HTC Desire 21 Pro 5G Oferty
W kwietniu HTC wprowadziło na rynek kolejnego średniaka następcę dość udanego Desire 20 Pro, czyli HTC Desire 21 Pro 5G. Urządzenie przyjechało do mnie w kolorze Shade Blue. W zestawie sprzedażowym znajdziemy: Desire 21 Pro 5G, słuchawki douszne USB-C, ładowarkę 18 W, szpilkę do wyjęcia tacki na kartę SIM oraz papierki. Zatem jak urządzenie psrawuje się w codziennym uzytkowaniu? Zapraszam na recenzję.
Specyfikacja
- Wymiary: 167.1 x 78.1 x 9.4 mm
- Waga: 205 g
- System: Android™ wersja 10
- Procesor: Platforma mobilna Qualcomm™ Snapdragon® 690 5G
- GPU: Adreno 619L
- Pamięć : RAM: 8GB LPDDR4X, ROM: 128GB, Pamięć rozszerzona: MicroSDTM (3.0, do SDXC)
- Ekran: IPS TFT, 6,7 cala, 20:9, FHD+ (1080 x 2400 pikseli, 393 ppi), 90 Hz, obsługuje odtwarzanie wideo HDR 10
- Karta SIM i sieć komórkowa: Nano SIM, Tryb gotowości dwóch kart, Dual LTE (obydwie karty SIM obsługują LTE), Menedżer kart SIM. Konfiguracja połączenia transmisji danych komórkowych bez zamieniania kart SIM pomiędzy gniazdami SIM
- Sieć:
- 2G/2,5G – GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz
- 3G UMTS – 850/900/1900/2100 (B1/B2/B4/B5/B8); HSDPA 42, HSUPA 5,76
- 4G LTE: FDD: Pasma 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28
- TDD: Pasma 38, 39, 40, 41
- 5G NR: n1, n3, n5, n7, n28, n41, n78
- Obsługa trybów 5G SA i NSA
- Lokalizacja: Wbudowana antena GPS z systemem Galileo, Beidou, GLONASS
- Łączność
- NFC
- Bluetooth™ 5.1
- Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5 GHz)
- USB-C
- Czujniki: światła otoczenia, zbliżeniowy, ruchu G-sensor/przyspieszeniomierz, kompasowy, żyroskopowy, SAR, linii papilarnych
- Bateria: 5000 mAh
- Tryb oszczędzania energii
- Ładowanie: Quickcharge 4.0+ (do 18w)
- Odtwarzanie wideo HD: do 26,8 godz.
- Mobilne gry przez WiFi: do 11,1 godz.
- Odtwarzanie audio: do 173 godz.
- Korzystanie z Internetu przez WiFi: do 14,8 godz.
- Czas rozmów: do 37 godz.
- Czas gotowości w sieci: do 600 godz.
