Cześć i czołem!
Realme c53 to smartfon, który zaskakuje swoją jakością i funkcjonalnością w niskiej cenie. Jest to bliźniaczy model C51, który również zebrał pozytywne opinie. Co nowego oferuje realme c53? Sprawdźmy!
Wykonanie
Realme C53 to smartfon, który zaskakuje swoim designem i funkcjonalnością. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które jest przyjemne w dotyku i odporne na zarysowania. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne: złota i czarna, które prezentują się bardzo elegancko. Na tylnej części znajduje się moduł aparatu z dwoma obiektywami i diodą LED, który przypomina logo Apple. Jest to ciekawy i oryginalny detal, który wyróżnia ten model na tle konkurencji. Pod modułem aparatu widzimy logo Realme i napisy informujące o certyfikatach.
Boki telefonu są gładkie i zaokrąglone, co poprawia ergonomię i wygodę użytkowania. Na górnej krawędzi nie ma żadnych elementów, na dolnej znajdziemy port USB-C, głośnik mono, mikrofon i wejście na słuchawki. Na lewej krawędzi umieszczono slot na karty SIM i microSD, a na prawej przyciski głośności i włączania/wyłączania z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Czytnik działa szybko i precyzyjnie, a jego położenie jest bardzo wygodne.
Na przedniej części dominuje duży ekran IPS o przekątnej 6,74 cala i rozdzielczości HD+. Ramki wokół ekranu są dość cienkie, z wyjątkiem dolnej, która jest nieco grubsza. Na górze ekranu znajduje się niewielki notch w kształcie kropli, w którym umieszczono aparat do selfie. Nad nim jest jeszcze głośnik do rozmów. Ekran ma jasność i kontrast na dobrym poziomie, a kolory są żywe i naturalne. Nie obsługuje on technologii HDR, ale oferuje za to odświeżanie na poziomie 90 Hz, co sprawia, że obraz jest płynny i responsywny.
Realme C53 to telefon, który może się podobać osobom szukającym niedrogiego i funkcjonalnego smartfona z ciekawym designem i płynnym ekranem. Nie jest to urządzenie bez wad, ale ma też wiele zalet, które mogą przekonać do jego zakupu.
Ekran
Realme c53 ma ekran, który nie zachwyca, ale też nie zawodzi. Jest to duży wyświetlacz o przekątnej 6,74″ i rozdzielczości 1600X720, co daje nam zagęszczenie pikseli na poziomie 260. To nie jest imponujący wynik, ale w praktyce nie przeszkadza to w korzystaniu z urządzenia. Nie zauważymy pikselozy ani poszarpanych krawędzi na grafikach czy ikonach. Ekran ma dobrą czytelność i przyzwoite kolory jak na tę klasę cenową. Nie obsługuje technologii HDR, ale ma filtr światła niebieskiego i odświeżanie na poziomie 90Hz, które dostosowuje się do sytuacji.
Niestety, ekran ma też swoje wady. Największą z nich jest słaba widoczność w słońcu, która utrudnia obsługę telefonu na zewnątrz. W nocy natomiast ekran nie męczy oczu i możemy włączyć tryb ciemny, który poprawia komfort użytkowania. Ekran realme c53 nie jest więc idealny, ale też nie jest beznadziejny. Jest to ekran, który spełnia swoją rolę i nie psuje ogólnego wrażenia z telefonu.
Specyfikacja i Wydajność
Procesor | Model: T612 Maksymalne taktowanie [GHz]: 1.82 Producent: Unisoc Ilość rdzeni: 8 |
Ekran | Gęstość pikseli [ppi]: 260 Rodzaj ekranu: IPS TFT Stosunek ekranu do obudowy [%]: 85.5% Rozdzielczość [px]: 1600×720 Częstotliwość odświeżania [Hz]: 90 |
Grafika | Chipset graficzny: ARM Mali-G57 |
Pamięć | Pamięć RAM [GB]: 8 Pamięć stała ROM [GB]: 256 Czytnik kart pamięci mSD: TAK |
Aparat selfie | Selfie w wyświetlaczu [szeroki kąt]: 5 Mpx f/2.22 |
Aparat tył | Główny: 50MP/f1.8 |
Film | Wideo [rozdzielczość/fps]: 1920×1080/30 fps |
Komunikacja | Technologia: 4G (LTE) Bluetooth: 5.0 Częstotliwość WiFi [GHz]: 2.4 |
Obsługa płatności | NFC: TAK |
Porty i złącza | Jack 3,5mm: TAK Rodzaj karty SIM: 2x nanoSIM, microSD USB-C: TAK |
Czytnik linii papilarnych | Posiada: TAK Rodzaj czytnika: Ultra-szybki z boku telefonu |
System operacyjny | Wersja Android: 13 Wersja realme UI: T Edition |
Zasilanie i bateria | Ładowarka o mocy [W]: 33 Flash Charge Pojemność baterii [mAh]: 5000 |
Cechy fizyczne | Smukłość [mm]: 7,99 Szerokość [mm]: 167,2 Wysokość [mm]: 76,7 Waga [g]: 186 |
Wyposażenie | Kabel ładujący: TAK [USB typ C] Ładowarka sieciowa: 33W Etui silikonowe: TAK Długość kabla USB [m]: 1,00 Igła do tacki SIM: TAK Karta gwarancyjna: TAK Zabezpieczenie ekranu: Folia poliwęglanowa, 2D Skrócona instrukcja obsługi: TAK |
realme C53 jest wyposażony w procesor UNISOC Tiger T612. To bardzo oszczędny model, który nie zapewni nam niesamowitej wydajności, co widać po poniższych wynikach testów. Ale testy to tylko liczby, które nie pokazują całej prawdy o działaniu urządzenia. realme C53 w codziennych zadaniach – nie mam na myśli grania – radzi sobie świetnie. Aplikacje uruchamiają się płynnie i szybko, przez cały czas testów nie zauważyłem żadnego zacinania się animacji czy długiego zastanawiania się. 8GB pamięci RAM pozwala nam w przeciwieństwie do bliźniaczego modelu C51 na wiele otwartych aplikacji, a te nie są szybko zamykane przez system.
