Czołem czytelniku!
Z początkiem roku mieliśmy możliwość przetestowania laptopa Acer Swift 5 opartego o 11 generację platformy Intela. Od kilku tygodni mamy z kolei na testach kolejną wersję tego modelu, tym razem opartego o 12 generację procesorów Intel Core oraz najnowsze pamięci DDR5. Zapraszam Was na recenzję ciekawego, , mobilnego laptopa premium od Acera.
Wykonanie
Acer Swift 5 stworzony został z materiałów najwyższej jakości. Zarówno pokrywa, wnętrze laptopa czy spód wykonane zostały z aluminium. Pierwsze wyjęcie Swifta z pudełka krzyczy do nas, że mamy do czynienia z urządzeniem premium. Wersja kolorystyczna, jaką dostałem na testu, to niebieska z genialnymi, złotymi wstawkami. Ramki na korpusie urządzenia jak i też wokół pokrywy z ekranem, a nawet taka drobnostka jak fazka na około gładzika w kolorze złota powodują, że urządzenie wygląda bajecznie. Zestawienie kolorów dla mnie PERFEKT. Drugą wersja kolorystyczna jest zielona także ze złotymi wstawkami.
Jedynymi elementami wykonanymi z tworzywa sztucznego są klawisze oraz gładzik. Także tu mamy styczność z bardzo dobrym jakościowo materiałem. Trzymając laptopa w rękach widać, że projektanci z Acera wykonali kawał dobrej roboty.
Ekran
Zastosowana tu matryca to 14-calowy, dotykowy ekran o wysokiej rozdzielczości (2560 x 1600) oraz standardowym odświeżaniu 60Hz. Jak i dotyk to w parze idzie oczywiście błyszczący ekran, który sprawia małe kłopoty z czytelnością w pełnym słońcu. Są też jasne strony zastosowania błyszczącej matrycy – wyświetlane kolory są niezwykle intensywne – mnie się to osobiście bardzo podoba. Jak już jesteśmy przy kolorach, warto zaznaczyć iż Acer Swift 5 posiada wyświetlacz z pokryciem przestrzeni barw sRGB na poziomie 100%.
Dotyk działa dobrze, ekran reaguje natychmiast, nie odczułem żadnych opóźnień. Nie jestem zwolennikiem montowania ekranu dotykowego do laptopa, dla mnie osobiście zbędny bajer, z którego spokojnie można zrezygnować na rzecz odrobinę niższej ceny.. Przez cały okres testów z dotyku skorzystałem tylko kilka razy w celach testowych. Pewnie są tacy, którym ten gadżet może się przydać, ale wolałbym, żeby był on jednak opcjonalny.
Wydajność i Specyfikacja
Sercem Swifta 5 jest Intel Core i7 – 1260P – jest to niskonapięciowa jednostka 12. generacji procesorów Intela z TDP na poziomie 28W, w trybie turbo 64W. Wspiera go zintegrowana karta graficzna Intel Iris Xe z 1GB współdzielonej pamięci oraz 16 GB RAM DDR5. Za przechowywanie danych odpowiada dysk SSD NVMe od Microna o pojemności 1TB.
Zastosowana tu konfiguracja oraz brak dedykowanej karty graficznej z serii RTX czy Radeon RX sugeruje pozornie, że mamy do czynienia z urządzeniem na którym nie pogramy w nasze ulubione gry. Nic bardziej mylnego! Bez problemu odpalimy Quake 3 Arena aby zrobić niezła mućke po tym jak nasz przełożony podniesie nam ciśnienie do poziomu krytycznego 🙂 Poważnie mówiąc, laptop jest w stanie bez problemu „uciągnąć” starsze tytuły na wyższych detalach, bądź niektóre nowe w bardzo niskiej jakości. Nie jest to urządzenie przeznaczone do najbardziej zaawansowanych gier także zapomnijmy o Cyberpunk czy Wiedźminie , choć może ten drugi w słabszej jakościowo grafice byłby w stanie się odpalić.,
Natomiast taki zestaw pozwala nam na bezproblemowe użytkowanie laptopa do pracy biurowej czy multimediów – czyli zgodnie z przeznaczeniem Acer Swift 5. W tym aspekcie jest po prostu ekstra. Każda aplikacja czy to przeglądarka czy też bardziej skomplikowany program do obróbki grafiki otwiera się błyskawicznie. Praca na Swifcie to czysta przyjemność.
