OPPO Reno 5 Lite Oferty
Przez około dwa tygodnie miałem okazję testować najnowszego średniaka od OPPO czyli Reno 5 Lite. Urządzenie przyjechało do mnie w kolorze Fantastic Purple – fioletowo niebieski. Jak urządzenie wypadło podczas testu? Zapraszam na recenzję.
Co znajdziemy w pudełku?
- Smartfon
- Słuchawki
- Kabel USB
- Narzędzie do slotu karty SIM
- Etui ochronne
- Krótki przewodnik
- Karta gwarancyjna
Specyfikacja
- Kolor: Czarny | Fioletowo-niebieski
- Wymiary: 160,1 mm x 73,2 mm x 7,8 mm
- Waga: Około 172 g
- Procesor: CPU: MediaTek Helio P95 Szybkość CPU: do 2.2 GHz CPU: 8 rdzeni GPU: IMG 9XM-HP8 970MHz
- Bateria: 4220/4310 mAh (Min/Typ), Ładowanie VOOC
- Ładowanie 30W VOOC
- Pamięć : 8GB RAM (LPDDR4X @ 1866MHz) +128GB ROM
- Pamięć zewnętrzna: TAK – karta microSD
- Wersja USB: USB 2.0 USB OTG
- Wyświetlacz: 6,43 cala (16,34 cm), Proporcje ekranu: 90.8% Rozdzielczość : 2400 x 1080 (FHD+), Częstotliwość odświeżania: 60Hz, Częstotliwość próbkowania: 135Hz (Standardowo), 180Hz (w trakcie gry), Kolory: 16 milionów (8-bit), Kolory: 92% DCI-P3 (typowa wartość), 100% sRGB (typowa wartość), Zagęszczenie pikseli: 409PPI, Kontrast: 1000000:1, Jasność: 430 nitów (Standardowo); 600 nitó (HBM); 800 nitów (Maksymalna wartość)/Typowe wartości., Panel: AMOLED
- Aparat
- Aparat główny: f/1.7, FOV 79°, 6P lens, 25mm equivalent focal length, auto focus, open-loop focus motor
- Wide-angle camera: f/2.2, FOV 119°, 5P lens, fixed focus, 16mm equivalent focal length
- Macro camera: f/2.4, FOV 89°, 3P lens, fixed focus
- Mono camera: f/2.4, FOV 89°, 3P lens, fixed focus
- Aparat selfie 32MP (f/2.4) FOV 85° 5P
- Tryby pracy
- Aparat główny: zdjęcia, wideo, tryb nocny, ekspert, panorama, portret, time-laps, slow-motion, skaner tekstu i Google lens.
- Aparat selfie: zdjęcia, wideo, panorama, portret, tryb nocny, time-laps, upiększanie selfie i inne.
- Wideo:
- Aparat główny Rear camera: 4K@30fps, 1080P@30fps, 720P@30fpsVideo slow-motion: 1080P@120fps, 720P@240fpsEIS for videos: 1080P@30fps Video zoom: Digital zoom (1-10X), 4K@30fps, 1080P@30fps, 720P@30fps
- Aparat selfie 1080P/720P@30fps (standardowo: 720P@30fps) EIS dla wideo (1080P/720P@30fps)
- Biometria: Czytnik linii papilarnych w ekranie i rozpoznawanie twarzy.
- Sensory: Czujnik geomagnetyczny Czujnik światła Czujnik zbliżeniowy Akcelerometr Żyroskop
- Sieć
- SIM 2: Wspiera
- Typ karty SIM: Nano SIM card * Funkcje dostępne w sieci na zależą od sytuacji w sieci operatora i wdrażania powiązanych usług.
- 2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
- 3G: UMTS (WCDMA) bands 1/2/4/5/6/8/19
- 4G: TD-LTE bands 38/40/41 (194M)
- 4G: LTE FDD bands (FDD-LTE) 1/2/3/4/5/7/8/12/17/18/19/20/26/28/66
- 4G+: Uplink 2CA, Downlink 2CA, Downlink 3CA
- Obie karty SIM 1 i 2 obsługują te pasma częstotliwości.
- Łączność
- WLAN: Wi-Fi 2.4GHz, Wi-Fi 5.1GHz, Wi-Fi 5.8GHz, Wi-Fi display
- Wersja Bluetooth: 5.1
- Bluetooth Audio Codec: SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC
- USB: USB Type C
- Złącze Jack: 3,5 mm
- NFC: Wspiera
- System operacyjny: ColorOS 11.1 na Android 11
- Technologia lokalizacji: GNSS: Wbudowany GPS; A-GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, i QZSS
- Inne: Pozycjonowanie Wi-Fi, sieciowe pozycjonowanie mobilne i kompas elektroniczny
- Mapy: Mapy Google i inne aplikacje oparte o mapy.
