Na rynku jest wielu producentów smartwatchy, niektórzy korzystają z własnych rozwiązań inni z rozwiązań Google. Do tych drugich dołączyła niedawno firma OPPO. OPPO Watch to smartwatch oparty o system Wear OS. Posiadający płatności zbliżeniowe, możliwość wykonywania rozmów oraz wiele wiele więcej. Zapraszam za recenzje świetnego smartwatcha od OPPO w wersji 46 mm.
Specyfikacja
- ekran AMOLED 1,91” o rozdzielczości 476 x 402 pikseli,
- system Wear OS by Google
- czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon Wear 3100 1,2 GHz z Adreno 304, oraz Ambiq Micro Apollo3 Wireless (używany w trybie oszczędzania baterii)
- 1 GB RAM,
- 8 GB pamięci wewnętrznej,
- NFC z obsługą Google Pay,
- Bluetooth,
- WiFi a/b/g/n 2.4 GHz
- czujniki: Trójosiowy czujnik przyspieszenia / żyroskop / czujnik geomagnetyczny / barometr / optyczny czujnik bicia serca / czujnik pojemności / czujnik światła otoczenia
- najważniejsze funkcje: monitorowanie aktywności, snu, stresu i tętna, krokomierz,
- aluminiowa koperta z ceramicznym spodem, gumowy pasek,
- wodoszczelność do 5 ATM,
- akumulator o pojemności 430 mAh,
- Asystent głosowy Google
- wymiary: 39 x 46 x 13 mm (szerokość x wysokość x grubość),
- waga: 40 g,
- kompatybilność: Android 6.0 lub nowszy, iPhone’y z iOS 12.0 lub nowszym.
Wygląd
OPPO Watch 46 mm wykonany jest z aluminiowej ramki i tafli szkła od frontu pod którą znajduję się ekran AMOLED. Z prawe strony (nosząc zegarek na lewej ręce) mamy dwa przyciski funkcyjne. Przycisk górny do wywołania menu z aplikacjami, natomiast przycisk dolny, który jest dodatkowo zaznaczony zielonym akcentem jest skrótem do ćwiczeń. W dolnej części zegarka mamy pulsometr, styki na piny od ładowarki oraz zaślepki służące do wymiany paska.
Ekran
Oppo Watch wyposażony jest w wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,91″ i rozdzielczości 476 x 402 pikseli. Kolory są żywe, komunikaty wyświetlane na zegarku są czytelne. Jasność ekranu możemy regulować w 5 stopniowej skali. Producent deklaruje jasność na poziomie 1000 nitów i tak może faktycznie być w rzeczywistości, podczas testów nie miałem problemów z czytelnością nawet przy dużym słońcu.
W Oppo Watch dostępny jest także Always on Display, który niestety wpływa na zużywanie baterii zegarka. Gdy mamy włączony AOD na ekranie zegarka mamy wyświetlaną cały czas godzinę. Niektóre tarcze dostępne w sklepie obsługują także wyświetlanie innych informacji na AOD.
Funkcje i działanie
Oppo Watch oferuje nam bardzo dużo możliwości w tym także możliwości personalizacji naszego urządzenia. Dzięki temu, że OPPO zastosowało w nim system Wear OS mamy możliwosć instalowania dodatkowych aplikacji dzięki którym możemy dostosować zegarek do własnych potrzeb.
Zobacz Także: Nikon Z5 – szacunek do pełnej klatki – recenzja oczami amatora!!
Aby korzystać z Oppo Watcha, na telefonie musimy zainstalować dwie aplikacje. Podstawową, tą, która umożliwi nam połączenie ze smartfonem, jest Wear OS. Za jej pomocą możemy zdefiniować podstawowe funkcje, jak stałe połączenie ze smartwatchem, powiadomienia z wybranych aplikacji czy Asystent Google. Drugą jaką musimy zainstalować jest aplikacja przygotowana przez producenta – HeyTap Health. Z jej poziomu możemy sterować wszystkimi funkcjami zegarka – od zmiany tarczy, przez planowanie treningów, a na monitorowaniu snu kończąc.
Standardowo mamy zainstalowanych kilka aplikacji takich jak kontakty, telefon (tak przez zegarek możemy prowadzić rozmowy), Google Pay, latarka, ćwiczenia czy pomiar tętna. Aplikacji na „dzień dobry” jest na prawdę sporo, nie będę ich wszystkich tutaj wymieniał. Część aplikacji, które mamy zainstalowane na naszym telefonie będziemy mogli przenieść na zegarek, oczywiście w formie dostosowanej do systemu Wear OS. Dla przykładu jeśli używamy aplikacji Wiadomości do pisania SMS/MMS na telefonie, również możemy ją mieć na zegarku i co ważne z poziomy zegarka możemy nie tylko odpowiadać na SMS, ale także rozpoczynać konwersację.
