką. Aparat pośladków mi nie urwał. Ot taki standardowy robiący zdjęcia w rozdzielczości 0,9 MP (1280×720) a filmów w rozdzielczości 720p w 30 klatkach. Od drugiej strony mamy również matową powierzchnię z logiem ThinkPad z czego kropka nad i jest czerwona i podświetlana. Bardzo ciekawy motyw.
Temperatury
Podczas korzystania z tego laptopa trzymając go na kolanach nie zauważyłem by się nadmiernie grzał. Nawet w czasie testowania gier nie było strasznie zarówno, jeżeli chodzi o temperaturę jak i dźwięki wydobywające się ze środka.
Bateria
W czasie normalnego użytkowania, gdy procesor i karta graficzna nie miały za bardzo co robić laptop wytrzymywał około 15-20 godzin co jest wynikiem mega dobrym jak na akumulator o pojemności 50 Wh. A jeżeli chodzi o granie, to bez kabla nie pogramy dłużej niż 1,5 godziny.
Wydajność
Czy da się na tej stacji roboczej jak nazywa tego laptopa Lenovo grać? No ano da się, Ale raczej w Minecrafta niż w RDR2. Układ graficzny przetestowałem na 3 grach. Bardzo dobrze zoptymalizowanych moim zdaniem. Forza Horizon 4 pokazała nam średni wynik około 75 fps na średnich ustawieniach a jej następczyni już tylko 30 fps na ustawieniach graficznych niskich. Doom Eternal na niskich detalach nie przekroczył średniej 30 klatek na sekundę. Jeżeli zaś chodzi wydajność 2d to już inna bajka. W Cinebench osiągamy całkiem niezły wynik 1171 dla CPU i 58,9fps dla GPU.
Forza 4
Forza 5
Podsumowanie
ThinkPad P14s 1. generacji
Jak już wspomniałem na początku cena tego laptopa to powyżej 7 tyś złotych. Czym można usprawiedliwić taką cenę? Można wspomnieć, że posiada on np: certyfikacji ISV (mało kto wie z czym to się je). Można napisać, że ma świetną baterię. Można wspomnieć, że jest ultra mobilny dzięki swoim gabarytom. Można…i tak mógłbym szukać dalej. Na siłę, gdyż w tej cenie nie jestem w stanie wybrać tego laptopa mając do wyboru inne, mocniejsze maszyny gamingowe. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że laptop ten nie został stworzony do tego by na nim grać i może porównanie go do wspomnianych już laptopów do grania jest nie trafione. Ale w tej cenie można kupić mocniejszego laptopa, na którym będzie można zrobić to wszystko co na tym i jeszcze dodatkowo pograć. Decyzja jak zawsze należy do Was.
Zalety
- Gabaryty
- Bateria
- Wydajność 2D
- Podświetlana kropeczka nad “i” z tyłu
- 3 letnia gwaracja
Wady
- Słaba wydajność 3D