Wygląd i jakość wykonania
OPPO Reno 5 Lite jak na średnią półkę przystało wykonany jest w większości z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Ramka urządzenia natomiast wykonana jest z aluminium, na jej lewej krawędzi znajdziemy tackę na karty SIM oraz microSD oraz dwa przyciski głośności. Prawa strona to przycisk włączania. U góry znajdziemy przycisk do redukcji szumów. Dolna krawędź to gniazdo Jack 3,5 mm, mikrofon, gnizado ładowania USB-C oraz głośnik mono.
Plecki wykonane są z tworzywa sztucznego bardzo dobrze imitującego taflę szkła – swoja droga niemiłosiernie się palcują. W lewym górnym rogu znajdziemy dosyć sporą wyspę z czterema aparatami oraz lampą doświetlającą scenerię. Przód Reno5 Lite to ekran z bardzo małymi ramkami po bokach oraz u góry – są one symetryczne, u doły mały małą bródkę.
Całość w kolorze fioletowo – niebieskim prezentuję się bardzo ładnie. Plecki urządzenia przybierają różne kolory – zależy pod jakim kątem na nie spojrzymy.
Ekran
Ekran w OPPO Reno 5 Lite to AMOLED o przekątnej 6,43″ i rozdzielczości FULL HD+ (2400 x 1080) o częstotliwości odświeżania 90Hz. Kolory są żywe a czernie głębokie jak przystało na ekran AMOLED. Niestety producent nie przewidział możliwości zmiany trybu wyświetlania kolorów, a szkoda. Możemy zmienić temperaturę kolorów, włączyć tryb komfortu oczu (filtr światła niebieskiego), który posiada dwa tryby – kolorowy i czarnobiały. Do naszej dyspozycji jest także tryb ciemny interfejsu, który także możemy dostosować do własnych potrzeb. Reno 5 Lite posiada także ekran AOD, który zastępuje nam brak diody powiadomień.
Audio
Głośnik zewnętrzny niestety mono jest głośny natomiast brak tu jakichkolwiek tonów niskich, do słuchania muzyki nadaję się średnio. Wprawdzie producent dodał dosyć skromne polepszenie dźwięku w postaci Technologii Real Sound, które działa tylko z głośnikiem zewnętrznym lub słuchawkami podłączonymi przez gniazdo jack 3,5 mm i spisuję się średnio. Na głośniku zewnętrznym zmiana trybu spośród czterech predefiniowanych ustawień nie przynosi zbyt wielkich efektów, lepiej jest na słuchawkach gdzie każdy powinien znaleźć coś dla siebie, choć nadal nie jest to najlepiej grający smartphone jaki przyszło mi testować.
Wydajność
Sercem OPPO Reno 5 Lite jest MediaTek Helio P95 i właśnie tego parametru najbardziej się bałem i ku memu zdziwieniu niepotrzebnie. Urządzenie działa bardzo szybko, aplikację otwierają się błyskawicznie. Użytkując Reno 5 Lite miałem wrażenie, że używam urządzenia z wyższej półki niż ono plasowane. Przez cały okres testów urządzenie nie złapało żadnej „czkawki” podczas normalnego codziennego użytkowania – sms, rozmowy, maile, internet (otwarte kilkanaście zakładek w chrome). Bez problemu także pogramy w bardziej wymagające gry. Nawet podczas grania w bardziej wymagające tytuły urządzenie bez problemu dawało sobie radę i co ważne nie nagrzewało się do nieprzyjemnych temperatur.
Smartfon posiada zainstalowany system Android w wersji 11 oraz nakładkę ColorOS 11.1. Nowa nakładka zachowała wszystkie najpopularniejsze funkcje Androida 11, a jednocześnie daje nam możliwości dostosowania interfejsu do własnych potrzeb. Nakładka według producenta ma także zapewnić większą wydajność, płynność czy lepsze funkcje prywatności.
