Deepin 20 jest dystrybucją Linuksa, która ma dostarczyć elegancki i przyjazny dla użytkownika. Jest łatwy w obsłudze nawet dla osób, które nigdy nie miały styczności z Linuxem. Wpis ten będzie ogólnymi wrażeniami użytkownika związanego z Windowsem od kilkunastu lat, traktującego Linuxa bardziej jak ciekawostkę 🙂
Trochę suchych faktów o Deepin 20
System Deepin wyposażono w oryginalne środowisko graficzne o nazwie „Deepin Desktop Environment” (DDE), które używa technologii HTML5. Wyposażony jest także we własne aplikacje. Wygląd systemu został ujednolicony. Nastąpiło przeprojektowanie środowiska pulpitu wraz z aplikacjami. Dzięki temu możliwe było uzyskanie nowego wyglądu.
Zaktualizowano też repozytorium bazowe do wersji z Debiana 10.5. System obsługuje dwa jądra – Kernel 5.4 i 5.7. Poprawiło to kompatybilność wraz ze stabilnością. Najnowsza wersja niniejszej dystrybucji używa nowego programu uruchamiającego i najnowszych preinstalowanych aplikacji. Lepsza jest także obsługa odcisków palców oraz bezpieczeństwo systemu, co robi na użytkowniku lepsze wrażenie.
Jeżeli dany komputer używa kart NVIDIA, są one wykrywane przez instalator systemu, który oferuje sterowniki pochodzące ze źródeł zamkniętych. System obsługuje także procesory AMD Ryzen z zintegrowaną kartą graficzną Vega.
DDE czyli Deepin Desktop Environment – czyż nie wygląda bajecznie?
Bez wątpienia Deepin 20 jest najpiękniejszym Linuxem jaki został wydany. Osobiście używałem kilkunastu dystrybucji Linuxa, ale pod względem środowiska graficznego ten system nie ma konkurencji. Sami zobaczcie:
Zobacz także: Recenzja Huawei Mate 4o Pro – telefon dla kogo?
Wbudowane aplikacje
Deepin posiada kilka wbudowanych aplikacji autorstwa twórców tego systemu, które dostajemy już na starcie z systemem. Są to min Album, Muzyka, Kalendarz, Filmy, Kalkulator oraz wiele innych przydatnych aplikacji, dzięki którym już na starcie możemy korzystać wygodnie z systemu. Jeśli brakuje nam jakiejś aplikacji watro także zajrzeć do oficjalnego sklepu z aplikacjami App Store:
App Store – Sklep z aplikacjami
Wbudowany sklep z aplikacjami jest bardzo przejrzysty, aplikacje są podzielone na kategorie, które ułatwiają na wyszukiwanie interesujących nas programów. Do dyspozycji mamy także wyszukiwarkę, która działa bardzo dobrze.
App Store
Wbudowane repozytorium aplikacji przedstawia się bardzo dobrze, programów jest naprawdę dużo. Myślę, że większość użytkowników znajdzie tu coś dla siebie.
Wrażenia z użytkowania.
Na codzień korzystam z Windowsa lecz postanowiłem poraz kolejny spróbować Linuxa i padło właśnie na Deepin 20. W przeszłości próbowałem różnych dystrybucji Linuxa, niestety żadna nie przekonała mnie do siebie.
Deepin’a znam już od wersji 15, ale ta wersja nie działała poprawnie z moim laptopem, brakowało kilku istotnych sterowników jak np. do touchpada, co było dla mnie nie do przyjęcia. Z wersją 20 Deepin nie ma już tego problemu. Wszystko działa jak należy, system posiada sterowniki do każdego podzespołu mojego laptopa i działa wyśmienicie.
Przesiadka z Windowsa na Deepin była dla mnie dość prosta, większość potrzebnym mnie aplikacji dostałem już z systemem. Niestety nie zrezygnuję z Windowsa z racji tego, że jest kilka istotnych dla mnie aplikacji, które działają tylko pod środowiskiem Windows. Nie mniej jednak do codziennej pracy czy oglądania filmów będę używał Deepin 20. Jest to bez wątpienia bardzo ładny i przyjazny użytkownikowi system oparty o Linuxa.
Żeby nie było tak kolorowo system ma także jedną wadę, serwery są umieszczone w Chinach przez co pobranie aktualizacji niestety jest dość powolne. Wprawdzie w ustawieniach aktualizacji możemy przełączyć się na serwery lustrzane, ale nie zawsze się to sprawdza, system i tak potrafi sam z siebie przełączyć się na serwer w Chinach. Na szczęście jest to jedyna wada tego systemu, którą według mnie jesteśmy w stanie przeżyć 🙂
Jeśli chcesz sprawdzić czy Tobie przypadnie do gustu, możesz go pobrać stąd. (kliknij w obrazek poniżej)