Oppo A54 5G Oferty
Otrzymałem Oppo A54 5G na testy, po raz pierwszy miałem okazję korzystać z ColorOS. Jakie wrażenia i jak oceniam ten telefon? Zapraszam na recenzję
Specyfikacja
Wymiary | 162.90 x 74.70 x 8.40 mm |
Waga | 190.00 g |
Wyświetlacz | Kolorowy / LTPS TFT 16M kolorów, 90 Hz 1080 x 2400 px (6.50″) 405 ppi ∼83.8% screen-to-body ratio |
Bateria | Li-Ion 5000 mAh |
Pamięć wbudowana | 64 GB |
Pamięć RAM | 4 GB |
Karty pamięci | do 256 GB |
System operacyjny | Android 11 / ColorOS 11.1 |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 480 Zegar procesora: 2.00 GHz Liczba rdzeni: 8 GPU: Adreno 619 |
Dwie karty SIM (DualSIM) | Tak |
Aparat | Standardowy AF, EIS f/1.7 –48 Mpx Szerokokątny FF, f/2.2 – 8 Mpx Makro FF, f/2.4 – 2 Mpx Pomiar głębi FF, f/2.4 –2 Mpx Portretowy FF, f/2.0 – 16 Mpx |
Wprowadzony na rynek | II kwartał 2021 |
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na:
Zestaw
- Smartfon
- Ładowarka 5V/2A (MAX) 10W
- Słuchawki
- Kabel USB
- Narzędzie do wyjmowania karty SIM
- Krótka instrukcja obsługi
- Przewodnik bezpieczeństwa
- Protective Case
Jak oceniam zestaw? Dobrze z jednym „ALE”. Bardzo miło kupować smartfon z etui i słuchawkami jest to na duży plus, dodatkowo mając naklejoną folię mamy już protekcję telefonu zapewnioną. ALE dawać tandetne etui, które ledwo zakłada się na telefon i ma ostra krawędzie, które uprzykrzają korzystanie z telefonu to już inna kwestia?! Ładowarka 10W – myślałem, że gdzieś jedno zero się zmyło, ale tak 5V/2A (MAX) 10W ?? – zostawię to bez komentarza.
Wygląd
Oppo A54 to plastikowa obudowa z czarno-szary gradientem, który prezentuje się nazwijmy to „biznesowo”. Jego plecki to odbijająca się tafla plastiku, które może posłużyć nam jako „Pan lusterko” (panie będą zadowolone) – niestety przez to niesamowicie się palcuje. Na tylnej części znajduje się też „plaster” obiektywów – nigdy wcześniej na to nie patrzyłem, ale tutaj Oppo popłynęło. Testując już wiele marek telefonów widziałem jak producent stara się ozdobić tą „wyspę ” , czy to ładnym wykończeniem ramki, czy układem aparatów. Tu jest tak jakby ktoś położył plaster szynki i powiedział będzie dobrze – to jest pierwszy telefon, który swoimi aparatami zwrócił na siebie uwagę w sposób pejoratywny i dodam jeszcze tylko, że przez ten „plaster” wydaje się telefon grubszy i szerszy – jednym słowem oszpeca tył.
Ramki są szare podobnie jak górna część plecków przez dobrze komponuje się z całą resztą. Po prawej stronie mamy przycisk blokady wraz z czytnikiem biometrycznym, po lewej znajdują się przyciski, są one przemyślane i dobrze usytułowane. Można spokojnie obsługiwać je jedną ręką. Po tej samej stronie znajduje się czytnik kart SIM i SD – mamy tutaj odczynienie z dual SIM’em, w którym 5G działa tylko na jednym slocie(SIM 1). Na spodniej części telefonu znajduje się głośnik, USB-C do ładowania i wejdźcie AUX.
Z przodu znajduje się niewielki otwór po lej stronie. Wyświetlacz pokrywa 83.8% całej powierzchni (screen-to-body ratio) czyli o 2,3% więcej niż w Motoroli G30, telefon posiada tak zwanego „Pana Podbrudnikowa”, przez co traci na atrakcyjności (jest on mniejszy niż wspomniana Motorola). Telefon leży pewnie w rękach, ale każdy ręce ma inne, wiec jego wymiary mogą nie każdemu spasować, ponieważ ta 6,5 calowy, ma swoje wymiary i swoją grubość – jest dosyć spory.
