Niedługo po premierze miałem okazję przetestować limonkowego realme GT Neo 2 czyli superśredniaka w rozsądnej cenie oraz z podzespołami w górnej półki. Jest to kolejny model z serii GT po GT 5G oraz GT Master Edition. Jak się spisał w moich testach?? Zapraszam na recenzję limonkowej wyścigówki 🙂
Zestaw
Smartfone jest zapakowany w bardzo eleganckie czarne pudełko z dużym logiem producenta i nazwą modelu. W środku znajdziemy powitanie producenta o dołączeniu do rodziny realme co jest miłym akcentem. Ponadto znajdziemy tam jeszcze:
realme GT Neo 2
Silikonowy case (tylko dlaczego w kolorze szarym??)
Ładowarkę 66W
Kabelek USB-A -> USB-C
Skróconą instrukcję
Design
Plecki realme GT Neo 2, jak deklaruje producent, są szklane, choć dotknięcie ich sprawia jednak wrażenie tworzywa sztucznego bardzo dobrej jakości – realme twierdzi, że to za sprawą powłoki anti-glair, którym pokryty jest tył urządzenia. Zielona część GT Neo 2 jest matowa dzięki czemu bardzo skutecznie maskuje odciski palców, natomiast czarny pas jest mocno połyskujący i w tym przypadku nie ma przebacz – jeśli chcemy go utrzymać w czystości warto się wyposażyć z ściereczkę.
Obudowa została zakrzywiona po bokach, co znacznie polepsza nam chwyt telefonu. Urządzenie nie należy do małych (162,9 x 75,8 x 8,6 mm) i waży dość sporo (ok 200 g).
Krawędzie realme GT Neo 2 są plastikowe, choć na pierwszy rzut oka przypominają aluminium. Jeśli chodzi o krawędzie to standardowo dla realme czy oppo przyciski do regulacji głośności umieszczone są na lewej krawędzi. Po prawej stronie mamy natomiast przycisk włączania – ma on chropowatą powierzchnię co ułatwia nam jego znalezienie.
Na górnej krawędzi obecny jest tylko jeden z mikrofonów, natomiast na dolnej – drugi mikrofon, głośnik (drugi znajduje się nad ekranem, tak mamy tu głośniki stereo), USB typu C oraz szuflada na dwie karty nanoSIM ( bez microSD).
Z tyłu, na wystającej ok 2 mm wyspie, umieszczone zostały obiektywy aparatów, które są dodatkowo wysunięte jeszcze wyżej o ok 1 mm (poza najmniejszym, makro, który jest na równi z obudową) oraz dwie diody doświetlające LED.
Z przodu natomiast naszym oczom ukazuje się 6,62-calowy ekran AMOLED, otoczony dość wąskimi i w miarę równymi ramkami.
Smartfon niestety nie posiada żadnej odporności na wodę i kurz, ale sam slot kart nanoSIM został uszczelniony.
Ekran
realme GT Neo 2 został wyposażony w wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,62”, rozdzielczości 2400×1080 pikseli i maksymalnej częstotliwości odświeżania 120 Hz. Jak przystało na AMOLED’a wyświetlane kolory są żywe i nasycone. Wyświetlana czerń jest na najwyższym poziomie, erkan oferuje także bardzo dobre kąty widzenia.
Wyświetlacz jest płaski, co niektórym może się podobać innym niekoniecznie. Na urządzeniu fabrycznie naklejona jest folia ochronna, która spełnia swoje zadanie i chroni wyświetlacz przed ewentualnymi rysami. Niestety nie jest ona najwyższych lotów i bardzo szybko zbiera nawet te mniejsze ryski oraz delikatnie zmienia jakość kolorów wyświetlacza.
Zastosowany tu AMOLED firmy Samsung wspiera HDR10+, oferuje wysoką jasność maksymalną (1300 nitów jak podaje producent), niestety nie byłem tego w stanie zweryfikować, z racji panującej za oknem jesienno – zimowej szarugi. Jasność minimalna natomiast jest na odpowiednim poziomie, nasze gałki oczne nie są wypalane żywcem przez sporą ilość światła. Warto dodać, że za ochronę ekranu odpowiada szkło Gorilla Glass 5.
W ustawieniach ekranu znajdziemy tryb światła niebieskiego (komfort oczu), temperaturę kolorów (zimniejsza, domyślna, cieplejsza), tryby kolorów (żywy, delikatny, olśniewający), wyostrzanie filmów, korektor kolorów wideo (SDR to HDR) oraz częstotliwość odświeżania ekranu (automatyczna, standardowa – 60 Hz lub wysoka – 120Hz).