Pisać możemy na 3 sposoby: po przez emotikony, klawiaturą (dość niewygodna) oraz głosowo (bez wątpienia najwygodniejsza forma, która wymaga dostępu do internetu w naszym telefonie). W przypadku pisania wiadomości za pomocą emotikon możemy narysować na ekranie emotikonę po czym zegarek przekształci ją na grafikę, albo skorzystać z emotek predefiniowanych.
Jak na smartwatcha przystało OPPO Watch posiada także ćwiczenia takie jak: bieg fitness, bieg na spalanie tłuszczu, spacer na dworze, jazda rowerem na dworze, pływanie. Bardzo przydatne podczas ćwiczeń może okazać się pomiar tętna w który smartwatch także jest wyposażony.
Smartwatch obsługuje także płatności zbliżeniowe NFC za pośrednictwem Google Pay. Niestety nie miałem okazji przetestować ich ponieważ mój bank nie obsługuje Google Pay.
Komfort Użytkowania
Konstrukcja zegarka jest dość lekka, co w codziennym użytkowaniu powoduje, że nie czujemy żadnego dyskomfortu na ręce. Zwłaszcza, że całość idealnie dopasowywuję się do nadgarstka.
Oppo wyposażało swój smartwatch w gumowy pasek, ale bardzo dobrej jakości, w dodatku o matowym wykończeniu. Co ważne pasek nie wywołał u mnie żadnego uczulenia, jeżeli ręka pod paskiem nam się spoci, całość nie przylepia się do naszej ręki.
Niestety, ale nie wszystko wygląda tak kolorowo – zapięcie to nieporozumienie! Nie dość, że zegarek zapina się bardzo niewygodnie i na początku trzeba się trochę nagimnastykować aby je opanować to zastosowany tu rodzaj zupełnie nie pasuję do sprzętu tej klasy. Zapięcie jak z niskobudżetowego banda wsadzić do pełnoprawnego smartwatcha? Drogie OPPO w drugiej wersji waszego znakomitego zegarka weźcie pod uwagę moja sugestie i nie popełnijcie drugi raz tego samego błędu 🙂 Całe szczęście, że producent przewidziała opcję zmiany paska na inny, polecam to zrobić na samym początku.
Bateria
Z racji mnogości opcji w zegarku bateria nie wystarcza nam na długo. Maksymalnie ile udało mi się wyciągnąć na jednym ładowaniu to 48h, z czego w nocy zegarek który leżał na półce przechodził w tzw. stan uśpienia (ekran AOD wyłączał się oraz zegarek rozłączał się z naszym telefonem), oczywiście tą opcje można wyłączyć, ale skróci to już niedługi czas na jednym ładowaniu. OPPO znalazło pół środek na to aby wydłużyć żywotność naszej baterii, zastosowało tryb oszczędzania energii, w którym większość funkcji zostaje wyłączona. jedyne co działa to, powiadomienia, krokomierz, pomiar tętna oraz zegarek który włącza się po przez ruch nadgarstka. Producent twierdzi, że w tym trybie nasz smartwatch ma wytrzymać aż do 21 dni. Przez tydzień gdy korzystałem z trybu oszczędzania energii bateria uciekała naprawdę bardzo wolno więc jestem z stanie uwierzyć w 21 dni deklaracji producenta.
OPPO Watch wspiera także szybkie ładowanie. W 15 min jesteśmy w stanie naładować 45% , po pół godzinie do 88%, a 100% w ok 45 min. Co jest bardzo dobrym wynikiem jak na smartwatcha.
Podsumowanie
OPPO Watch
OPPO Watch jest piekielnie szybkim smartwatchem, reakcja na dotyk jest świetna. Podczas korzystania z urządzenia nie doświadczyłem żadnych przycięć. Każda z aplikacji odpala się bardzo szybko. Ekran jest niezwykle czytelny, a kolory nasycone. Smartwatch prezentuję się bardzo elegancko, pasuje do ubioru codziennego jak i do garnituru. Na duży minus zapięcie o którym pisałem wyżej, oraz po części bateria. Dwa dni to dosyć mało, ale w zamian dostajemy na prawdę bardzo dużą funkcjonalność.Mnie osobiście OPPO Watch urzekł swoim wyglądem, ale przede wszystkim tym co oferuje. Czas na baterii nie był dla mnie problemem, zazwyczaj wystarczało mi na 2 dni, głownie wieczorem zegarek był podpinany pod ładowanie aby na rano był w 100% naładowany.Jeśli nie zależy Ci na długim czasie na jednym ładowaniu, a chcesz mieć mnogość opcji to ten smartwatch jest dla Ciebie
Zalety
- Ekran
- Funkcjonalność
- Komfort użytkowania
- Wygląd
- Tryb oszczędzania energii, który wydłuża czas na baterii
- Płatności zbliżeniowe
- Szybkie ładowanie
Wady
- Zapięcie paska
- Bateria