Co dodatkowego oferuje nam nakładka?:
- Możliwość ustawienia globalnego koloru interfejsu ( do wyboru mamy 10 kolorów i 5 schematów)
- Ekran Always on display (pod opcją ekran zawsze aktywny)
- Tryb ciemny w trzech odsłonach: ulepszony, średni, delikatny
- Personalizacja wyglądu i koloru ikon
- Wybór kroju i rozmiaru czcionki
- Możliwość sterowania uprawnieniami do aplikacji
- Przestrzeń gier
Zabezpieczenia biometryczne
W OPPO mamy dwa rodzaje zabezpieczeń biometrycznych. Pierwszym z nich i najbardziej bezpiecznych jest zatopiony w ekranie czytnik linii papilarnych, który działa poprawnie. Nie jest to najszybszy czytnik na rynku. Jedyny minus to jego umiejscowienie, dla mnie osobiście jest za nisko.
Drugi sposób to rozpoznawanie twarzy, które jest wykonywane za pomocą kamerki do selfie, nie należy ono do najbezpieczniejszych, za to działa szybciej niż wcześniej wspomniany czytnik linii papilarnych. Podczas testów nie udało mi się odblokować urządzenia za pomocą zdjęcia co zaliczam na duży plus.
Aparat
Producent w OPPO Reno 5 Lite wyposażył nas w następujący zestaw 4 oczek tyłu i jednego z przodu de selfie.
- Aparat tył:
- Aparat główny: f/1.7, FOV 79°, 6P lens, 25mm equivalent focal length, auto focus, open-loop focus motor
- Wide-angle camera: f/2.2, FOV 119°, 5P lens, fixed focus, 16mm equivalent focal length
- Macro camera: f/2.4, FOV 89°, 3P lens, fixed focus
- Mono camera: f/2.4, FOV 89°, 3P lens, fixed focus
- Aparat selfie 32MP (f/2.4) FOV 85° 5P
W aparacie znajdziemy następujące tryby:
- Aparat główny: zdjęcia, wideo, tryb nocny, ekspert, panorama, portret, time-laps, slow-motion, skaner tekstu i Google lens.
- Aparat selfie: zdjęcia, wideo, panorama, portret, tryb nocny, time-laps, upiększanie selfie i inne.
Zdjęcia zrobione w dzień wychodzą bardzo ładnie, są szczegółowe kolory są nasycone (momentami aż za bardzo odbiegają od rzeczywistości ale to już kwestia tego co się komu podoba). Nocne zdjęcia robione przy użyciu specjalnego trybu Ultra Night Vision prezentują się dobrze, widać delikatną ziarnistość zdjęcia oraz braki w szczegółowości. Lepiej prezentują się fotki, w których mamy w pobliżu jakieś źródło światła np. latarnię, widać wtedy poprawę, zdjęcie jest bardziej szczegółowe lecz nadal występuje spora ilość ziarna, jak na tę półkę cenową jest naprawdę dobrze.
Oceńcie sami 🙂
Makro
Nocne
Bateria
Bateria o pojemności 4310 mAh bez trudu wystarczy nam na ok 2 dni średnio intensywnego użytkowania urządzenia oraz jeden dzień gdy dociśniemy urządzenie. SoT jaki udało mi się osiągnąć to 6h w cyklu codziennego użytkowania urządzenia. Bez problemu OPPO Reno 5 Lite jest w stanie osiągnąć nawet 7 do 8 h SoT.
Do ładowania baterii producent przewidział ładowarkę o mocy 30W. Urządzenie nie posiada ładowania indukcyjnego.
Podsumowanie
OPPO Reno 5 Lite
OPPO Reno 5 Lite to bardzo udane urządzenie. Posiada świetny ekran, szkoda tylko że z odświeżaniem 60Hz a nie 90Hz. Pomimo zastosowanego procesora MediaTek, ktory do najwydajniejszych nie należy urządzenie działa bardzo płynnie, aplikacje otwierają się błyskawicznie. Aparat jak na wersję Lite urządzenia stoi na wysokim poziomie. Nakładka producenta ColorOS 11.1 dodaje sporo ciekawych rozwiązań, których nie znajdziemy z czystej wersji androida. W swojej półce cenowej jest to model wart zainteresowania.
Zalety
- Mocna bateria
- Dobrej jakości Aparat w tym tryb Ultra Night Vision
- Ładny wygląd
- Świetna nakładka Color OS 11.1
- Dobra wydajność
- Duża ilość pamięci RAM
- Dobrej jakości ekran AMOLED...
Wady
- ... szkoda, że nie 90Hz
- Brak diody powiadomień
- Brak wodoszczelności
- Brak ładowania indukcyjnego
- Przeciętny głośnik zewnętrzny