Ezel 3 Oferty
Słowem wstępu
Z serią ConceptD lub można powiedzieć „marką” spotkałem się już wcześniej przy teście „piecyka” Acer ConceptD 300. Tak, dobrze czytacie ConceptD jest sub-marką Acer tak jak Predator. Ich produkty są skierowane do osób zajmujących się bardziej tworzeniem niż graniem.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na:
O marce
Nazwa marki ConceptD składa się z dwóch części. W języku angielskim słowo „concept” oznacza pomysł – jest to mentalny szkic, wizja, która może stać się owocem pracy twórczej. Natomiast litera „D” odnosi się tutaj do takich angielskich słów jak „design” (projekt), „discovery” (odkrycie), „detail” (szczegół). Pojęcia te nawiązują do procesu tworzenia, jednak nie jest to ich wyczerpująca lista, a sam element nazwy może być poddawany różnym interpretacjom.
Zamysł „tableto-laptopów” jest powszechnie znany, zalicza się do nich choćby np. Lenovo Yoga. Ma być wykorzystywany przez artystów, projektantów czy innych twórczych profesji. W odróżnieniu od Yogi ekran Ezela nie tylko da się obrócić na drugą stronę ConceptD idzie o krok dalej, cały zawias obrotowy znajduje się z tyłu w połowie ekranu dzięki czemu możemy nim manewrować w dowolny sposób, czyli ustawić go na klawiaturze pod kątem 45° lub obrócić go na drugą stronę o 360°. Jak jest wykonany i jak sprawdza się w codziennej pracy?? Czytajcie dalej!
Specyfikacja
- System operacyjny: Microsoft Windows 10 Pro PL (wersja 64-bitowa)
- Procesor: Intel Core i7-10750H (6 rdzeni, 12 wątków, 2.60-5.00 GHz, 12 MB cache)
- Pamięć RAM: 16 GB (DDR4, 2666MHz)
- Dysk SSD M.2 PCIe: 512 GB
- Dotykowy ekran: Tak
- Czytnik linii papilarnych: Tak
- Podświetlana klawiatura: Tak
- Kolor podświetlenia klawiatury: Złoty
- Zabezpieczenia: Możliwość zabezpieczenia linką (port Kensington Lock)
- Typ ekranu: Matowy, LED, IPS, Matryca z pokryciem barw 100% sRGB
- Przekątna ekranu: 14,0″
- Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080 (FullHD)
- Karta graficzna: Intel UHD Graphics / GTX 1650 with Max-Q Design
- Pamięć karty graficznej: 4GB
- Dźwięk: Wbudowane głośniki stereo Wbudowane dwa mikrofony
- Kamera internetowa: 1.0 Mpix
- Łączność: Wi-Fi 6 / Moduł Bluetooth
- Złącza:
- USB 3.2 Gen. 1 – 2 szt.
- USB Typu-C (z Thunderbolt™ 3) – 1 szt.
- HDMI – 1 szt.
- Czytnik kart pamięci SD – 1 szt.
- Mini Display Port – 1 szt.
- Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe – 1 szt.
- DC-in (wejście zasilania) – 1 szt.
- Wymiary: 179 x 327 x 229 mm
- Waga: 1,68 kg
- Gwarancja: 36 miesięcy (gwarancja producenta)
- Benefity: 3-miesięczna bezpłatna subskrypcja Adobe Creative Cloud
Wzornictwo
ConceptD jest produktem premium to widać i czuć po materiałach wykorzystanych do budowy tej bryły. Całość laptopa jest to stop aluminum, który został pokryty powierzchnią ceramiczną. Dzięki niej metalowe powierzchnie laptopa nie ulegają korozji ani utlenianiu, tak przynajmniej deklaruje producent. Patrząc po zastosowanych technologiach i użytych materiałach można odnieść wrażenie, że ConcpetD stara się być wizjonerem w swojej klasie.
Tylna pokrywa ekranu do połowy jest przedzielona dużym solidnym zawiasem z aluminum, który pozwala nam ustawić urządzenie w 6 trybach pracy. Przechodząc do trybów pracy w każdym z wybranych przez nas z trybów, są zabezpieczenia np. ekran można odchylić do (prawie) 180°, który jest chroniony przez gumowe stópki, a gdy chcemy obrócić ekran, aby go ustawić do 45° wysuwają nam się kolejne gumowe stópki. Dzięki temu nie rysujemy obudowy laptopa. To sama sytuacja, gdy obrócimy ekran na płasko te gumki oddzielają nam powierzchnię ekranu od odbudowy. Bardzo sprytny i przemyślany zabieg!