Ekran
Wyświetlacz w tym telefonie to 6.5″ LCD , z częstotliwością odświeżania na poziomie 90Hz i częstotliwością próbkowania 180Hz. W tym budżetowcu mamy gamę kolorów: 100% DCI-P3, dzięki temu Oppo A54 wyświetla barwy tak, jak widzimy je w świecie rzeczywistym. Mówiąc wprost: im wyższe natężenie koloru, tym lepie. Ekran odtwarza szeroki zakres żywych i nasyconych barw przez co użytkowanie staje się przyjemniejsze. Naprawdę wyświetlacz to jedna z mocniejszych stron tego telefonu, oglądanie i granie na nim to przyjemność. Dodatkowo jest ekran jest czytelniejszy w świetle niż np. Motorola G100 gdzie Motorole mają problem w świetle słonecznym, wiec plus dla OPPO.
Zabezpieczenia
Oppo A54 ma wiele wspólnego z Sony XZ. Kiedyś marzyłem o tym telefonie jego kształty i ten czytnik wbudowany w przycisk blokady ekranu …bajka. Teraz mam go w testowanym Oppo A54 5G a ten czytnik działa obłędnie, jest precyzyjny i szybki. Wystarczy tylko muśnięcie palcem i już reaguje.
Dodatkowo mamy możliwość odblokowania twarzą. Próbowałem odblokować telefon swoim zdjęciem i się nie dało, postęp w funkcji odblokowania twarzą – widać, że Oppo odrobiło lekcję i daje dobre podzespoły do bezpieczeństwa(w końcu to sub marka OnePlus’a.) W dzisiejszych czasach zgubić dowód to mniejszy problem niż zgubić telefon.
Audio
Oppo gra dobrze – dźwięk jest przyzwoity i głośny – zazwyczaj słuchamy muzyki lub oglądamy filmy na słuchawkach, ale ten głośnik do pooglądania lub posłuchania w zupełności wystarczy, nie ma tu mowy o stereo. Mamy pojedynczy głośnik, który jest wykorzystywany do swoich konkretnych funkcji czyli do powiadomień – głośny, słyszałem, odbierałem; do prowadzenia rozmów na głośnomówiącym – dźwięk rozmówcy wyraźny; do pooglądania filmów – dźwięk dostatecznie dobry. Dodatkowym plusem jest gniazdo jack 3,5 mm, dzięki, któremu możemy podłączyć bez żadnego problemu nasze słuchawki i cieszyć się „prawdziwą muzyką”.
Słuchawki
Jak o muzyce to też o słuchawkach. W zestawie otrzymujemy dedykowane słuchawki do telefonu , które grają dobrze i są odpowiednio dopasowane, ale po kilku godzinach słuchania muzyki, twardy plastik powoduje bóle uszu. Kabel jest odpowiednio długi, musisz mieć też świadomość, że podczas użytkowania będą wypadać z uszu (dla 7-latka będą się nadawały)- jako starter pack myślę, że jest to miły akcent ze strony producenta, ponieważ niektóre droższe modele nie oferują tego co daje Oppo.
Aparat
Główny
Powiedzmy sobie szczerze dzisiejsze aparaty robią dobre jak nie świetne zdjęcia w warunkach dziennych. Teraz wybierasz wygląd zdjęć w zależności od twoich preferencji, czy wolisz iść w stylu Samsunga gdzie kolory są nasycone (powiedziałbym przesycone) lub w stylu Apple i Pixela, gdzie kolory są bardzo naturalne, albo też w Huawei gdzie to jest coś pomiędzy jednym i drugim.
-Arshe
Aparat w tym wykonaniu to trochę „stajnia” Samsunga – kolory przesycone, kontrast, nasycenie podbite – przynajmniej na telefonie. Powiem tak, zdjęcia tym aparatem to bułka z masłem, czasami myślę, że nie trzeba się starać aby wyszły dobrze ?.
Szeroki
Szeroki to naprawdę szeroki bo zbiera aż 119°
Makro
Tutaj troszeczeczkę słabo, chyba jednak wole swoje w P30 PRO lub w Moto G100 z lampą pierścieniową
Przybliżenie
I mamy przybliżenie te, które najczęściej używamy czyli 2x i 5x – nie jest to może teleobiektyw Hua, ale robi robotę.