- Główny aparat
- 48 MP, f/1,8 + 8 MP, f/2,2, 118 stopni + 2 MP, f/2,4 + 2 MP,f/2,4
- Tryby: Wykrywanie scen przez sztuczną inteligencję, Auto HDR, Ultrapanorama z HDR, Fotografia makro, Najlepsze ujęcie, Tryb portretu w czasie rzeczywistym, Tryb poklatkowy, W zwolnionym tempie, Nagrywanie wideo 4K, Stabilizacja wideo, Tryb upiększania, Tryb Pro
- Przedni aparat: 16 MP, Stała ogniskowa, Auto HDR, Tryb upiększania, Tryb portretu w czasie rzeczywistym, Nagrywanie wideo Full HD 1080p
- Obsługiwane formaty audio
- Odtwarzanie: .3gp, .aac, .amr, .flac, .mp3, .mid, .ogg, .wav
- Nagrywanie: .amr, .3gpp, .aac, .wav
- Obsługiwane formaty wideo
- Odtwarzanie: .mp4, .3gp, .flv, .mkv, .webm, .mpg, .3g2
- Nagrywanie: .mp4
Wygląd
Plecki urządzenia zrobione są z plastiku dobrej jakości, który w jakimś stopniu stara się imitować aluminium. W lewym rogu plecków mam wyspę z aparatami, która jest otoczona złotą obwódką, wygląda to bardzo elegancko. Wyspa aparatów wystaje ok 2-3 mm. Ramki wykonane są z aluminium i nieznacznie różnią się kolorem względem plecków, kolor jest ciemniejszy. Na lewej krawędzi mamy tackę na dwie karty SIM i kartę SD. Prawa strona to przyciski głośności oraz przycisk włączania urządzenia w kolorze złotym, który jest także czytnikiem linii papilarnych. Góra to mikrofon do redukcji szumów, natomiast na dolnej krawędzi mamy gniazdo ładowania USB-C pojedynczy głośnik oraz mikrofon. W urządzeniu zabrakło gniazda Jack 3.5 mm. Przód HTC Desire 21 Pro 5G to ekran oraz kamerka do selfie. Boczne ramki są dosyć wąskie, natomiast górna ramka jest ciut szersza, u dołu mamy dosyć sporą brudkę. Nie wygląda to źle, choć ładniej by się prezentowało gdyby wszystkie ramki był jednakowej wielkości.
Ekran
Ekran w HTC Desire 21 Pro 5G to 6.7″ IPS o rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2400 pikseli) o proporcjach 20:9, odświeżaniu 90Hz oraz wsparciu dla HDR 10. Kolory prezentują się bardzo ładnie, są żywe i nasycone. Dodatkowo możemy wybrać 3 zdefiniowane tryby kolorów wyświetlacza: Naturalne, Wzmocnione, Adaptacyjne. Podczas testów nie zauważyłem większej różnicy pomiędzy dostępnymi trybami, na każdym z nich obraz wyświetlany jest bez większych różnic. Jasności minimalna i maksymalna są na dobrym poziomie. Ekran w nocy nie wypala nam oczu, a przy pełnym słońcu jest dobrze czytelny. Z ciekawostek warto zaznaczyć, że producent dodał obsługę Always on Display, która z racji tego, że mamy tu ekran IPS bardzo mocno drenuje nam baterię. Znajdziemy także tryb ciemny oraz filtr światła niebieskiego z możliwością ustawienia harmonogramu.
Zabezpieczenia biometryczne
Desire 21 Pro możemy odblokować za pomocą wbudowanego w przycisk włączania czytnika linii papilarnych, który działa poprawnie. Nie jest to najszybszy czytnik z jakim było mi dane obcować. Zdarzało się też czasem, że nie udało się odczytać palca gdy był mokry lub zabrudzony. Umiejscowienie go także nie jest według mnie najlepszym miejscem, z racji na półkę cenową ciężko było spodziewać się czytnika w ekranie, lecz według mnie lepszym miejscem były by plecki urządzenia. Drugim zabezpieczeniem jest odblokowanie twarzą realizowane za pomocą przedniej kamery więc nie należy ono do bezpiecznych. Podczas testów nie udało mi się odblokować urządzenia przy pomocy zdjęcia twarzy co zaliczam na duży plus.
Audio
Zacznijmy od głośnika, który gra co najwyżej ok. Dźwięk jest dosyć płaski, nie słuchać ani grama tonów niskich. Przy większej głośności słychać delikatne trzaski, jako głośnik do rozmów w trybie głośnomówiącym czy do codziennego użytkowania wystarczy. O wiele lepiej HTC Desire 21 Pro 5G prezentuję się na słuchawkach, wprawdzie dołączone do zestawu słuchawki douszne grają całkiem nieźle to cała frajda zaczyna się gdy założymy słuchawki dokanałowe lub nauszne. Ja testowałem w większości z słuchawkami dokanałowymi.
Mój zestaw testowy to: HTC Wireless Earbuds oraz Freebuds 4i.