Moim zdanie jest to bardziej praktyczne niż wspomnianym wcześniej Lenovo Yoga. Dlaczego? Ponieważ tam odbywało się obróceniem ekranu o 360° i wyobraźcie sobie szarą, piękną, aluminiową obudowę bez stópek kładzioną klawiaturą do dołu na brudnych powierzchniach. AŁA!! Nie da się ciągle czyścić i uważać, aby żaden okruszek nie zarysował wam obudowy (więcej w recenzji o Yodze)?!
Przejdźmy do centrum dowodzenia, gdzie znajduje się serce i mózg operacji. Cały „korpus” jest dosyć gruby, ale ma swoją zaletę choćby port Lan czy slot na kartę SD. Dla grafika czy animatora jest dosyć ważne, aby móc przenieść szybko swoje pliki! Jak na produkt premium nie obyło się bez czytnika linii papilarnych i rysika. Czytnik działa tak średnio, przez swoje umiejscowienie możemy czasami ułożyć palec tak aby czytnik poinformował Was, że nie poznaje Twojego palca… cóż za skandal! Jestem zwolennikiem jednego przycisku włączania wraz z wbudowanym czytnikiem niż cudowanie i dokładanie z boku laptopa. Jest to nie praktyczne i nie wygodne wiec takim praktykom mówimy NIE!
A propos rysika…nie wiem co o nim powiedzieć. Jest to mój kolejny rysik, z którym miałem okazję obcować. Wolałem chyba ten z Yogi przyciski był bardziej odseparowane i lepiej leżał w dłoni. Co nie zmienia faktu, że i tak uważam, że są one DLA MNIE bezużyteczne. Nie umiem z tego korzystać.
I nie, nie jest tak że nie znam się wiec się wypowiem, ale starałem się wykorzystać jego funkcję do Blendera (3D), w grach (TFT), albo w czymkolwiek, gdzie jest cień szansy, aby go wykorzystać. Dotykowy ekran działa podobnie- niestety ja nie wykorzystam tych dwóch funkcji.
Przy krawędzi ekranu znajduje się wielki pas wlotu powietrza, na spodzie obudowy również potężna powierzchnia wlotów a po bokach też są i z tyłu bardzo przypominające rodem z Predatorów. A laptop grzeje się nie miłosiernie ;/
Klawiatura i touchpad
To czego najczęściej używamy to klawiatura. I jaka ona jest? Moim zdaniem trzeba się trochę przyzwyczaić do układu. Czasami miałem problem ze spacją czy backspacem, ale o tym później. Samo pisanie na niej jest bardzo przyjemne, nie ma się do czego się przyczepić.
Brak klawiatury numerycznej dla kogoś może być problemem, ale dodawanie funkcji klawiatury numerycznej do przycisków klawiatury i aktywacja przyciskiem…. przyciskiem, o którym nie masz pojęcia może być frustrujące. Straciłem 20 minut na klikanie wszystkich przycisków, żeby zamiast * napisać P. Jakoś się udało, ale wciąż nie wiedziałem, który popełnił tą zbrodnię i aktywował mi klawisze numeryczne, po 3 razie już wiem F12 wrrrr.
Touchpad to jednolita tafla przyjemnego w dotyku plastiku. Korzystając z niego odczuwamy jakbyśmy dotykali zamsz, ciężko to opisać jest on delikatny a zarazem precyzyjny. Cały touchpad jest przyciskiem, tylko prawy dolny róg odpowiada za prawy przycisk myszki.
Jeszcze jedna kwestia podczas grania lub wymagających operacji klawisze się GRZEJĄ są tak parzące, że powodują duży dyskomfort. Z taką sytuacją spotkałem się pierwszy raz. I jest to dla mnie nie dopuszczalne!! Pokazuje to słabe odprowadzenie ciepła.
Może też mówić o szerszej spacji czy backspace, gdyż ciągle się mylę i zamiast spacji wciskam ALT czy = zamiast backspace. To są małe niuanse, do których trzeba się przyzwyczaić. Miłą opcją była by też wysuwana klawiatura, bo wysuwany ekran już mamy, polepszyło by to ergonomię tego urządzenia i uprzyjemniło korzystanie.
Dźwięk
Pod stópkami komputera są 2 małe głośniki z technologią DTS, konkurencyjną technologią Dolby Atmos. Dźwięk jest wyraźny czysty i wystarczająco głośmy. Niestety w momencie, gdy chcemy używać komputera jako „tablet” złożymy ekran i pójdziemy np. do łózka wieczorną porą, aby pooglądać ciekawe filmy Tech2u na YT. To okazuje się, że dźwięk wydobywa się w drugą stronę i łatwo go czymś przytłumić.
