Huawei Matebook 14s – przez około dwa tygodnie miałem okazję testować najnowszy ultrabook od Huawei. Na co dzień także używam sprzętu Huawei niestety dużo starszego więc przesiadka na czas testów na nowszy sprzęt była dla mnie przyjemnością. Jeśli jesteście ciekawi jak wypadł w moich testach, zapraszam na recenzje.
Design i Wykonanie
Testowany Huawei Matebook 14s przyjechał do mnie w kolorze miętowym – prezentuje się bardzo ładnie, choć osobiście wolę standardowe kolory tj. srebrny bądź czarny, to ta miętowa zieleń z każdym dniem użytkowania zaczyna do mnie coraz mocniej przemawiać.
Obudowa została wykonana z aluminium. Na klapce z ekranem znajduję się duże błyszczące logo producenta. Po jej otwarciu ukazuje nam się touchpad oraz klawiatura wykonana z tworzywa sztucznego. Pod spodem urządzenia producent umieścił dwie gumowe antypoślizgowe nóżki oraz cztery głośniki.
Boczne ramki to skromny zestaw portów:
1x USB 3.2 Gen1 Type A
2x USB 3.2 Gen2 Type C (DP 1.4)
1x Thunderbolt 4
1x HDMI 2.0
1x Audio port
Całość prezentuję się bardzo dobrze, a wykonanie stoi na najwyższym poziomie do czego Huawei już nas zdążył przyzwyczaić.
Ekran
Zastosowany wyświetlacz to dotykowy, błyszczący panel IPS o przekątnej 14.2 cala i proporcjach 3:2. Rozdzielczość wynosi 2520 × 1680 pixeli (2.5K) i posiada 90 Hz odświeżanie. Ultrabook oferuje również wysoki poziom pokrycia palety barwnej sRGB wynoszącej 100%. Producent deklaruje jasność ekranu na poziomie 400 nitów.
Takie parametry zapewniają nie tylko przyjemną pracę, ale też pozwolą korzystać z laptopa do tworzenia projektów graficznych czy edycji zdjęć. Ramki wokół ekranu są minimalistyczne – boczne mają ok. 4,5 mm, górna ok. 8 mm, a dolna niewiele ponad 1 cm.
Wyświetlane kolory są żywe i ostre, konsumpcja multimediów jak i praca codzienna na Huawei Matebook 14s jest bardzo przyjemna.
Jeśli chodzi o funkcję dotyku, traktował bym ją bardziej jako ciekawostkę. Niestety ale Windows 11 nie jest systemem, który komfortowo obsługuje się przy pomocy dotyku. Same funkcje dotykowe działają bardzo dobrze, reakcja jest natychmiastowa nie miałem z tym żadnych problemów.
Wydajność i Specyfikacja
Urządzenie przyjechało do mnie z preinstalowanym Windowsem 11 Home. W wersji sprzedażowej będzie Windows 10 Home. Na początku zobaczymy specyfikację naszego testowanego Matebooka.
- Intel® Core™ i5-11300H (4 rdzenie, 8 wątków, 3.10-4.40 GHz, 8MB cache)
- Intel® Core™ i7-11370H (4 rdzenie, 8 wątków, 3.30-4.80 GHz, 12 MB cache)
- Błyszczący, dotykowy, LED, IPS
- Przekątna ekranu 14,2″
- Rozdzielczość ekranu 2520 × 1680 (2.5 K)
- Odświeżanie ekranu: 90 Hz
- Intel Iris Xe Graphics
- SSD NVMe PCIe 1TB
- SSD NVMe PCIe 512 GB
- 16 GB (LPDDR4x, 3733MHz) – pamięć wlutowana (brak możliwości rozbudowy)
- 8 GB (LPDDR4x) – pamięć wlutowana (brak możliwości rozbudowy)
- Wi-Fi:
- IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, 160 MHz
- 2,4 GHz i 5 GHz
- 2 x 2 MIMO
- WPA / WPA2 / WPA3
- Bluetooth 5.1
- USB Typu-C (z DisplayPort) – 1 szt.
- USB Typu-C (z Thunderbolt™ 4) – 1 szt.
- HDMI 1.4b – 1 szt.
- wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe – 1 szt.