Co do audio HTC nie zawiodło, no może nie do końca. Brakuje mi jakiegoś equalizera aby móc dostosować dźwięk do własnych potrzeb. Mimo tego braku Desire gra naprawdę bardzo dobrze. Tony niskie są na odpowiednim poziomie , nie zagłuszają tonów wysokich przez co dźwięk jest czysty i muzyki słucha się bardzo przyjemnie, zarówno na HTC Wireless Earbuds jak i Freebuds 4i.
Aparat
W HTC Desire 21 Pro 5G dostajemy do dyspozycji 5 oczek aparatu, a właściwie to 4 którymi możemy wykonać zdjęcie gdyż jeden z ich jest pomocniczy:
- 48 MP, f/1,8 (aparat główny)
- 8 MP, f/2,2, 118 stopni (szeroki kąt)
- 2 MP, f/2,4 (makro)
- 2 MP, f/2,4 (wykrywanie głębi)
- 16 MP (selfie)
Oprogramowanie daje nam do dyspozycji następujące tryby:
- w aparacie głównym: Wykrywanie scen przez sztuczną inteligencję, Auto HDR, Ultrapanorama z HDR, Fotografia makro, Najlepsze ujęcie, Tryb portretu w czasie rzeczywistym, Tryb poklatkowy, W zwolnionym tempie, Nagrywanie wideo 4K, Stabilizacja wideo, Tryb upiększania, Tryb Pro
- w przednim: Stała ogniskowa, Auto HDR, Tryb upiększania, Tryb portretu w czasie rzeczywistym, Nagrywanie wideo Full HD 1080p
Zdjęcia wykonane w dzień są dobrej jakości, kolory są odzwierciedlone bardzo dobrze co na dzień dzisiejszy jest już standardem nawet w niższej półce cenowej. W pochmurne dni zdjęcia także wychodzą dobrej jakości. Gorszą jakość zdjęć zauważymy gdy użyjemy opcji zoom (niestety brak optycznego jedynie cyfrowy), tutaj pojawiać zaczyna się brak szczegółowości oraz gorsze odzwierciedlenie kolorów. W trybie makro (niestety tylko 2MP) także zdarza się, że nie zawsze zrobimy dobre zdjęcie, gdy będziemy mieć mniej doświetlony obiekt, zdjęcie znacząco traci na szczegółowości. Do zdjęć nocnych producent przewidział „Tryb Nocny” , który spisuje się dość dobrze jak na tę klasę urządzenia. Gdy mamy dostępne więcej światła zdjęcia wychodzą całkiem nieźle, niestety gorzej jest gdy chcemy wykonać zdjęcie w bardzo zaciemnionym miejscu. Mimo pewnych niedociągnięć , jak na tę półkę cenową jest dobrze.
Warto zaznaczyć, że niektóre tryby jak makro czy szeroki kąt są dostępne dopiero po naciśnięciu kwadracika w prawym górnym rogu, co dla mnie nie jest dobrym rozwiązaniem, wolałbym mieć choćby tryb szeroki kąt z którego korzystam dosyć często pod ręką.
Poniżej kilka przykładowych zdjęć. Oceńcie sami 🙂
Zdjęcia w dzień
Zoom
Zdjęcia Makro
Zdjęcia Nocne
Wydajność
HTC Desire 21 Pro 5G działa na Androidzie 10, szkoda że producent nie zastosował już nowszego Androida w wersji 11. Być może użytkownicy Desire 21 Pro doczekają się aktualizacji do nowszego systemu choć te póki co kuleją, przez cały okres testów urządzenie nie dostało żadnej aktualizacji. Obecne poprawki bezpieczeństwa są ze stycznia 2021, nie jest to dobra wiadomość dla potencjalnego nabywcy.
System działa bardzo szybko, animacje są płynne urządzenie nie łapie żadnych przycinek. Aplikacje z zimnego startu uruchamiają się błyskawicznie, optymalizacja jak to w przypadku HTC stoi na najwyższym poziomie. Trzymanie aplikacji w pamięci RAM sprawuje się bardzo dobrze, urządzenie nie ubija bez powodu aplikacji przez co ich start jest jeszcze szybszy.