Jeśli chodzi o gry, to tutaj jest dużo gorzej. To nie jest potężna maszyna do grania. Urządzenie bez problemów poradzi sobie z mniej wymagającymi grami, ale trudności pojawiają się przy bardziej obciążających system grach najwyższej klasy. W takim przypadku pomocne było zmniejszenie jakości grafiki do minimum, a i tak czasami zdarzały się drobne zacięcia. Na plus urządzenie pod obciążeniem prawie się nie nagrzewa.
Bateria
Realme C53 ma niesamowitą baterię o pojemności 5000 mAh, która zapewnia długą żywotność i wydajność. Możesz korzystać z telefonu przez cały dzień bez obaw o rozładowanie, a nawet do trzech dni, jeśli nie używasz go intensywnie. Na ekranie możesz spędzić nawet 10 godzin, oglądając filmy, grając w gry lub surfując po internecie.
A gdy bateria się wyczerpie, nie musisz długo czekać na jej naładowanie. Realme C53 obsługuje szybkie ładowanie 33W i ma w zestawie odpowiednią ładowarkę. W zaledwie półtorej godziny możesz naładować telefon do 100% i cieszyć się nim znowu.
Audio
Realme c53 ma głośnik mono, który nie zachwyca jakością dźwięku. Brakuje mu basów i głębi, a na wyższych poziomach głośności słychać trzaski. To głośnik raczej do sygnałów niż do muzyki. Na szczęście realme C53 ma też funkcję Real Sound, która poprawia brzmienie na słuchawkach. Wtedy realme C53 daje radę i zapewnia przyjemne wrażenia słuchowe.
Biometria
Urządzenie ma w sobie czytnik linii papilarnych, który jest schowany w przycisku do włączania. Jest on bardzo szybki i prawie nigdy się nie pomyli, co jest niesamowite dla tak taniego modelu. Można też używać rozpoznawania twarzy, które robi przednia kamera. To jest mniej bezpieczne, ale za to błyskawiczne. I co fajne, nie da się oszukać tego zabezpieczenia naszym zdjęciem 😉
Aparat
Realme C53 ma dwa aparaty na tyle: 50 MPx z jasnością 1/8 i 0.3 MPx do pomiaru głębi, który nie jest zbyt przydatny. W dzień aparat robi dobre zdjęcia, z wiernymi kolorami i dużą ilością detali. To bardzo dobry wynik jak na tę cenę. Niestety, trzeba być cierpliwym, bo robienie i zapisywanie zdjęć trwa trochę czasu i czasem zdjęcia wychodzą poruszone lub rozmazane.
W nocy aparat nie radzi sobie tak dobrze. Nawet w specjalnym trybie zdjęcia są ciemne, szumne i mało wyraźneNikon Z5 – szacunek do pełnej klatki – recenzja oczami amatora!!Recenzja Huawei Mate 40 Pro – czyli telefon dla kogo?. Lepiej używać trybu automatycznego, ale i tak nie spodziewać się cudów.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na:
Podsumowanie
realme c53
Realme C53 to świetny telefon, który nie nadwyręża portfela. Spełnia oczekiwania każdego, kto nie ma zbyt wysokich wymagań: 90 Hz ekran, wejście 3,5 mm, elegancki wygląd, NFC do płatności zbliżeniowej, płynny system operacyjny i baterię o mocy 5000 mAh. Oczywiście nie jest to telefon idealny – ma też swoje wady, takie jak długi czas ładowania i średniej jakości aparaty, a także przeciętny dźwięk. Ale czy to naprawdę ma znaczenie? Jeśli tak, to musisz poszukać innego modelu, który będzie również droższy.
Zalety
- Ciekawy design
- Dobre możliwości aparatu (zdjęcia przy dobrym oświetleniu) w swojej półce cenowej
- Dobry czas na jednym ładowaniu
- Ekran 90 Hz
- Szybki czytnik linii papilarnych
Wady
- przeciętna wydajność
- bardzo słabe zdjęcia nocne
- bardzo słaby głośnik