Zdjęcia nocne
Nocne zdjęcia niestety nie istnieją
Wideo
Wideo w tym wykonaniu jest dobre, jak na stare 1080p w 30 klatkachi braku stabilizacji – oceńcie sami.
Bateria
Oppo A54 wyposażono w baterie o pojemności 5000 mAh, jest to naprawdę spora pojemność, która absolutnie nie rozczarowuje. Dzięki dobrej optymalizacji tego urządzania mogłem spokojnie pracować na nim około 1,5 dnia ( i zostało mi jeszcze 14%) przy odświeżaniu 90Hz. Aplikacje nie drenują baterii, Oppo chwali się swoją funkcją „Super Nighttime Standby podczas snu zużywane jest tylko 2% energii baterii” w moim przypadku może nie 2%, ale więcej, muszę potwierdzić działanie tej funkcji dodam, że wszystkie aplikacje był włączone Fb, Mess,Whatsapp itp. Najbardziej szokuje mnie ładowarka 10W – tego to nie rozumiem.
Komfort użytkowania
Personalizacja / Nakładka
Powiem wam, że Oppo A54 zaskoczyła mnie swoją prostotą. Po pierwszym dopaleniu zobaczyłem stare Xiaomi, za które niegdyś kochałem tą markę. Mamy wszystko pod ręką, jest to czytelne i przejrzyste. Jednym przytrzymanie palca odpala nam się menu, w którym znajdziemy najważniejsze elementy personalizacji takie jak: wygląd, ikony, układ, widżety, itp . Personalizacja jest naprawdę prosta i w mgnieniu oka można zmienić swój smartfon na „własny przytulny kącik” – każdy znajdzie coś dla siebie! Ma wiele ciekawych funkcji jedną z nich jest wspomniane nawiązanie do Sony Xperia XZ czyli zoom w aparacie na przyciskach głośności- mega przydatna funkcja.
Prędkość działania
Po 2 tygodniach obcowania z tym sprzętem muszę powiedzieć, że jestem zawiedziony jego działaniem. Słaby procesor plus 4GB RAMU powoduje, że masz ochotę wyrzucić go przez okno. Aplikacje się zacinają, musisz czekać aż Oppo wyjdzie z zadumy prędkości twoich palców – maiłem flashbacki z androida 6.0 – tragedia.
Oppo lepiej działa jak masz włączany tryb „wysokiej wydajności” (nie po to kupujesz telefon z 5tyś mAh, aby zżerał Ci baterię, aby mieć przyzwoite działanie?), ale to i tak za mało, seria A nie przekonała by mnie do zakupu – patrząc na cenę 1200zł uważam, że były by to najgorsze wydane pieniądze w moim życiu. Wszystkie plusy tego telefonu deklasuje właśnie prędkość działania. Osobiście polecam pójść w serię Reno np.: Reno 4, albo Reno 5z /Reno 5 lite.
Być może o tym nie wiesz, ale jak zarejestrujesz się w programie letyshop możesz otrzymać nawet do 10% zwrotu gotówki i dodatkowo +10zł za skorzystanie z linku podanego tutaj. Każdy procent zwrotu gotówki przy tak dużych kwotach pozwala ci na oszczędności, wiec co kupisz za zaoszczędzone pieniądze?
Podsumowanie
Oppo A54 5G
Ten telefon kupujesz znienawidzonej teściowej albo dalekiej rodzinie, aby nie mieć już więcej z nimi kontaktu. Telefon ma bogate wyposażenie: etui, słuchawki beznadziejną 10W ładowarkę i folię na wyświetlacz, pomimo tak bogatego wyposażenia, moim zdaniem dobrej nakładki i dużej baterii, w miarę odpowiednim aparatem nie jest wstanie obronić takiego topornego działania tego sprzętu. Kupcie Motorole G30 (6GB RAM/ 128 GB ROM) lub dołóżcie i idźcie w serie Reno - tyle w temacie.
Zalety
- Dobry aparat
- Ekran 90Hz
- Wejście Jack
- Szybki czytnik linii papilarnych i twarzy
- Etui w zestawie wraz z folią ochronną
Wady
- Słaba wydajność
- Nagrywanie w 1080 w 30 klatkach
- Wystające aparaty
- Cena
- Ilość pamięci RAM
- Pojemność telefonu
- Wibracje podczas rozmów
Oppo A54 5G Oferty
Zbieramy informacje z wielu sklepów w najlepszej dostępnej cenie