Specyfikacja techniczna modelu Acer Swift 5 – SF514-56T-77FA
- Kolor: Niebieski (dominujący), wstawki w złotym odcieniu
- Budowa:
- Aluminiowa pokrywa matrycy
- Aluminiowe wnętrze laptopa
- Aluminiowa obudowa
- Szkło na ekranie Corning Gorilla Glass
- Wymiary: 18,3 mm x 311 mm x 222 mm
- Waga (w przybliżeniu): 1.20 kg
- System operacyjny: Microsoft Windows 11 Home
- Procesor: Intel Core i7-1260P (12 rdzeni, 16 wątków, 3.40-4.70 GHz, 18MB cache) – 12-tej generacji
- Model karty graficznej: Intel Iris Xe Graphics
- Platforma Intel® Evo™
- Pamięć RAM: 16 GB (LPDDR5, 4800MHz)
- Dysk SSD M.2 PCIe: 1024 GB
- Chłodzenie TwinAir – Dwa wentylatory obsługujące wiele trybów chłodzenia, dwa ciepłowody D6 oraz klawiatura z wlotami powietrza odprowadzająca o 10% więcej ciepła niż standardowe klawiatury
- Napęd optyczny: Nie
- Czytnik kart pamięci: Nie
- Ekran dotykowy, błyszczący, LED, IPS 14″, 2560 x 1600 (WQXGA), odświeżanie 60 Hz, proporcje 16:10, Matryca z pokryciem barw 100% sRGB, jasność 500 cd/m²
- Multimedia:
- Wbudowane głośniki stereo
- Wbudowane dwa mikrofony
- Łączność:
- Wi-Fi 6E, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
- Bluetooth 5.2
- USB 3.2 Gen. 1 – 2 szt.
- USB Typu-C (z Thunderbolt™ 4) – 2 szt.
- HDMI 2.1 – 1 szt.
- Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe – 1 szt.
- Dołączone oprogramowanie: Partycja recovery (opcja przywrócenia systemu z dysku)
- Bateria: Litowo – jonowa (Li-Ion), ma zapewnić pracę nawet do 17 h.
- Zasilacz: 20 V, 3,25 A, 65 W, Wtyk: USB-C, ADP-65WW C
- Zabezpieczenie:
- Możliwość zabezpieczenia linką (port Kensington Lock)
- Szyfrowanie TPM
- Czytnik linii papilarnych – TAK
- Podświetlenie klawiatury – Biały
- Przednia kamera FHD wykorzystuje technologię Acer TNR (tymczasowa redukcja szumów), aby rejestrowany w słabym świetle obraz był wysokiej jakości.
Kultura pracy
Acer w swoim najnowszym dziecku zastosował chłodzenie TwinAir – są to dwa wentylatory obsługujące wiele trybów chłodzenia, a także dwa ciepłowody D6, a żeby tego było mało mamy tu także wloty powietrza w klawiaturze, które wg zapewnień producenta mają odprowadzić 10% więcej ciepła niż w standardowej klawiaturze. Muszę szczerze przyznać, że coś w tym jest ponieważ Acer Swift 5 podczas standardowej pracy jest bezgłośny.
Inaczej jest natomiast podczas dużego i długotrwałego obciążenia np. podczas gry. Wiatraki potrafią odpalić się na najwyższe obroty co tworzy już spory szum, jednak nie jest to tornado urywające nam głowę – mówiąc krótko jest znośnie.
Temperatury obudowy także nie dochodzą do ekstremalnych tak abyśmy mogli sobie zrobić jajko sadzone na obudowie – nic z tych rzeczy, jest ciepło lecz nie gorąco. W zamian mamy jednak wysoką wydajność. A w ogólnym rozrachunku Acer Swift 5 cechuje się bardzo dobrą kulturą pracy,
Klawiatura
Krótko i na temat – jest bardzo dobrze. Klawiatura jest bardzo wygodna, odstępy miedzy klawiszami są na tyle duże, że ciężko jest trafić w dwa klawisze na raz. Skok klawisza jest niewielki, dzięki czemu nie musimy znęcać się nad klawiszami ? Mamy tu sześć rzędów z czego pierwszy od góry to jak w większości laptopów bywa klawisze funkcyjne oraz klawisz włączania urządzenia umiejscowiony w prawym rogu. Nadruk na klawiszach jest w kolorze złotym co dodaje smaczku do całości.
Klawiatura podświetlana jest kolorem białym, do dyspozycji mamy 2 poziomy natężenia światła. Podświetlanie jest równomierne i niezwykle przydatne do pracy w nocy.