Producent przewidziała także opcję Always on Display – ekran zawsze włączony. Może on działać według ustawionego harmonogramu, stale lub przez 10 sekund od poruszenia telefonem. Wyświetlać godzinę, datę, dzień tygodnia, stan naładowania baterii oraz ikony aplikacji, z których oczekują powiadomienia. Możemy także stworzyć własny styl AoD lub wybrać z predefiniowanych.
Oprogramowanie i Wydajność
Specyfikacja realme GT Neo 2:
- ekran AMOLED 6,62” o rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli, 120 Hz, HDR10+,
- ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 870 3,2 GHz z Adreno 650,
- 12 GB RAM LPDDR4X
- 256 GB pamięci wewnętrznej UFS 3.1,
- Android 11 z realmeUI 2.0,
- aparat główny 64 Mpix f/1.8 + ultraszerokokątny 8 Mpix f/2.3 + makro 2 Mpix f/2.4,
- aparat przedni 16 Mpix f.2.5,
- 5G,
- dual SIM,
- NFC,
- Bluetooth 5.2,
- WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax,
- GPS, Glonass, Beidou, Galileo,
- USB typu C,
- głośniki stereo,
- akumulator o pojemności 5000 mAh, szybkie ładowanie SuperDart 65W,
- wymiary: 162,9 x 75,8 x 8,6 mm,
- waga: 199,5 g.
realme wyposażyło swoje nowe dziecko w topowe podzespoły, które w pracy codziennej jak i grach spisuję się rewelacyjnie. Reakcja na dotyk jest natychmiastowa, każda aplikacja otwiera się błyskawicznie. W moim egzemplarzu testowym GT Neo 2 posiadał 12GB pamięci ram dzięki czemu możemy bez problemu otworzyć kilkanaście aplikacji działających w tle i nie będziemy mieli problemu z ich agresywnym zamykaniem.
Jak się maja temperatury w realme GT Neo 2 ? Producent chwali się zastosowaniem systemu chłodzenia Stainless Steel Vapor Cooling Plus z komorą parową, którego zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła. W rzeczywistości nie miałem sytuacji aby obudowa parzyła mnie w dłoń, ciepła owszem głównie podczas dłuższego grania.
Oto jak realme GT Neo 2 spisuje się w benchmarkach:
Nakładka producenta to realme UI 2.0 oparta o Androida 11. Oferuje ona bardzo dużo opcji personalizacji, mamy także do wyboru trzy rodzaje trybu ciemnego. W opcjach możemy zmienić kształt ikon czy styl ekranu głównego (standardowy, szuflada, prosty). Realmie UI 2.0 jest nakładką przemyślaną i intuicyjną. Obsługa nie powinna sprawić problemu osobie, która nie miała z nią wcześniej styczności.
W podglądzie otwartych aplikacji po wybraniu odpowiedniej ikony otwieramy kontekstowe menu, w którym możemy zablokować aplikację, aby ta nie zamykała się po wyczyszczeniu procesów, wybrać tryb wielu okien, czy też przejść do menadżera ostatnich zadań. Aby zamknąć pojedynczy proces trzeba przesunąć palcem po podglądzie w górę lub w dół.
W oprogramowaniu znajdziemy także menedżer telefonu, który oferuje przyspieszenie pracy systemu, czyszczenie pamięci podręcznej.
Warto jeszcze wspomnieć o obecności w ustawieniach zakładki Laboratorium realme, w którym możemy przetestować funkcje, które nie zostały jeszcze wprowadzone na stałe do oprogramowania.
Zabezpieczenia biometryczne
Urządzenie oferuje nam dwa rodzaje zabezpieczeń biometrycznych. Pierwszym z nich jest zatopiony pod ekranem czytnik linii papilarnych, który działa bardzo szybko i rzadko się myli. Warunkiem poprawnego działanie czytnika jest prawidłowe zeskanowanie naszego palca, gdyby czytnik nie chciał poprawnie odczytać naszego odcisku polecam jeszcze wykonać proces dodawania naszego odcisku.
Drugi sposób to odblokowanie naszą facjatką 😉 Jest to dużo mniej bezpieczny sposób ponieważ jest on realizowany po przez przednią kamerkę, a więc w 2D. Sam proces rozpoznawania nasze twarzy działa dobrze, problem pojawia się w nocy oraz przy słabszym oświetleniu, na szczęście producent przewidział to i dodał opcję doświetlania ekranem. W ciemnym pomieszczeniu niestety doświetlanie bardzo mocno oślepia – ja osobiście wyłączyłem tą opcję.