Komfort użytkowania
Do obsługi urządzenia trzeba mieć spore dłonie, nie jedna osoba może mieć problem w obsłudze HTC Desire 21 Pro jedna ręką. Urządzenie o wymiarach 167.1 x 78.1 x 9.4 mm nie należy do najmniejszych. W moim przypadku bywało ciężko (pomimo długich palcy ;)) aby rozwinąć górną belkę powiadomień, tu z pomocą przychodzą nam gesty dzięki którym nie musimy kierować palca na samą górę ekranu, wystarczy że od połowy ekranu przeciągniemy w dół i rozwija nam się górna belka. Przeciągając palcem w górę ukarze nam się szuflada aplikacji. Jest to bardzo pomocne przy codziennym użytkowaniu. Urządzenie jest dosyć śliskie przez co podczas testów zdarzyło mi się, że kilkukrotnie przy lekko spoconej dłoni Desire 21 Pro wyśliznął się, polecam od początku obcowania z HTC zakupić jakiś case, którego niestety nie znajdziemy w zestawie.
Łączność WiFi, BT, GPS
HTC Desire 21 Pro 5G obsługuje WiFi w standardzie AC, o maksymalnej teoretycznej przepustowości 866Mbps. W praktyce osiągniemy ok 450 Mbps Przez okres testów nie miałem żadnego problemu z połączeniem, choć nie mogłem w pełni wykorzystać swojego łącza 600 Mbps z racji zastosowanego starszego modułu WiFi 5 AC.
Połączenie bluetooth także nie zawiodło mnie ani razu. GPS spisywał się bardzo dobrze. Pierwsze złapanie fixa trwało kilkanaście sekund, ale każde kolejne to była chwila.
Połączenia 5G nie byłem w stanie przetestować gdyż mój operator nie wspiera tej technologii w moim mieście.
Bateria
Bateria zastosowana w HTC Desire 21 Pro 5G to ogniwo o pojemności 5000 mAh. Nawet jeśli będziemy bardzo intensywnie użytkować urządzenie będzie nam bardzo ciężko rozładować ją w ciągu jednego dnia Jeśli będziemy mniej dociskać nasze urządzenie możemy osiągnąć 2 do 3 dni na jednym ładowaniu, co jest wynikiem bardzo dobrym. Do ładowania producent przewidział ładowarkę 18W, naładowanie do pełna trwa niecałe 2h. W tej kwestii mogło być lepiej, inni producenci oferują szybsze rozwiązania.
Podsumowanie
HTC Desire 21 Pro 5G
HTC Desire 21 Pro to dobry produkt ze stajni HTC. Duże plusy jakie można wymienić to szybkość działania, dobry wyświetlacz oraz bardzo dobre audio. Aparat w ogólnym rozrachunku mogę ocenić na dobry, kuleje tryb makro jak i w niektórych scenariuszach tryb nocny. Szkoda, że producent nie pokusił się o androida w wersji 11, może nadrobi to aktualizacją? Czas pokaże. Czy w cenie 1999 zł (cena w momencie publikacji) Desire 21 Pro ma szanse na sukces? Sądzę, że niestety nie. O ile fani marki pokuszą się o kupno nowego dziecka HTC o tyle przeciętny "Kowalski" będzie się zastanawiał co to jest w ogóle HTC? Moim zdaniem aktualna cena jest sporo za wysoka. Cena ok 1500 zł za średniaka, była by odpowiednia.
Zalety
- Ekran
- Szybkość działania
- Duża pojemność bateri
- Dobry aparat główny
- Bardzo dobre audio na słuchawkach
- Ładny design
Wady
- Ładowanie z szybkością tylko 18W
- Przeciętny aparat makro
- Android 10 ? Dlaczego nie 11?
- Średniej jakości głośnik zewnętrzny