Gładzik
Gładzik jaki został zastosowany w Acer Swift 5 jest dobry, ślizg palcem po nim jest na odpowiednim poziomie, choć nie jest to najlepszy touchpad z jakim miałem do czynienia. Touchpad obsługuje oczywiście gesty multitouch takie jak przewijanie góra – dół czy zmniejszanie bądź przybliżanie po przez uszczypniecie. Choć do ideału odrobinę zabrakło, to warto docenić też dodatkowy aspekt touchpada – został on wykonany z OceanGlass, czyli tworzywa z recyklingu, które zostało wcześniej wyłowione z mórz i oceanów.
Bateria
Swift 5 posiada certyfikat Intel EVO co oznacza, że musi spełnić kilka warunków, w tym też dotyczących baterii. Minimalny czas działania na jednym ładowaniu to 9h i tak też w rzeczywistości jest. Oczywiście jeśli dociśniemy urządzenie po przez gry czy streaming filmów o wysokiej rozdzielczości czas ten się skróci. Natomiast przy pracy biurowej urządzenie bez problemu wytrzyma 9h na baterii także „dnióweczka zaliczona” ?
Głośniki
Dużo chwalenia do tej pory. Może choć głośniki Swifta 5 są złe? Otóż absolutnie… nie. Czy mogłyby być lepsze? Odrobinę. ? Jasne grają głośno, nie słychać tu żadnych trzasków nawet przy najwyższej głośności, jednak brakuje mi tu tonów niskich. Oczywiście, to moje czepialstwo, bo nikt nie wymaga od takiego laptopa warunków kina domowego, ale do czegoś musiałem się przyczepić? Poważnie mówiąc/pisząc, audio także stoi na wysokim poziomie. Na mały minus, głośniki umieszczone są pod spodem laptopa, także używając laptopa w łóżku bardzo łatwo możemy je zastawić, przez co dźwięk będzie mocno stłumiony.
Do dyspozycji producent oddaje nam także korektor dźwięku DTS dzięki któremu możemy dostosować dźwięk do własnych potrzeb spośród predefiniowanych ustawień takich jak: Muzyka, Film, Gra lub stworzyć ustawienie niestandardowe. Najlepiej sprawdza się to na słuchawkach i tu laptop pokazuję swoją moc.
Porty i Komunikacja
Trochę nietypowo bo na końcu zobaczmy jakie zaplecze komunikacyjne oraz porty oferuje nam Acer Swift 5. Na bokach laptopa znajdziemy sporą ilość portów patrząc na gabaryty urządzenia. Na lewym boku mamy 2x USB-C Thunderbolt, HDMI, oraz USB-A 3.2. Na prawym znajdziemy USB-A 3.2, Jack combo 3,5 mm, diody sygnalizujące włączenie urządzeni oraz jego ładowanie, a także Kensington Lock.
Za komunikacje odpowiada karta Intel AX 1675i (211NGW) obsługująca pasma 2.4/5/6 GHz. Niestety nie miałem jak sprawdzić karty na paśmie 6Ghz, gdyż nie posiadam routera obsługującego to pasmo. Natomiast w standardzie Wifi 6 (ax) karta spisuje się świetnie i gwarantuje nam wysokie transfery. Przy moim łączu internetowym 1 Gbps realne transfery jakie osiągam w mieszkaniu przekraczają 900 Mbps. Karta posiada także moduł Bluetooth w wersji 5.2.
Podsumowanie
Acer Swift 5
Acer Swift 5 to świetny laptop do zadań biurowo – multimedialnych jak i do amatorskiej obróbki grafiki. Urządzenie zostało świetnie wykonane i to widać, słychać (a właściwie nie słychać bo urządzenie jest niemalże bezgłośne) oraz czuć. Czuć w dotyku obudowy i klawiatury. W mojej skromnej ocenie, nie mam się za bardzo do czego doczepić. Jedyne, co mi najbardziej przeszkadza, to wspomniana dotykowa matryca, która w mojej ocenie jest zbędna. Jeśli Ci to nie przeszkadza i szukasz mobilnego laptopa oferującego bardzo dobrą wydajność oraz długi czas na baterii, śmiało mogę Tobie polecić Acer Swift 5.
Zalety
- Świetne wykonanie
- Bardzo dobre czasy na jednym ładowaniu
- Bardzo dobra wydajność
- Świetna kultura pracy
- Podświetlana klawiatura
- Ekran w wysokiej rozdzielczości
- Spora ilość portów
- Niska waga
Wady
- Brak tonów niskich w głośnikach
- Umiejscowienie głośników – spód laptopa
- Dotykowy ekran – tylko jako wariant opcjonalny