Acer Swift 3 to laptop, który na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specjalnym, lecz posiada kilka cech które po blizszym zapoznaniu się z nim mogą zwrócić naszą uwagę na niego. Zapraszam na recenzję.
Budowa i jakość wykonania
Acer Swift 3 SF314-511 należy bardzo lekkich i mobilnych laptopów. Obudowa wykonana została z aluminium, dodatkowo wykończona jest mieniącymi się drobinkami, dzięki którym nie uświadczymy na niej odcisków naszych linii papilarnych. jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie, wszystko jest dobrze spasowane, nic nie lata nic nie skrzypi.
Laptop pomimo swoich smukłych kształtów (1,59 cm grubości), został wyposażony został w bogaty zestaw portów. Na lewej krawędzi znajdziemy gniazdo ładowania, Thunderbolt 4 (przez który również możemy sprzęt ładować!, ale też podłączyć wszelkie urządzenia na USB C, jak i monitory), pełnowymiarowe wyjście HDMI oraz pełnowymiarowe USB. Natomiast na prawej: Kensington Lock, dwie diody – jedną informującą o działaniu laptopa, drugą o ładowaniu – drugi pełnowymiarowy port USB oraz gniazdo słuchawkowe. Spód to kilka gumowych nóżek, dzięki czemu laptop nie ślizga się.
Po prawej stronie tuż pod ekranem znalazło się miejsce na otwór wentylacyjny do odprowadzania ciepła. Sam ekran możemy otworzyć do ok 135° co jest wystarczające nawet podczas pracy z laptopem na kolanach.
Wyświetlacz
Acer Swift 3 SF314-511 wyposażony został w 14″ ekran IPS o rozdzielczości FullHD (1920×1080) o częstotliwości odświeżania na poziomie 60Hz, który został pokryty matową antyrefleksyjną powłoką. Sam ekran zapewnia 100% pokrycia palety barw sRGB. Ramki wokół niego są bardzo smukłe, mają zaledwie 5,1 cm. Wyświetlane kolory stoją na bardzo wysokim poziomie. Kolory są nasycone i żywe.
Jasność ekranu wg producenta to 300 nitów, niestety nie byłem w stanie tego zweryfikować, ale mogę zapewnić, że nawet bardzo słoneczny dzień ekran jest bardzo dobrze czytelny. Przyczepić się można natomiast do jasności minimalnej – wieczorami np podczas oglądania filmów urządzenie potrafi lekko przypalić nasze gałki oczne.
Specyfikacja Acer Swift 3 SF314-511
- wyświetlacz IPS 14” 1920 x 1080, 16:9, 100% pokrycia skali sRGB,
- procesor Intel Core i5-1135G7,
- zintegrowana grafika Intel Iris Xe Graphics,
- 16 GB RAM,
- Windows 11 Home,
- 512 GB SSD,
- WiFi 6 802.11ax,
- Bluetooth 5.0,
- Thunderbolt 4,
- 2x USB 3.2,
- pełnowymiarowe wyjście HDMI,
- czytnik linii papilarnych,
- akumulator 55,9 Wh,
- wymiary: 32,28 x 21,22 x 1,59 cm,
- waga: 1,2 kg.
Wydajność
Acer Swift 3 SF314-511 pracuje na czterordzeniowym, ośmiowątkowym procesorze Intel Core i5-1135G7 o maksymalnej częstotliwości taktowania 4,2 GHz. Do dyspozycji ma grafikę Iris Xe Graphics i 16 GB RAM, szybki dysk SSD o pojemności 512 GB, a wersja systemu w testowym laptopie to Windows 11 Home.
Zastosowana konfiguracja sugeruje, że mamy do czynienia ze sprzętem przeznaczonym do zadań biurowych, multimediów czy też nauki. Doskonale sprawdzi się w zastosowaniach niezbyt wymagających, typu przygotowywanie dokumentów, prezentacji czy arkuszy kalkulacyjnych, jednocześnie oferując zapas mocy, by wykorzystać go w mniej zaawansowanych graficznie tytułach.
Podczas pracy biurowej czy oglądania filmów Acer Swift 3 SF314-511 pracuje bezgłośnie przy czym oferuje nam bardzo dobrą wydajność. Oczywiście wiatraki co jakiś czas uruchamiają się aby schłodzić podzespoły, dzieje się to głównie podczas większego obciążenia, np. odpaleniu gry czy montażu wideo.