- 4 głośniki
- 4 mikrofony
- Wysokość 16,7 mm
- Szerokość 314 mm
- Głębokość 230 mm
- Waga 1.43 kg
- Ogniwa litowo-polimerowe
- Pojemność 60Wh
- Zasiacz HUAWEI SuperCharge 90 W USB-C z kablem
W pracy biurowej jak i podczas odtwarzania multimediów urządzenia jest praktycznie bezgłośne. Spód urządzenia jest ledwo ciepły. Wszystkie programy uruchamiają się bardzo szybko, a praca na Huawei Matebook 14s jest bardzo przyjemna. Wentylator odzywa się dopiero podczas bardziej wymagającej pracy, ale zdecydowanie to jedne z kulturalniej pracujących układów chłodzenia. Laptop mocniej nagrzał się dopiero po włączeniu benchmarków czy odpaleniu gry (o czym za chwilę)
Dysk znajdujący się w Matebooku pochodzi od Yangtze Memory Technology Company (YMTC), dokładnie: PC005 o pojemności 512 GB. Osobiście pierwszy raz spotykam się z dyskiem tej marki. Prędkość zapisu i odczytu plików jest bardzo dobra i dorównująca popularnym modelom Samsung czy ADATA co możecie zobaczyć na zdjęciu powyżej.
Huawei MateBook 14s pozwala na w miarę komfortowe granie w starszy tytuły. Na średnich detalach, w rozdzielczości FullHD uruchomimy Wiedźmina 3 w ok 30 – 40 fps natomiast GTA V w 60 fps do nawet 80 fps . Także w chwili przerwy od pracy możemy „ciupnać” szybką rozrubę w GTA V czy wykosić paru przyjemniaczków w Wiedźminie.
Klawiatura i Touchpad
Klawisze są wystarczająco duże aby nasze palce trafiły w nie bez problemu, a ich skok to ok 1,5 mm co sprawia, że pisanie na niej jest komfortowe. Podświetlana jest białym światłem w skali trzystopniowej. Jasność maksymalna w moim odczuciu mogła by być troszkę większa. Górny rząd klawiszy to przyciski funkcyjne takie jak: jasność ekranu czy głośność oraz przycisk wywołujący wpisywanie głosowe.
W aplikacji PC Huawei możemy określić po jakim czasie podświetlanie ma się wygasić oraz priorytet dla klawiszy funkcyjnych/dostępu – tłumacząc z polskiego na nasze: czy po wciśnięciu klawisza F1 wyświetli nam się pomoc windows czy zmienimy jasność ekranu.
Touchpad jest odpowiednio duży oraz idealnie dobrany do wymiarów obudowy. Jest odpowiednio śliski i precyzyjny, korzysta się z niego bardzo wygodnie. Rozpoznaje oczywiście gesty (do 4 palców jednocześnie).
Zabezpieczenia biometryczne
Huawei wyposażył swój najnowszy ultrabook w bogaty zostaw zabezpieczeń biometrycznych. Mamy tu do dyspozycji czytnik linii papilarnych ukryty w przycisku włączania oraz skan twarzy w podczerwieni. Oba zabezpieczenia działają bardzo szybko i praktycznie się nie mylą, są oczywiście zgodne z Windows Hello.
Bateria
MateBook 14s jest wyposażony w akumulator o pojemności 60 Wh. Do 50% naładuje się w ok. 30 minut, natomiast osiągnięcie 100% wymaga niespełna 90 minut.
Bateria pozwoli na ok. 13 godzin pracy. Oczywiście ten czas zależy od wykonywanych prac. Podczas grania czas pracy skróci nam się do ok 3 godzin. W przypadku standardowej pracy biurowej z podświetleniem ok. 60-70% będzie to już 11-13 godzin. Zmniejszając jasność ekranu oraz korzystając z trybu oszczędzania energii możemy osiągnąć nawet 15 godzin.
Podsumowanie
Huawei Matebook 14s
Huawei Matebook 14s to bardzo udany ultrabook. Do pracy czy konsumpcji multimediów nadaje się idealnie. Jakość wykonania, ekran oraz dobre czasy na baterii to według mnie największe plusy tego urządzenia. Waga urządzenia to zaledwie 1,43 kg dzięki czemu urządzenia staje się ultra mobilen i możemy je zabrac praktycznie wszędzie. Matebook 14s sprawdzi się także przy odrobinie rozrywki - bez większych przeszkód pogramy w starsze tytuły.
Zalety
- Świetny ekran 2.5K 90Hz
- Dobre podzespoły
- Dobre czasy na baterii
- Ładny design
- Wbudowany czytnik linii papilarnych oraz skan twarzy w podczerwieni
- Niezła wydajność (pogramy także w starsze tytuły)
- Mobilny i lekki - zaledwie 1,43 Kg
Wady
- Podświetlanie klawiatury mogło by być lepsze