Bateria
Bateria zastosowana w realme GT Neo 2 to akumulator o pojemności 5000 mAh, który nie zawodzi pod względem oferowanego czasu pracy. Przy moim użytkowaniu trudno mi go było rozładować w ciągu dnia – pod koniec dnia zostawało mi z ok 25-35% energii, mając ustawiony ekran w trybie 120 Hz. SoT wynosił wtedy ok. 4-5 godzin.
Podczas bardziej intensywnych dni, korzystając z telefonu w trybie mieszanym (WiFi i LTE), udawało mi się osiągać SoT na poziomie 6-7 godzin.
Ładowanie odbywa się za pomocą szybkiej ładowarki (66W) dołączonej do zestawu – ładowanie do pełna trwa ok 40 min. realme GT Neo 2 nie wspiera ładowania bezprzewodowego.
Audio
Głośniki w testowanym urządzeniu grają bardzo dobrze – dźwięki są bardzo wyraźne, wysokie i niskie tony wyczuwalne. Producent wyposażył realme GT Neo 2 w korektor audio Dolby Atmos, dzięki któremu możemy dostosować dźwięk do własnych potrzeb. Działa on globalnie co oznacza, że bez znaczenia jakiego odtwarzacza audio użyjemy będziemy mogli skorzystać z Dolby Atmos, który działa także na głośnikach stereo.
Aparat
Smartfon ma do zaoferowania zestaw trzech obiektywów na tylnym panelu, dzięki czemu możemy wykonać fotografie tradycyjne, z szerokim kątem, jak również makro.
- 64-megapikselowy aparat główny Samsung GW1 (domyślnie zdjęcia w rozdzielczości 16 MP) z przysłoną obiektywu f/1.8, rozmiarem pojedynczego piksela 0,8 µm, 1/1.72”, PDAF, tryb nocny;
- 8-megapikselowy aparat ultraszerokokątny Hynix Hi846 z przysłoną obiektywu f/2.3, rozmiarem pojedynczego piksela 1.12µm, pole widzenia 119°, FF;
- 2-megapikselowy sensor makro Omnivision OV02B10 ze światłem f/2.3 i dużymi pikselami 1.75 um.
Przy dobrym świetle czy też nieco gorszonych warunkach zdjęcia wykonane GT Neo 2 wyglądają naprawdę sensownie, ilość rejestrowanych szczegółów jest na dobrym poziomie, odwzorowanie kolorów dość realistyczne. Automatyczny HDR nie jest agresywny, ale jeśli już zostanie użyty, to ewidentnie widać tego efekty – kontrast wzrasta.
W nocnych sceneriach, aparat nadal radzi sobie całkiem dobrze. Pomimo dedykowanego trybu nocnego, algorytmy same go uaktywniają, gdy zachodzi taka potrzeba. Nie ma znaczenia czy zdecydujemy się na automat, czy dedykowany tryb – czas naświetlania jest identyczny i rezultaty również.
Otrzymujemy bowiem fotografie trzymające naprawdę dobry poziom. Redukcja szumów, nie rozmazuje wielu drobnych szczegółów co zasługuje na pochwałę. Korzystając na co dzień z realme GT 5G odczułem dużą różnicę oczywiście na plus dla GT Neo 2. Osobiście jestem zadowolony z jakości zdjęć nocnych jak na urządzenie z tej półki cenowej.
Podsumowanie
realme GT Neo 2
realme GT Neo 2 to bardzo dobry średniak o świetnym wyglądzie i bardzo mocnych podzespołach. Oczywiście brakuje takich dodatków jak ładowanie indukcyjne czy wodo i kurzo odporność. Aparat nie należy do najlepszych na rynku, ale w tej cenie jest jednym z lepszych i bez problemu nada się do robienia zdjęć w naszej domowej bibliotece. Wydajność flagowca cena urządzenia średniej półki czy można chcieć czegoś więcej?
Zalety
- Dobrej jakości ekran AMOLED z odświeżaniem 120Hz
- Mocna bateria
- Wysoka wydajność
- Niezły zestaw aparatów
- Świetny wygląd
Wady
- Brak wodo i kurzo odporności
- Brak złącza jack 3,5 mm
- brak OIS w aparacie głównym