Kamera
Tutaj spodziewałem się czegoś, więcej, ale niestety ConcpetD nie wyróżnia się sposób innych producentów swoją kamerą. Kamera jest w jakości HD i jest słaba nie radzi sobie w słabym oświetleniu. Po roku 2020 kamera w laptopach nabrała nowego znaczenia, jestem pod „wielkim wrażeniem”, że przez wiele lat kamery w laptopach są takiej samej słabej jakości.
Tablety za 300 – 400zł są wyposażone w lepsze kamery. Ktoś powie o prywatności i tutaj CocneptD też się nie popisał w tej kwestii, nie mamy żadnej zaślepki lub pomysłowego rozwiązanie tego problemu – jak na Concept przystało 😉
Jako częsty użytkownik Zoom’a napotkałem się na dość dziwny problem. Nie wiem czy jest to spowodowane sama aplikacją czy problemami sprzętowymi samego laptopa, ale kamera sama się wyłącza i nie da się jej włączyć. Jak dla mnie jest to dość dziwna sytuacja i w urządzeniu nie za małe pieniądze nie powinno się to zdążać.
Bateria
Mamy tutaj wbudowanego asystenta, który zarządza nam baterią, wraz z jej spadkiem zmniejszając wydajność. Szkoda, że nie mamy tutaj procesu dbania o baterię, czyli jak nasz laptop jest podłączony do ładowania cały czas bateria jest doładowywana do 95%. Przez co nasze górne ogniwa w baterii nie ulegają z czasem zniszczeniu.
Aby naładować nasze ogniwo musimy poświęcić: nieco ponad godzinę
A w trybie wydajnym potrafi na baterii wytrzymać w cyklu mieszanym około 8-10 godzin, producent deklaruje 13, ale tyle można osiągnąć w trybie oszczędzania baterii. Gdy włączymy render bądź grę nasz laptop zniknie po ponad godzenie (w zależności od wymagań gry).
Wydajność i temperatury
Na tym urządzeniu, udało mi się zrenderować film na YT jest to recenzja Oppo, czy wyrednerować Bugatti w dobrym tępię i wydajnościowo dawał sobie radę. Nie odczułem czegoś co by mi przeszkadzało albo na co bym narzekał w sprawie wydajności ani coś co by go wyróżniało. To sprzęt nie stworzony do gier, ale w grach radzi sobie tak
- Metro: 60kl/s. – ustawienia wysokie
- Alien: 60kl/s. – wysokie
- Hunter: 30kl/s. -ultra, 60kl/s. – niskie
- Star Wars: 40-50kl/s – ultra. 50-70 kl/s. średnie/wysokie
Patrząc na powyższe wyniki szału nie ma dodając do tego temperaturę procesora, czyli 100℃ i karty graficznej – 95℃ mamy kuchenne rewolucje Magdy Gesler. Czasami jak używałem tego laptopa zastanawiałem się czy nie pomyliłem się i ręce trzymam na płycie indukcyjnej ?.
Poniżej zamieszczam syntetyczne testy wiec oblukajcie 🙂
Testy syntetyczne
Podsumowanie
Ezel 3
Gdyby dodać kilka funkcji jak wysuwana klawiatura, zmodernizować chłodzenie dodać nową grafikę to powiem wam szczerze ze ten laptop byłby rozchwytywany. Bardzo dobra odbudowa, duże możliwości sprawiają, że ten produkt jest naprawdę wart swojej ceny. Jeżeli nie masz dysgrafii, dysleksji i w ogóle nie jesteś dys a umiesz się posługiwać rysikiem to jeszcze nabiera kolejnych walorów.
Zalety
- Slot na kartę SD
- Port Lan
- Długi czas pracy na baterii
- Czytnik linii papilarnych
- 3 wejścia na monitory
- Dotykowy ekran
- Szerokie kąty widzenia
- Wiele pozycji ustawienia ekranu
- Precyzyjny rysik
- Bardzo dobry matowy ekran
Wady
- Parzące klawisze podczas dużego obciążenia
- Brak klawiatury numerycznej
- Brak ustawienie czasu podświetlania klawiatury
- Brak zaślepki na kamerę
- Słaba jakość kamery
- Magnetyczny tył (trzeba uważać, aby nic się nie przylepiało)
- Słabe możliwości rysika
- Brak dedykowanego trybu tabletu, który zmieniałby pracę programów
- Słabe odprowadzanie ciepła
Ezel 3 Oferty
Zbieramy informacje z wielu sklepów w najlepszej dostępnej cenie