Jak już jesteśmy przy grach. Owszem na Acer Swift możemy pograć bez większych problemów w mniej wymagające tytuły lub nieco starsze gry. Oczywiście większe obciążenie równa się większe temperatury, ale spokojnie nie jest tak źle. Wyższa temperatura jest odczuwalna po lewej stronie klawiatury, a najbardziej od jej spodu urządzenia, gdzie znajduje się najwięcej otworów wentylacyjnych.
Bateria
Acer Swift 3 jest jednym z tych laptopów, który pozwala na dłużej zapomnieć o ładowarce. Producent na swojej stronie podaje, że Swift 3 jest w stanie pracować przez nawet 18 godzin bez ładowania, co byłoby wynikiem wręcz genialnym, a jak jest w rzeczywistości?
Podczas pracy typowo biurowej baterii wystarczało mi na ok 8-9 godzin co i tak jest dobrym wynikiem, lecz do 18 trochę brakuję
Ładowanie laptopa trwa niecałe dwie godziny, przy czym pierwsze 60% na liczniku pokazuje się po 50 minutach.
Klawiatura i TouchPad
Klawiatura zastosowana w Acer Swift 3 SF314-511 należy do bardzo wygodnych, skok jest odpowiednio wyczuwalny, a odległość między klawiszami jest na tyle odpowiednia, aby nie klikać dwóch jednocześnie. Na duży plus zaliczam, że klawiatura podczas pisania jest bardzo cicha.
Podświetlana jest ona na biało. Trochę brakuje tu natomiast regulacji podświetlania, możemy tylko włączyć lub wyłączyć. Klawiatura nie posiada wydzielonej sekcji numerycznej, ze względu na mobilne rozmiary urządzenia raczej było by to nie możliwe. Mały minusik to strzałki kierunkowe, które są bardzo przytulone do klawiszy Page Up, Page Down – przez co często może zdarzyć się kliknięcie nie w ten klawisz co byśmy chcieli.
Touchpad nie należy do najmniejszych, mnie osobiście to nie przeszkadzało. Umiejscowiony został mniej więcej pośrodku z lekkim przesunięciem ku lewej stronie.
Sam gładzik działa bardzo dobrze – jest responsywny, szybki, odpowiednio śliski oraz bezproblemowo reaguje na wydawane mu polecenia. Do tego obsługuje też gesty multitouch, które działają bez zastrzeżeń.
Biometria
Swift 3 został wyposażony w skaner linii papilarnych, który nie znajduje się pod klawiaturą. W mojej ocenie jest to miejsce bardzo wygodne.
Tym, co mnie zaskoczyło, była dość długa konfiguracja czytnika, co w przypadku laptopów jest raczej rzadko spotykane. Zazwyczaj konfiguracja sprowadza się do przyłożenia palca kilka razy do czytnika, tymczasem tutaj trzeba było bardzo dokładnie zarejestrować odcisk z każdej strony. Już na początkowym etapie korzystania z tego rozwiązania jest to świetna informacja dla użytkownika – daje nadzieje, że będzie działać co najmniej dobrze. I tak też jest w rzeczywistości. Wystarczy przyłożyć palec do czytnika, by po dosłownie chwili został odblokowany dostęp do urządzenia.
Audio
Głośniki zostały umieszczone w podstawie laptopa, na zaobleniu konstrukcji, dzięki temu rozwiązaniu dźwięk nie jest zagłuszany.
Niestety nie uświadczymy tu ani grama tonów niskich, wysokie tony nie raz bywają mocno przesterowane. Owszem możemy na nich posłuchać muzyki, ale nie będzie to jedno milszych doznań. Zastosowane w Acer Swift 3 SF314-511 głośniki natomiast idealnie sprawdzą się podczas telekonferencji.
Podsumowanie
Acer Swift 3
Acer Swift 3 SF314-511 zapewnia wysoką wydajność, przy bardzo dobrej kulturze pracy, długi czas pracy na jednym ładowaniu wraz z szybkim uzupełnianiem energii. Wykonany jest z wysokiej jakości aluminium dzięki czemu prezentuje się świetnie. Dopełnieniem wszystkiego jest matowy jasny ekran oraz wygodna klawiatura. Na mały minus głośniki, które niestety są mocno przeciętne. Jeśli natomiast szukasz laptopa do zadań biurowo - multimedialnych Acer Swift 3 SF314-511 mogę z czystym sumieniem polecić.
Zalety
- Cicha praca nawet przy obciązeniu
- Długi czas pracy na baterii
- Jasny ekran z ładnymi kolorami
- Wygodna klawiatura
- Czytnik linii papilarnych
Wady
- Przeciętne głośniki
- Brak slotu na kartę SD
- Przeciętna kamerka