Zestaw
W standardowym dla Motoroli granatowym kartoniku producent umieścił, oprócz dzisiejszego bohatera, 33 W ładowarkę sieciową, kabel USB-A do USB-C, trochę papierów oraz szpilkę do otwierania tacki na karty SIM/microSD, oraz silikonowe etui.
Budowa
Motorola G82 5G posiada smukłą budowę urządzenia i design mocno nawiązujący do EDGE 30 Pro. G82 5G to elegancki i kompaktowy model, wykonany z tworzywa dobrej jakości, dzięki czemu jest lekki i waży zaledwie 173 g.
Na pleckach znalazła się wyspa aparatów z trzema oczkami, która prawie nie wystaje poza obrys urządzenia, jest tu też logo w centralnej części, charakterystyczny wzór oraz obowiązkowe certyfikacje i oznaczenia.
Na krawędziach umieszczono elementy w następującym układzie: po lewej stronie znalazła się tacka na karty SIM/microSD (jeden slot jest współdzielony), po prawej regulacja głośności oraz włącznik, który jest jednocześnie skanerem linii papilarnych. Na dolnej krawędzi umieszczono , port USB-C, gniazdo jakc 3,5 mm, mikrofon oraz głośnik zewnętrzny (razem z głośnikiem rozmów tworzy stereo), a na górnej dodatkowy mikrofon.
Motorola G82 5G jest modelem pyło- i wodoodpornym, choć stopień ochrony to tylko IP52 – w praktyce oznacza, to że wykazuje ograniczoną ochronę przed pyłem oraz zachlapaniem wodą.
Ekran
Wyświetlacz w Motoroli G82 5G jest świetny – nie jeden droższy smartfon nie powstydziłby się teh klasy wyświetlacza. Ekran został wykonany w technologii pOLED i ma proporcje 20:9, przekątną 6,6 cala i rozdzielczość Full HD+ (1080×2400 pikseli), co przekłada się na zagęszczenie pikseli na cal na poziomie 402 ppi. Ekran wyświetla 10-bitową paletę kolorów (co daje nam ponad miliard odcieni) oraz obsługuje przestrzeń barw DCI-P3. Wyświetlany obraz ma piękne, nasycone kolory, idealną czerń, a ponadto jest doskonale wyraźny i czytelny.
Ekran w Motoroli G82 5G oferuje nam wysoką częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie 120Hz. Smartfon pozwala na ustawienie 60 lub 120 Hz lub wybór automatycznej zmiany odświeżania którą dobierze sztuczna inteligencja. Urządzenie wspiera także Widevine L1, bez problemu współpracuje z okularami z polaryzacją.
Specyfikacja
- Wyświetlacz: AMOLED, przekątna 6,6 cala, rozdzielczość FHD+ (2400 x 1800), odświeżanie 120 Hz, 402 ppi
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G
- Pamięć RAM: 6 GB (LPDDR4x)
- Pamięć Flash: 128 GB z możliwością rozszerzenia do 1 TB
- Aparat front: 16 MP (f/2.2)
- Aparaty tył: 50 MP (f/1.8, OIS); 8 MP (f/2.2, szeroki kąt 118 stopni); 2 MP (makro)
- System: Android 12
- Akumulator: 5000 mAh z szybkim ładowaniem 30 W
- Dodatkowo: Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | 2.4GHz & 5GHz | Wi-Fi hotspot, norma IP52
- Wymiary: 160,89 x 74,46 x 7,99 mm
- Waga: 173 gramy
Wydajność
Sercem Motoroli G82 5G jest Qualcomm Snapdragon 695 5G, wspierany przez procesor graficzny Adreno 619. Jest to typowo średniopółkowy SoC, który bez problemu daje radę w codziennych zadaniach, korzystania z multimediów czy grania. Dla fanów cyferek poniżej screeny z testów syntetycznych.
Producent wyposażył G82 5G w 6 GB pamięci RAM z możliwością zwiększenia do 7,5 GB (dzięki funkcji RAM boost, która dodaje 1,5 GB z pamięci na pliki). W mojej ocenie jest to minimum jakie na dzień dzisiejszy wymaga android aby poprawnie i płynnie działać. Na pliki i aplikacje przeznaczono 128 GB, jeśli to dla nas mało możemy rozszerzyć ją za pomocą kart microSD.
Smartfon potrafił udźwignąć bardziej wymagające gry pomimo słabszego w porównaniu do flagowych urządzeń SoC. Podczas grania urządzenie potrafi zrobić się cieplejsze ale nie na tyle aby dalsze użytkowanie stało się dla nas nieprzyjemne. Nie zaobserwowałem także efektu throttling’u.
Audio
Jak już wspomniałem wcześniej Motorola G82 5G posiada wbudowane głośniki stereo, które grają dobrze, są głośne jednak przy maksymalnej głośności potrafiły drażnić tony wysokie. Niestety nie uświadczymy tu ani grama tonów niskich, a szkoda. Ogólnie nie jest źle, ale nie jest to najlepiej grające urządzenie z jakim miałem styczność.
Warto wspomnieć również o tym, że producent oddał nam do dyspozycji technologie poprawy dźwięku Dolby Atmos, której zalety doświadczymy po podłączeniu słuchawek po przez gniazdo jack 3.5 mm bądź też bluetooth.
Bateria
Motorola G82 5G posiada ogniwo o pojemności 5000 mAh i szybkie ładowanie 33 W. Przekłada się to, na długie czasy pracy, oraz na w miarę szybkie ładowanie.
Czasy pracy urządzenie podczas normalnego użytkowania to solidne, dwa dni. SOT jaki udało mi się osiągnąć to ok 6-7h (włączone automatyczne odświeżanie) co jest bardzo dobrym wynikiem. Przy odświeżaniu ekranu na 120Hz czas ten oczywiście ulegnie pogorszeniu.
Ładowanie urządzenia przy użyciu dołączonej 33W ładowarki zajmuje ok 75 min.
Aparat
Motorola Moto G82 5G została wyposażona w trzy aparaty. Główny ma 50 megapikseli, sensor Samsung JN1 i technologię Quad Pixel, towarzyszy mu aparat ultraszerokokątny 8 MP oraz aparat makro 2 MP. Mamy także do dyspozycji optyczną stabilizację oraz możliwości nagrywania wideo w maks 1080p przy 30 lub 60 fps.
Zdjęcia zrobione przy dobrym oświetleniu są dobre, wyraźne i nasycone – momentami mam wrażenie, że oprogramowanie zbyt mocno podbija kolory przez co mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zdjęcia wykonane obiektywem szerokokątnym także są dobrej jakości i tu również oprogramowanie potrafi zbyt mocno podbić kolory.
Zdjęcia nocne są powiedzmy akceptowalne. Przy odpowiedniej ilości światła uzyskamy zadowalające nas zdjęcie – pomaga nam tu także obecność. Aparat ma tendencję do zażółcania kadru. Tryb nocny, który dostępny jest dla aparatu głównego, podnosi kontrast oraz jasność, by wydobyć więcej szczegółów ze zdjęć co nie zawsze wywoła pożądany efekt. O wykonywaniu nocnych ujęć aparatem szerokokątnym możemy zapomnieć, matryca ta kompletnie nie radzi sobie w gorszych warunkach oświetleniowych.
Podsumowanie
Motorola Moto G82 5G
Motorola Moto G82 5G to urządzenie dla osób, które nie chcą wydawać majątku, a mieć dobre urządzenie ze świetnym ekranem pOLED 120Hz pojemną baterią, dobrą wydajnością i co jest rzadkością w tej półce cenowej głośnikami stereo. Największą bolączką Moto G82 5G jest aparat o ile w dzień bez trudu zrobimy dobre jakościowo zdjęcie, to w słabszym oświetleniu już nie jest tak kolorowo. Nie mniej w tej półce cenowej możemy tą mała niedogodność wybaczyć.
Zalety
- Świetny ekran pOLED 120Hz
- Smukła konstrukcja
- Optyczna stabilizacja obrazu
- Dobre czasy na baterii
- Głośniki stereo
Wady
- Ładowanie tylko 33W
- Przeciętne zdjęcia nocne
- Nagrywanie wideo tylko w 1080p